Հարցազրույցներ 14:45 16/04/2015
Panorama.am-ը զրուցել է Հայոց ցեղասպանության հատուցումների ուսումնասիրման խմբի (AGRSG ղեկավար, ԱՄՆ-ի Ուորքեսթերի Համալսարանի փիլիսոփայության ֆակուլտետի դեկան և պրոֆեսոր Հենրի Թերիոյի հետ: Խումբը վերջերս հրապարակել է «Արդարացի լուծում. Հատուցումներ հայոց ցեղասպանության դիմաց» վերնագրով իր ամբողջական զեկույցը (անգլերեն տեքստը (և համառոտագրի հայերեն տեքստը, որին մանրամասն անդրադառնում է պրոֆեսոր Թերիոն:
Մաս 3
- Ձեր սեփական փորձից ելնելով՝ ինչ եք կարծում՝ այն թուրքերը, ովքեր ընդունում են ցեղասպանության փաստը, ինչպես են վերաբերվում փոխհատուցումների հարցին:
- Այն ճանապարհը, որը սովորական թուրք ժողովուրդը պետք է անցնի, որպեսզի ի վիճակի լինի խոսել հատուցումների մասին, շատ երկար է և բարդ` հաշվի առնելով, որ թուրքական պետությունը և կրթական համակարգը ակնհայտորեն անում են ամեն ինչ դա կանխելու համար: Սակայն ինձ բախտ է վիճակվել վերջին հինգ տարիների ընթացքում շփվել այս հարցերով զբաղվող մի քանի թուրքերի հետ, և նրանք լիովին հասկանում են, որ փոխհատուցումը կենտրոնական դեր ունի ցեղասպանության հարցի լուծման մեջ: Օրինակ ես վերջերս` 2015թ.-ի հունվարին, ելույթ ունեցա Անկարայում Հրանտ Դինքի հիշատակման միջոցառումների ժամանակ, որոնց օրակարգում էր նաև փոխհատուցումների հարցը: Նույնիսկ 2010թ.-ին, երբ ես Անկարայում մասնակցում էի ցեղասպանության թեմայով մի մեծ կոնֆերանսի, ինձ զարմացրեց այն, թե որքան ազատ էին թուրք զեկուցողներից շատերը քննարկում հատուցումների հարցը` դիտարկելով այն որպես հիմնարար խնդիր:
Իհարկե կան այլ թուրքեր, ովքեր ճանաչում են ցեղասպանությունը կամ առնվազն այն փաստը, որ 1915թ.-ին վնաս է հասցվել հայերին (նույնիսկ եթե չեն օգտագործում ճիշտ տերմինը) և սահմանափակվում են այդքանով: Մի կողմից ես կարող եմ դա հասկանալ. ի վերջո, միայն ցեղասպանությունը ճանաչելը, նույնիսկ առանց տերմինն օգտագործելու, կարող է բացասական արձագանք ունենալ, անգամ իրավական հետապնդման պատճառ դառնալ Թուրքիայում: Միևնույն ժամանակ, ցեղասպանության ճանաչումը բուն իմաստով նշանակում է ո°չ միայն ընդունել պատմական փաստերը, այլև դրանց հանցավոր լինելու փաստը, հետևաբար նաև այն պատասխանատվությունը, որը Թուրքիան կրում է այդ հանցագործության համար: Փոխհատուցումների կարիքն ընդունելը իրապես ցեղասպանության ճանաչման մի մաս է կազմում:
