Իրավունք 11:01 07/09/2012
Պոռնոսկանդալի կենտրոնում հայտնված դերասանուհի Անժելա Սարգսյանի տղամարդու` Կարեն Արայանի դատավարությունը, որը երկար ժամանակ փակուղում էր հայտնվել, շուտով կավարտվի: Դատավարության ընթացքում արդեն իսկ հարցաքննվել են բոլոր վկաները և գործընթացը մտել է դատական ապացույցների հետազոտման փուլ: Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Կարեն Արայանի փաստաբան Կիմա Սարյանն ասաց, որ այժմ գոհ է դատական պրոցեսից և հրաժարվեց մանրամասներ փոխանցել: Հաջորդ դատական նիստը կկայանա սեպտեմբերի 27-ին:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ դատավարությունը մտել է փակուղի, վկաները այս կամ այն պատճառով հրաժարվում են դատարանում ցուցմունք տալ և Կարեն Արայանն էլ, ի նշան բողոքի, կարել էր բերանը ու հացադուլ հայտարարել: Արայանն այդպիսով իր բողոքն էր արտահայտել ապօրինի ազատազրկման և իր նկատմամբ առաջադրած անհիմն մեղադրանքի համար: Ավելին, Արայանը Հայաստանի նախագահին, Գլխավոր դատախազին, Մարդու իրավունքների պաշտպանին, Արդարադատության նախարարին և ԱԺ նախագահին ուղղված բաց նամակ էր ուղարկել բանտից:
«Ես` Կարեն Արայանս, անհիմն մեղադրվում եմ դերասանուհի Անժելա Սարգսյանի պոռնկագրական բնույթի լուսանկարը տարածելու և նրա ընտանեկան գաղտնիքը բացահայտելու մեջ, այսինքն` ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 263-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 144-րդ հոդվածով: Ողջ մեղադրանքը հիմնված է շինծու ապացույցների և ոչ ճիշտ որակված փաստերի վրա: Ես պնդում եմ, որ այդ արարքը կատարել է հենց ինքը` Անժելա Սարգսյանը, սակայն մինչ այսօր չի ստուգվել նույնիսկ նրա համակարգիչը…Ես ինձ մեղավոր չեմ ճանաչել ու չեմ ճանաչում, քանի որ ես ոչ մի պոռնկագրական բնույթի լուսանկար ոչ մեկին, ոչ մի կերպ չեմ փոխանցել ու չեմ ցուցադրել:
Դատարանը նույնիսկ չի կարողանում վկաներին բերման ենթարկել դատական նիստերին և արդեն հինգերորդ ամիսն է, ինչ այդ պատճառով դատավարությունը հետաձգվում է ու չունի ընթացք: Մերժվել են իմ խափանման միջոց կալանքը վերացնելու և գործը կարճելու վերաբերյալ միջնորդությունները և 2011 թվականի հոկտեմբերի 5-ից մինչև այսօր ես գտնվում եմ ապօրինի կալանքի մեջ: Ուստի` ելնելով վերոգրյալից ես այսօրվանից կարել եմ բերանս ու հայտարարում եմ անժամկետ հացադուլ և պահանջում եմ արդարության վերականգնում: Ես հացադուլից դուրս կգամ այն ժամանակ, երբ կգտնվեմ ազատության մեջ»:
Կարեն Արայանը Անժելա Սարգսյանի նախկին զուգընկերն էր և մեղադրվում էր դերասանուհու անձնական կյանքին վերաբերող տեղեկությունները, այդ թվում` լուսանկարներ և տեսանյութեր, համացանցում տարածելու համար:

Право 12:15 07/09/2012
Рассмотрение дела Карена Араяна, прозванное в СМИ Армении «судебным процессом над мужчиной Анжелы» и длительное время находившееся в тупике, вскоре завершится. Отметим, что речь идет о печально прославившейся вследствие громкого секс-скандала актрисе Анжеле Саркисян, чьи откровенные снимки в Сети в сентябре прошлого года вызвали волну общественного негодования и резкую критику.
Адвокат К. Араяна Кима Сарян сообщила Panorama.am, что в настоящее время она уже довольна ходом судебного процесса, в суде наконец допрошены все свидетели и рассмотрение дела перешло в стадию исследования доказательств. По ее словам, следующее заседание суда намечено на 27 сентября.
Напомним, ранее сайт Panorama.am писал, что суд по этому делу в некотором смысле зашел в тупик – из-за неявки свидетелей.
Отмети также, Карен Араян, который был арестован 5 октября 2011г., обвиняется по признакам ст. 144 (Незаконный сбор, хранение, использование или распространение сведений личной или семейной жизни») и ст. 263 («Незаконное распространение порнографических материалов или предметов») УК РА. Собственно судебный процесс начался 24 января с.г. Сторона защиты не признает вину Карена Араяна.
Пока в суде продолжалось рассмотрение данного громкого дела, сам обвиняемый в УИУ «Нубарашен» 18 июля с.г. зашил себе рот и объявил голодовку. По словам адвоката Кимы Сарян, тем самым К. Араян выражал свой протест против безосновательных, с его точки зрения, ареста и обвинений. Более того, он направил открытое письмо президенту РА, генпрокурору РА, омбудсмену Армении и спикеру парламента РА, в котором заявляет, что отказывается признавать вину и представляет ряд упущений со стороны суда, например, тот факт, что до сих пор не могут обеспечить явку свидетелей, а также затягивание процесса