Իրավունք 19:25 21/01/2011
Եվրոպայի խորհրդի խորհրրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի նկատմամբ պատժիչ գործողություններ իրականացնելու մասին քննարկում չի լինելու: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ բավական վստահությամբ հայտարարեց ԵԽ մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգը:
Նա տեղեկացրեց, որ միջազգային ատյաններում կառավարությունների մասին քննարկումներին ինքը մասնակցում է դիտորդի կարգավիճակով ու տեղյակ է, թե այս կամ այն երկրի կառավարությանն ինչ է սպասվում: «Չեմ կարող ասել, որ Հայաստանի մասով դիտարկվում է լուրջ պատժամիջոցներ կիրառելու հնարավորությունը», -հավելեց եվրոպացի պաշտոնյան:
Բայց, Համմարբերգի խոսքով, պատժամիջոցներ չկիրառելը չի նշանակում, թե Եվրոպայյի խորհուրդը ուշադրություն չի դարձնի հայաստանյան խնդիրների վրա:
«Ես կարծում եմ, որ ԵԽԽՎ-ն կխուսափի իր իսկ անդամ պատգամավորների նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելուց: Իրենք նախընտրում են կարծել, որ ճշմարտությունն ասելը ավելի արդյունավետ կարող է լինել», -հավելեց Մարդու իրավունքների հանձնակատարը:

Политика 19:41 21/01/2011
В Парламентской Ассамблее Совета Европы санкции против Армении рассматриваться не будут, заявил на пресс-конференции в Ереване комиссар СЕ по правам человека Томас Хаммарберг.
Он сообщил, что присутствует в статусе наблюдателя на обсуждениях правительств, и в курсе, что ждет правительство той или иной страны. «Я не могу сказать, что по части Армении рассматривается возможность применения серьезных санкций», - сказал европейский чиновник.
Но, по словам Хаммарберга, неприменение санкций не значит, что Совет Европы не обращает внимания на проблемы в Армении.
«Я думаю, что ПАСЕ избежит санкций в отношении депутатов - своих членов. Они предпочитают думать, что говорить правду – более эффективное средство», - заметил он.