Թեև այս թուրքերից ոմանք կարող են ասել, որ ցեղասպանության փոխհատուցման հարցը կարող է քննարկվել ավելի ուշ և որ այն հիմա բարձրաձայնելը կարող է օտարացնել թուրքերին, ես չեմ կիսում այս կարծիքը: Ես կարծում եմ, որ այս հարցն իր ողջ խորությամբ քննարկելուց խուսափելը խոչընդոտում է դրա առաջընթացին: Մարտին Լյութեր Քինգը որպես առաջնորդ չէր ծախսում իր ժամանակը պահանջելով, որպեսզի սևամորթների համար խտրական դպրոցներն ավելի լավ պայմաններ ունենան, կամ նման այլ կիսատ պահանջներ: Թեև Ամերիկայի սպիտակամորթ բնակչության մեծամասնությունը լսել անգամ չէր ուզում այն մասին, որ սևամորթների հանդեպ խտրականությունը պետք է իսպառ վերացվի և որ սևամորթների լիակատար հավասարությունը պետք է ճանաչվի, Քինգը սա կրկնում էր նորից ու նորից: Սա ստիպեց, որպեսզի սպիտակները վերաարժևորեն իրենց դիրքերը, փոխանակ թույլ տալու նրանց խուսափել դժվար հարցերից: Նմանապես, շարքային թուրքերին պետք է բացեիբաց ներկայացնել ցեղասպանության իրականությունը իր ամբողջ լույսի ներքո, այլ ո°չ թե հրամցնել նրանց մի հեշտ, կրճատված տարբերակ, որից նրանք իրենց հարմարավետ կզգան: Ցեղասպանության հետ լուրջ գործ ունենալը երբեք հարմարավետ չէ:
Ես հավատացած եմ, որ կան բազմաթիվ թուրքեր, ովքեր ներքին կոնֆլիկտ ունեն բարոյականության իրական զգացումի և իրենց հոգեբանության ու ինքնության վրա ազգայնական ուժերի թողած ազդեցության միջև: Այս ազդեցությունն ուժեղ է, և այդ պատճառով նրանց համար հոգեբանորեն դժվար է Թուրքիայի ազգայնական պատմության պաշտոնական վարկածը հարցականի տակ դնելը: Քանի դեռ այսպիսի անհատներին ներկայացվում են ցեղասպանության փաստի թեթև կողմերը և նրանք չեն զգում այդ անհարմարությունը, նրանք կարող են հավասարակշռել այս իրարամերժ հոգեբանական պահանջները: Միայն խնդիրը մինչև վերջ ներկայացնելով կարելի է նրանց օգնել, որ նրանք իրենց ընտրությունն անեն ի վերջո հօգուտ բարոյական սկզբունքների… այդ միտումը կարող է նրանց դրդել դրական նոր ձևերով վերաարժևորելու թուրքական ինքնությունը:
- Իսկ ցեղասպանության փաստն ընդունող թուրք գիտնականների և ակտիվիստների մոտավորապես որ տոկոսն է Ձեր կարծիքով ընդունում, որ Թուրքիան պետք է փոխհատուցումներ վճարի: Վերջիններիս որ մասի համար են ընդունելի տարածքային փոխհատուցումները:
- Խմբային տարածքային պահանջների հարցը բավականին բարդ է. խմբային տարածքային փոխհատուցումներն ընդունողների տոկոսը խիստ ցածր է: Փոքր, բայց ավելի բարձր տոկոս են կազմում այն թուրքերը, ում համար ընդունելի են զգալի տարածքային փոխհատուցումները, այդ թվում անհատների կամ համայնքի գույքի վերադարձը, ինչպիսին է եկեղեցիների վերադարձն իրենց օրինական տերերին, սակայն այնպես, որ դրանք մնան Թուրքիայի տիրապետության տակ: Կարծում եմ, որ ընդհանուր առմամբ այն մարդկանց թիվը, ովքեր ընդունում են նյութական փոխհատուցումները, գնալով ավելի է մեծանում:
Ինչպես կարելի է ենթադրել այս հանգամանքից, ինչպես նաև իմ նախորդ հարցի պատասխանից, տարբերություն կա այն գիտնականների միջև, ովքեր զբաղվում են խնդրի լուծմամբ ըստ էության (և հրապարակավ օգտագործում են ցեղասպանություն տերմինը) և այսպես կոչված «առաջադեմ» թուրքերի միջև, ովքեր շատ փափուկ են վերաբերվում հարցին: Վերջիններս խուսափում են բարդ խնդիրներից և հաճախ փորձում են իրենց պատկերացումները համապատասխանեցնել իշխանությունների տեսակետներին՝ նրանց չընդդիմանալու համար: Ես չեմ կարծում, որ այսպիսի հավասարակշռություն պահելը հնարավոր է: Թուրքիայում Բասկին Օրանը դրա լավ օրինակն է:
