Իրավունք 12:15 19/07/2012
Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի դատարանի որոշմամբ` նախօրեին երեկոյան ոստիկանության Արմավիրի բաժնի ծառայողները խուզարկություն են կատարել ԱԺ պատգամավոր Նահապետ Գևորգյանի որդու` Արտակ Գևորգյանին պատկանող, Երևան քաղաքի Տերյան փողոցում գտնվող բնակարանում, որտեղ խոհանոցի անկյունակ բազմոցի նստելատեղի տակից հայտնաբերվել է 4,5 մմ տրամաչափի «Բայկալ» օդամղիչ ատրճանակ:
Ոստիկանության լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ հայտնաբերված ատրճանակի օրինականությունը ստուգվում է:
Ատրճանակն ուղարկվել է փորձաքննության:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ ԱԺ պատգամավորի որդին մեղադրվում է մեքենա առևանգելու համար և ձերբակալված է: Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությունից Արմավիրի բաժնում նախօրեին հաղորդում էր ստացվել, որ իրենց է զանգահարել 1987 թ. ծնված Վիրաբ Ա.-ն և հայտնել, որ անհայտ անձը «ԳԱԶ 24» մակնիշի ավտոմեքենայից իջնելով՝ զենքի սպառնալիքով առևանգել է իր «ՎԱԶ 2106» մակնիշի ավտոմեքենան:
Մեկնած օպերատիվ խումբը պարզել էր, որ 1982 թ. ծնված Արտակ Գևորգյանը նույն օրը, ժամը 03.30-ի սահմաններում, Արմավիրի մարզի Սարդարապատ գյուղի դպրոցի մոտ իջնելով իր կողմից վարած «ԳԱԶ 24» մակնիշի ավտոմեքենայից՝ ատրճանակի սպառնալիքով կանգնեցրել է Վիրաբ Ա.-ի կողմից վարվող «ՎԱԶ 2106» մակնիշի ավտոմեքենան և իջեցնելով վերջինիս ու նրա ուղևորին ու թողնելով «ԳԱԶ 24» մակնիշի ավտոմեքենան` «ՎԱԶ 2106» ավտոմեքենայով հեռացել է:
Արտակ Գևորգյանը ձերբակալվել էր:
Ոստիկանության Արմավիրի մարզային քննչական բաժնում հարուցվել էր քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 183 հոդվածի 1-ին մասի, 183 հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետի և 235 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Ոստիկանության լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է:

Право 13:27 19/07/2012
По решению суда общей юрисдикции Армавирской области накануне вечером представители отделения полиции Армавира произвели обыск в ереванской квартире по ул. Теряна, принадлежащей сыну депутата парламента Армении Наапета Геворкяна – Артаку Геворкяну. Как передает пресс-служба Полиции РА, под сиденьем кухонного дивана сотрудниками правоохранительных органов был обнаружен 4,5-миллиметровый пневматический пистолет марки «Байкал».
Согласно сообщению, в настоящее время проверяется законность данного оружия, пистолет отправлен на экспертизу.
Ранее сайт Panorama.am передавал, что сын депутата обвиняется в угоне автомобиля и задержан.
Так, 18 июля в 03:35 по местному времени из Управления полиции города Ереван в армавирское отделение поступило сообщение о том, что им позвонил некий Вираб А., 1987г.р., и сообщил: неизвестный вышел из машины марки «ГАЗ-24» и, угрожая оружием, угнал его машину марки «ВАЗ-2106».
Выехавшая по месту вызова группа оперативников выяснила, что рядом со школой села Сардарапат в Арамвирской области Артак Геворкян, 1982г.р., в тот же день, около 03:30 часов, вышел из машины марки «ГАЗ-24» и, угрожая пистолетом, остановил автомобиль Вираба А. марки «ВАЗ-2106», высадил водителя и его пассажира и, оставив управляемой им «ГАЗ-24», скрылся на машине «ВАЗ-2106». Вскоре Артак Геворкян был задержан.
В следственном отделе полиции Армавира было возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 ст.183, п.3 ч.3 ст.183 и ч.1 ст.235 УК РА (то есть, неправомерное завладение автомобилем или иным транспортным средством без цели хищения и незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств). Предварительное следствие продолжается.