Համացանց 15:25 06/05/2012
Այս պահին գլխավոր դատախազությունում հարուցվել է երկու քրեական գործ` ընտրակաշառք բաժանելու վերաբերյալ: Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց գլխավոր դատախազի մամուլի քարտուղար Սոնա Տռուզյանը:
«Մեկը վերաբերում է թիվ 12 ընտրատարածքին: Այսօրվա ընթացքում ամենաշատն այս ընտրատարածքից ենք մենք ահազանգեր ստացել, այդ թվում լրատվամիջոցներում եղան հրապարակումներ, որ այդ ընտրատարածքում բաժանվում է ընտրակաշառք` Լյովա Խաչատրյանի օգտին քվեարկելու համար»,-ասաց Սոնա Տռուզյանը:
Նրա խոսքով, ևս մեկ գործ հարուցվել է Արաբկիրում ԲՀԿ-ի օգտին քվեարկելու համար գումարներ բաժանելու վերաբերյալ:
Թիվ 4/27 ընտրատեղամասում ընտրակաշառք բաժանելու մեղադրանքով բերման է ենթարկվել Արմեն Մաթևոսյանը: Այս լուրը Times.am-ին հաստատել է նաև ՀՀ գլխավոր դատախազի մամուլի քարտուղարը:
Ս. Տռուզյանի խոսքով, քրեական գործը հարուցվել է ՔրՕր-ի հոդված 154/2-ի հատկանիշներով` ընտրողի կամքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելը, որը սահմանվում է. «1. Թեկնածուներից որևէ մեկի օգտին կողմ կամ դեմ քվեարկելու, ընտրություններին մասնակցելու կամ ընտրություններին մասնակցելուց հրաժարվելու պայմանով թեկնածուներից անձամբ կամ միջնորդի միջոցով կաշառք ստանալը`պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից յոթհարյուրապատիկի չափով, կամ ազատազրկմամբ` մեկից երեք տարի ժամկետով:
2. Ընտրողին թեկնածուներից որևէ մեկի օգտին կողմ կամ դեմ քվեարկելու, ընտրություններին մասնակցելուն կամ ընտրություններին մասնակցելուց հրաժարվելուն հարկադրելը, որը կատարվել է գույքին վնաս պատճառելու սպառնալիքով, անձամբ կամ միջնորդի միջոցով կաշառք տալով, բռնությամբ կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով` պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարապատիկից երկուհազարհինգհարյուրապատիկի չափով, կամ ազատազրկմամբ` երեքից հինգ տարի ժամկետով»:
Նշենք, որ թիվ 12-ում մեծամասնական կարգով առաջադրված Գոհար Վեզիրյանը հաճախ է «Ֆեյսբուք»-ում հանդես գալիս հայտարարությամբ, իր մրցակիցներից մեկի` ԲՀԿ-ական Լյովա Խաչատրյանի կողմից 10 հազար դրամներ բաժանելու վերաբերյալ:

Право 18:45 06/05/2012
На данный момент Генеральная прокуратура Армении возбудила два уголовных дела по фактам раздачи взяток избирателям. Об этом Panorama.am сообщила пресс-секретарь Генпрокуратуры РА Сона Трузян.
«Одно дело касается избирательного округа №12. За сегодняшний день наибольшее количество сообщений мы получили именно оттуда. В СМИ также были публикации о том, что в этом избирательном округе раздают предвыборные взятки за голоса в пользу Левы Хачатряна», – отметила С. Трузян.
По ее словам, еще одно дело возбуждено в административном районе Еревана Арабкир в связи с раздачей взяток за голоса в пользу партии «Процветающая Армения» (ППА).
По обвинению в раздаче взяток на избирательном участке №4/27 приводу был подвергнут Армен Матевосян. Эти данные сайту «Times.am» подтвердила также пресс-секретарь генпрокурора РА. С. Трузян уточнила, что уголовное дело возбуждено по признакам ст. 154/2 (Создание препятствий проявлению свободной воли избирателя). В данной статье говорится:
1. Получение взяток лично от кандидатов или от посредников с условием голосования в пользу или против какого-либо кандидата, участия или отказа от участия в выборах наказывается штрафом от 500-кратного до 700-кратного размера минимальной заработной платы или лишением свободы сроком от одного до трех лет.
2. Принуждение избирателя проголосовать в пользу или против какого-либо кандидата, участвовать или отказаться от участия в выборах с угрозой причинения вреда имуществу, путем дачи взятки лично или через посредника, с применением или угрозой применения насилия наказывается штрафом от 2000-кратного до 2500-кратного размера минимальной зарплаты или лишением свободы сроком от трех до пяти лет.
Отметим, что кандидат в депутаты по мажоритарной системе в избирательном округе №12 Гоар Везирян часто выступает на своей странице в социальной сети «Facebook» с заявлениями о том, что ее соперник, представитель ППА Лева Хачатрян, раздает взятки в 10 тысяч драмов.
Известно, что сегодня, 6 мая 2012г., в Армении проходят очередные парламентские выборы, в которых участвуют 8 партий и 1 союз. Список выглядит так: Демократическая партия Армении (ДПА), Коммунистическая партия Армении, партия «Объединенные армяне», АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД), Республиканская партия Армении (РПА), партия «Процветающая Армения» (ППА), партия «Оринац еркир» (ОЕ), Армянский национальный конгресс (АНК), союз партий «Наследие» и «Свободные демократы».