Կարծես թե հարցը գնալով ավելի ու ավելի շատ է քննարկվում լուրջ գիտնականների (ում հետ ես աշխատում եմ) և այսպես կոչված «առաջադեմ»-ների միջև, ովքեր պատասխանատվությամբ չեն վերաբերվում հարցին: Քանի որ լուրջ գիտնականները հարցը առաջ են տանում, Թուրքիայում նկատվում է իրական քննարկումների միտում՝ ո°չ միայն 1915-ին տեղի ունեցած ինչ-որ դեպքեր ընդունելու շուրջ, այլև ավելի լուրջ հարցերի շուրջ, մասնավորապես` թե ինչպես պետք է դա տեղի ունենա:
- Արդյոք Թուրքիայի պետությունը չի օգտագործում Ձեր նշած §առաջադեմներ¦-ին այս խնդրի շուրջ քննարկումները վերահսկողության տակ պահելու համար: Միթե իշխանություններն այդպիսով հատուկ նպատակ չեն հետապնդում:
- Ես Թուրքիայի ներքին հարցերով մասնագետ չեմ, սակայն իհարկե կառավարությունը հետապնդում է հատուկ նպատակ. նրանք փորձում են մի շատ զգույշ խաղ խաղալ՝ ցույց տալով, որ նրանք բաց են, սակայն հնարավորինս վերահսկելով իրավիճակը և թույլ չտալով, որպեսզի այն անցնի որոշ սահմաններից: Օրինակ, կա նաև մեկ այլ թուրք գիտնական՝ իմ նշած «առաջադեմներ»-ից, Խալիլ Բերկթայ անունով, ում մասին ես քննադատաբար եմ գրել: Նրա մոտեցումը հայերի հանդեպ իմպերիալիստական է, չնայած, որ նա պետք է որ «առաջադեմ» կամ հավանաբար նույնիսկ մարքսիստ լինի: Հետաքրքրական է, որ նա դառնում է այս հարցում առաջամարտիկներից մեկը. կարծես թե պետությունը աշխատում է նրա հետ մի մակարդակում, և թվում է, որ նա կարևոր ձայն ունի ցեղասպանության հարցի շուրջ թուրքական պետության մոտեցման մեջ: Ակնհայտ է, որ նրանք գերադասում են գործ ունենալ այսպիսի գիտնականի կամ ակտիվիստի հետ, քան նրանց հետ, ովքեր ավելի բաց ու դրական մոտեցում ունեն ցեղասպանության հարցի վերաբերյալ:
- Ձեր կարծիքով, ինչ ռիսկեր է պարունակում հայ-թուրքական երկխոսությունը հայերի համար:
- Շատ պարզ ձևակերպում տալով կարող եմ ասել, որ երկխոսության ցանկացած նախաձեռնություն միտված է եղել ցեղասպանության ճանաչման անկեղծ քննարկումները կանխելուն, էլ չխոսելով ցեղասպանության փոխհատուցման մասին: Եթե դա է երկխոսության նպատակը, ապա հայերի համար և° անիմաստ է, և° վիրավորական այդպիսի երկխոսություններին մասնակցելը: Նույնիսկ որոշ ակնհայտորեն բարի մտադրություններ ունեցող թուրքեր հետաքրքրված են թվում երկխոսության մեջ պատզապես իրենց բարոյապես լավ զգալու համար: Նրանք ուզում են դուր գալ հայերին, բայց չեն ուզում ընդունել այն, ինչ տեղի է ունեցել:
Կա նաև մեկ այլ կարևոր կետ: Հակամարտության կարգավորման մոդելները դիտարկում են հանցագործի և տուժածի միջև երկխոսությունն այնպես, ասես այդ երկու կողմերը հավասարազոր են: Սա չափազանց վտանգավոր է: Բանն այն է, որ Թուրքիան ուժային մեծ լծակներ ունի, մինչդեռ Հայաստանը չունի այդ ուժը, և երբ նրանք երկխոսության մեջ են մտնում միմյանց հետ, հայտնվում են շատ անհավասար իրավիճակում: Քանի դեռ չի գտնվել մի մեխանիզմ, որը հայերին հնարավորություն կտա թուրքերի հետ հավասար պայմաններում լինել, իմաստ չունի այդպիսի երկխոսության մեջ մտնել նրանց հետ: Ես կարծում եմ, որ Հայաստանի հանրապետությունը պետք է հավանաբար ավելի մեծ ջանքեր գործադրի, օգտագործի միջազգային իրավունքը և իր միջազգային կապերը, որպեսզի աջակցություն ձեռք բերի՝ Թուրքիայի հետ երկխոսելիս ուժի հարցը հավասարակշռելու համար:
Սակայն եթե ուժային անհավասարությունը և այլ խնդրահարույց հարցերը լուծվեն, երկխոսությունը կարող է լինել շատ արդյունավետ: Զեկույցը անդրադառնում է երկխոսության հարցին՝ առաջ քաշելով Հայոց ցեղասպանության ճշմարտության և ուղղման հանձնաժողովի (ՀՑՃՈւՀ) գաղափարը, որը նախատեսված է որպես իրական այլընտրանք իմ նշած կեղծ երկխոսությանը (վերջինիս ամենահայտնի օրինակն էր Հայ-թուրքական համաձայնեցման հանձնաժողովը (TARC)):
Թուրքիայում շատերն են հասկանում, որ կա մարդու իրավունքներին առնչվող խնդիր, որի հետ նրանք պետք է հաշվի նստեն: Այսպիսի մարդկանց հետ հայերը պետք է խոսեն հասարակական մակարդակում: Դա չի նշանակում, որ նրանք պետք է բոլոր հարցերում համաձայնվեն միմյանց հետ, նրանք միայն պետք է ունենան մարդու իրավունքները հարգող և ցեղասպանության պատմությունն ընդունող մի ընդհանուր շրջանակ, որը հնարավորություն կստեղծի առաջ շարժվելու համար: Մեր առաջարկած հանձնաժողովը կարող է տրամադրել մի մեխանիզմ այսպիսի արդյունավետ երկխոսության համար: Մենք կարծում ենք, որ սա ամենալավ տարբերակն է արդյունավետ միջխմբային հարաբերություններ և երկխոսություն ունենալու, որը կարող է ըստ էության փոխել թուրքական հասարակությունը:
- Որն է Հայաստանի հանրապետության դերը փոխհատուցումների հարցը միջազգայնորեն բարձրաձայնելու գործում:
- Շատ օգտակար կլիներ, եթե Հայաստանը կարողանար ներկայացնել իրավական և քաղաքական գործեր միջազգային հարթակներում: ՀՀ-ն նաև իհարկե պետք է համախմբի սփյուռքի աջակցությունն ու փորձը այս գործերը առաջ տանելու համար. միասին աշխատելը կստեղծի շատ մեծ հնարավորություններ միջազգային հանրության կարծիքը փոխելու համար: ԱՄՆ-ը, Արգենտինան և այլ երկրներ նույնպես կարող են ներկայացնել իրավական գործեր Արդարադատության միջազգային դատարանում (ICJ) կամ այլ համապատասխան դատարաններում, սակայն իհակե Հայաստանն է, որ պետք է այս հարցում առաջնորդի դերը ստանձնի: Հակառակ դեպքում, երբ սփյուռքն է բարձրացնում հարցը տարբեր երկրներում, նրանց դժվարությամբ են ընկալում, քանի որ մարդիկ ցանկանում են իմանալ, թե ինչու Հայաստանի հանրապետությունն ինքը չի բարձրացնում այս հարցը:
Այն հարցը, թե արդյոք պետք է գործ հարուցել Արդարադատության միջազգային դատարանում, ինչպես դա պետք է արվի, կամ արդյոք պետք է ընտրել մեկ այլ ուղի, բարդ հարց է, քանի որ այդպիսի քայլը կարող է նաև ունենալ հակառակ ազդեցություն: Հայաստանի հանրապետության համար այժմ ավելի կարևոր խնդիր է քաղաքական մակարդակում շահերի պաշտպանություն իրականացնելը: Հայաստանը նաև պետք է աշխատի այլ երկրների հետ, ովքեր մտահոգված են մարդու իրավունքների խնդիրներով: ՀՀ-ն նաև պետք է ունենա այն դիրքորոշումը, որ Հայաստանին այս հարցում աջակցելը Հայաստանի հետ հարաբերություններում կարևոր մաս է կազմում: Իհարկե դա հեշտ չի լինի ա անել, սակայն դա իսկապես կարևոր է: Իսկապես կան երկրներ, որոնց հետ կարելի է աշխատել:
Մաս 1: Հենրի Թերիո. Հայաստանն այսօր տառապում է ցեղասպանության հետևանքներից
Մաս 2: Հ. Թերիոն փոխհատուցումների զեկույցի մասին. «Ադրբեջանի վերաբերմունքը հայերի հանդեպ Ցեղասպանության անպատժելիության արդյունք է»
Հենրի Թերիոն ԱՄՆ-ի Ուորքեսթերի Նահանգային Համալսարանի Փիլիսոփայության ֆակուտետի դասախոս է և նույն ֆակուլտետի դեկանը: Նա ունի Փիլիսոփայության Դոկտորի աստիճան Մասաչուսեթսի համալսարանից: Պրոֆեսոր Թերիոն ի թիվս այլ թեմաների ուսումնասիրում է փոխհատուցումներ, զոհ-հանցագոր հարաբերություններ, ցեղասպանության ժխտում և ցեղասպանության կանխարգելում թեմաները: Նա ցեղասպանագիտության բնագավառում բազմաթիվ հոդվածների հեղինակ է և դասախոսություններով բազմիցս հանդես է եկել աշխարհի տարբեր երկրներում: Հենրի Թերիոն նաև Genocide Studies International ամսագրի հիմնադիր համախմբագիրն է:

Interviews 14:21 16/04/2015
Prof. Theriault: It is pointless to engage in dialogue unless Armenians can have equal footing with Turks
Nvard Chalikyan from Panorama.am has spoken with Professor Henry C. Theriault – Chair of the Armenian Genocide Reparations Study Group (AGRSG) about the recently published report of the Group titled Resolution with Justice: Reparations for the Armenian Genocide (Armenian and English versions of the executive summary and full report are available here
See Part 1: Henry Theriault: Armenia is suffering from legacy of Genocide; Armenia’s long-term security and viability depend on reparations
See Part 2: Prof. Theriault on Genocide Reparations Report: Azerbaijan’s treatment of Armenians was the result of Genocide not dealt with
Part 3
Nvard Chalikyan: Judging from your own experience, how would you say the Turks who recognize the Genocide approach the reparations issue?
Prof. Henry Theriault: The process typical Turkish people would have to go through to be able to talk about reparations may be very long and complex, given that their government and educational system obviously are doing everything to prevent that. But I can say I have had the good fortune in the last five years to connect with a number of Turks working on these issues and they completely understand that reparations are central for dealing with the Genocide. For instance, I just gave a talk as part of the Hrant Dink commemoration in Ankara in January 2015 and reparations were on the agenda. Even in 2010 when I was in Ankara at a big conference on Armenian Genocide held there, I was stunned by how openly many of the Turkish speakers were discussing reparations, treating it as a fundamental issue.
Of course, there are other Turks who recognize the Genocide or at least that there was harm done to Armenians in 1915, if they won’t use the correct term, and who stop there. On the one hand, I can understand. After all, just recognizing the Genocide, even without the term, can provoke negative reactions, even legal prosecution, in Turkey. At the same time, it seems that recognition of the Genocide in a true sense means not just recognizing the historical facts but their wrongness and, thus, the obligation that wrongness entails for today’s Turkey. Accepting the need for reparations is, really, part of genuine recognition of the Genocide.
While perhaps some of these Turks might say that reparations could possibly be discussed later, but doing so now will just alienate Turks, I disagree. I believe that holding back from discussing an issue in its full sense prevents progress on the issue. Martin Luther King did not spend his days as a leader asking for better segregated schools for blacks or some half-way measure like that. Even though much of white America absolutely did not want to hear that segregation should be ended completely and blacks’ full equality recognized, Dr. King made this clear again and again. This pushed whites to rethink their positions, instead of allowing people to avoid the hard issues. Similarly, average Turks need to be exposed to the issue of the Genocide in its fullest light, not some easy, reduced version that will make them feel comfortable. Serious engagement with genocide is never comfortable.
I believe there is a significant number of Turks who have an internal conflict between a genuine sense of morality – they want to do right by Armenians – and the impact of nationalist forces on their psychology and individual identity. This impact is strong, and makes it psychologically difficult to question the official version of Turkish nationalist history. As long as such individuals are presented with unchallenging approaches to the Genocide and not pushed to a level of discomfort, they can balance these conflicting psychological demands. It is pushing the issue that can help them finally tip the balance in favor of good ethical principles . . . trend that can also free them up to rethink and reconfigure Turkish identity in positive new ways.
N. C: What percent of Turkish scholars and activists who recognize the Genocide do you think accepts that Turkey should pay reparations, and what percent of them would consider land reparations acceptable?
H. Theriault: The issue of group territorial claims is quite complicated – the percent of those who would accept group land reparations is extremely low. There is small but higher percentage for substantial material reparations, including return of individual or community properties such as churches to their owners but retention within the Turkish state. I believe that overall the number who accept material reparations is steadily increasing.
As this and my answer to the previous question suggest, there is a distinction between those scholars who are actually dealing with the issue (and use the word “genocide” in public) and those so-called “progressives” who are very soft on the issue. The latter avoid hard questions and often try to resolve their sense of what is right with not displeasing the powers that be. I’m not sure this balancing act is possible. In Turkey Baskin Oran is a good example of this.
There seems to be a growing debate between the stronger scholars in Turkey I have worked with and so-called “progressives” who aren’t dealing responsibly with the question. As the former push the issue, there does seem to be a trend toward a real discussion in Turkey not just about acknowledging something in 1915 but how this should be done with meaning.
N. C: Doesn’t the Turkish government use these “progressives” to control the discussion on the issue? Is there an agenda?
H. Theriault: I am not an expert on the details of the internal political dynamics of Turkey, but there is certainly an agenda on the part of the government; they are trying to play a very careful game by appearing to be open, but keeping things under control and not allowing them to get beyond a certain limit. For instance, there is another Turkish scholar, Halil Berktay, a sort of “progressive” scholar whom I have written critically about. His treatment of the Armenian issue appears to be imperialistic, even though he is supposed to be progressive, possibly even a Marxist, and all of that. It is interesting that he is becoming one of the leaders on this issue; the government seems to be working with him at some level and he seems to be an important voice in relation to the Turkish government’s efforts to deal with the Genocide. It’s obvious that they are picking that kind of scholar or activist over those whose engagement with the legacy of Genocide is more open and positive.
N. C: In your view what risks does the Armenian-Turkish dialogue have for Armenians?
H. Theriault: To put it in very simple terms, any dialogue initiatives have been meant to prevent frank discussion about recognition of the Genocide, let alone reparations. If that is the goal of the dialogue, then it is both pointless and insulting for Armenians to engage in it. Even some apparently well-intentioned Turks seem interested in having a dialogue simply to feel good about themselves morally; they want Armenians to like them, but they don’t want to admit what happened.
There is another important point to note. Conflict resolution models treat dialogue between a victim group and a perpetrator group as if they were equal in power. This is incredibly dangerous. The problem is that Turkey has the power while the Armenians don’t have the power, and when they engage in a dialogue they are in a very uneven relationship. Unless there is a mechanism to give Armenians equal footing with Turks, it is pointless to engage in that kind of dialogue. I think the Republic of Armenia probably needs to do a better job of using international law and international public relations to get itself support for balancing the power issue in dealing with Turkey.
That said, if the power imbalance and problematic agendas can be addressed, dialogue can be very productive. The Report addresses the question of dialogue by proposing the idea of Armenian Genocide Truth and Rectification Commission (AGTRC) designed to give a real alternative to a sort of false dialogue just discussed, of which perhaps the Turkish-Armenian Reconciliation Commission (TARC) is the best-known example. There are many people in Turkey who understand that there is a human rights issue they need to deal with. With these people Armenians should talk on a societal level.
That doesn’t mean that they all need to agree; they just need to have a common framework of respect for human rights and acknowledgement of the history of the Genocide to open the possibility of moving forward. The AGTRC could be the mechanism for providing opportunities for this kind of productive dialogue. We consider it, in fact, the best route toward a productive inter-group relationship with dialogue that can actually transform Turkish society away from its legacy of genocide and the various ways in which genocidal elements remain present within its institutions, social practices, etc.
N. C: What is the role of the Republic of Armenia as a state in raising and pursuing the question of reparations internationally?
H. Theriault: It would be very helpful if Armenia could develop legal and political cases internationally. It should of course also consolidate the support and expertise of the Diaspora in pursuing these cases – working together will create tremendous opportunities to change global public opinion. The US, Argentina, and other countries can also actually present legal cases to the ICJ or other appropriate courts, but obviously Armenia is the right state to take the lead on this. Otherwise, when Diasporans raise the issue in their countries it becomes very difficult to be taken seriously as people want to know why the Republic isn’t taking an advocacy role on this issue.
The question of whether and how to present the case in ICJ, European Court of Human Rights, or another avenue is a complicated one, as it can also backfire. For the Republic of Armenia it is now more important to pursue political advocacy. Armenia also needs to be working with other countries which are concerned about human rights issues and maintain the position that their willingness to support Armenia on this issue is an essential part of their relationship with the Republic. It is difficult to do that but it is really important. There are countries that the Republic can work with.
Part 1: Henry Theriault: Armenia is suffering from legacy of Genocide; Armenia’s long-term security and viability depend on reparations
Part 2: Prof. Theriault on Genocide Reparations Report: “Azerbaijan’s treatment of Armenians was the result of Genocide not dealt with”
Henry Theriault is Professor in and Chair of the Philosophy Department at Worcester State University in the United States. He has a Ph.D. in Philosophy from the University of Massachusetts. His research focuses on reparations, victim-perpetrator relations, genocide denial, genocide prevention among other topics. He has published numerous journal articles and chapters in the area of genocide studies and given many lectures worldwide. Dr. Theriault is also a founding co-editor of the peer-reviewed Genocide Studies International and co-editor of Transaction Publishers Genocide: A Critical Bibliographic Review.