Իրավունք 14:33 16/05/2013
Հայաստանի Փաստաբանների պալատի մի խումբ անդամներ նախորդ բողոքի ակցիայից մեկ տարի անց, բողոքի երկրորդ ալիքն են սկսում: Բայց նրանց թիվն այս անգամ մի փոքր ավելի քիչ է: Փաստաբանները կարծում են, որ նախորդ տարի գործադուլից հետո դրական փոփոխություններ չեն կատարվել և այդ պատճառով էլ երկու օր` հունիսի 10-ին և 11-ին իրականացնելու են նոր գործադուլ, որի ընթացքում չեն մասնակցելու դատական նիստերի և այլ դատավարական գործողությունների:
Փաստաբան Գևորգ Դավթյանը Panorama.am-ին է տրամադրել գործադուլի պատրաստվող 46 փաստաբանների հայտարարությունը, որում նշված է հետևյալը.
«Հանրահայտ է, որ փաստաբանները կարող են մեծ դեր ունենալ դատական իշխանության կայացման գործում` ինչպես դատական գործերում իրենց անմիջական մասնակցությամբ, այնպես էլ դատական համակարգի ու առանձին դատավորների գործունեության նկատմամբ իրենց վերաբերմունքի դրսևորմամբ: Փաստաբանական համայնքի կողմից դատական համակարգի տարբեր ճյուղերին տրված գնահատականները, որպես կանոն, ամփոփում են դատարանների հետ առնչված քաղաքացիների կարծիքները, ուստի և` հանդիսանում են առավել անկողմնակալ ու արժեքավոր:
2012 թվականի հունիսի 11-ին Հայաստանի Հանրապետության ավելի քան 500 փաստաբաններ մեկօրյա գործադուլի միջոցով իրենց բողոքն ուղղեցին ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության վճռաբեկ դատարանի՝ որպես դատական համակարգում առկա անորոշության, անկանխատեսելիության, հակասական իրավակիրառ պրակտիկայի հիմնական պատասխանատուի: Շուտով կլրանա մեկ տարին այն օրվանից, երբ այդ ակցիան տեղի ունեցավ, սակայն որևէ դրական տեղաշարժ չի արձանագրվել, դեռ ավելին` հիմքեր կան ասելու, որ ճգնաժամն էլ ավելի է խորացել:
Դատական համակարգում շարունակում են կիրառվել երկակի ստանդարտներ` դատական ատյանների կողմից կայացվող դատական ակտերը հաճախ հակասում են մեկը մյուսին, իսկ դրանց դեմ ներկայացված վճռաբեկ բողոքները կրկին առանց պատճառաբանության կամ շաբլոնային, ոչինչ չասող պատճառաբանությամբ վերադարձվում են: Արդյունքում, նույնանման փաստական հանգամանքների առկայությամբ տարբեր գործերով ընդունվում են միմյանց հակասող դատական ակտեր, ինչը խարխլում է իրավական պետության հիմքում դրված իրավական որոշակիության սկզբունքը։ Թեև ՀՀ վճռաբեկ դատարանը Սահմանադրությամբ և օրենքով կոչված է ապահովելու օրենքի միատեսակ կիրառությունը և պետք է նպաստի իրավունքի զարգացմանը, սակայն գործնականում շարունակում է շեղվել այդ ուղուց: Վճռաբեկ բողոքները վարույթ ընդունելու իրական չափանիշները և գործընթացը շարունակում են մնալ ստվերում և այս կամ այն վճռաբեկ բողոքի` վարույթ ընդունվելու կամ չընդունվելու հեռանկարը որևէ տրամաբանական վերլուծության ենթակա չէ:
Դատական համակարգի առկա թերությունները որակվել են որպես խիստ մտահոգիչ նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից` նրա 2012 թվականի տարեկան զեկույցում: Ընդ որում, Մարդու իրավունքների պաշտպանի բացասական գնահատականները, կապված դատական ատյանների, մասնավորապես՝ Վճռաբեկ դատարանի գործունեության հետ, զգալի չափով համընկնում են այն մտահոգությունների և գնահատականների հետ, որոնց մասին բարձրաձայնել էին փաստաբանները` 2012 թվականի հունիսի 11-ին տեղի ունեցած գործադուլի միջոցով:
Մտահոգիչ է նաև այն փաստը, որ` լսելով իր հասցեին հնչած և հնչող քննադատությունները, Վճռաբեկ դատարանը ոչ թե փորձում է պայքարել դրանց պատճառների դեմ, այլ հակընդդեմ մեղադրանքներ է հնչեցնում, հաշվի չառնելով այն պարզ փաստը, որ փաստաբանների կողմից տրվող գնահատականները իրականում այն տասնյակ հազարավոր մարդկանց (այդ թվում` ինչպես դատարաններում պարտություն կրած, այնպես էլ հաղթանակած) միջինացված և ամփոփված կարծիքն է, ովքեր առնչվել են դատական համակարգի հետ նշված փաստաբանների միջոցով: Չարժևորելով փաստաբանների կարծիքը` Վճռաբեկ դատարանը, փաստորեն, բացահայտում է, որ որևէ նշանակություն չի տալիս նաև այդ քաղաքացիների կարծիքին:
Ստեղծված պայմաններում փաստաբաններին այլ բան չի մնում, քան կազմակերպել ու անցկացնել նոր գործադուլ, ցույց տալու համար, որ` չնայած նախորդ գործադուլից հետո իշխանությունների կողմից տրված խոստումների, Վճռաբեկ դատարանի գործունեության մեջ որևէ դրական տեղաշարժ տեղի չի ունեցել:
Հիմք ընդունելով վերը նշվածը և հիշեցնելով, որ 2012 թվականի հունիսի 11-ին տեղի ունեցած գործադուլին մասնակցած փաստաբանների կողմից պաշտոնապես հայտարարվել էր, որ` նշված ակցիայի պատճառը հանդիսացած թերությունները չշտկվելու դեպքում մասնակիցները դիմելու են նորանոր ակցիաների,
արձանագրելով, որ 2012 թվականի հունիսի 11-ին տեղի ունեցած գործադուլից հետո և մինչ այժմ այդ առումով դրական փոփոխություններ չեն եղել,
հավատարիմ մնալով 2012 թվականի հունիսի 11-ին տեղի ունեցած գործադուլի ընթացքում հռչակված գաղափարներին`
Ստորև հիշատակված փաստաբաններս հայտարարում ենք, որ 2012 թվականի հունիսի 11-ին տեղի ունեցած գործոդուլի տարեդարձին` սույն թվականի հունիսի 10-ին և 11-ին, իրականացնելու ենք նոր գործադուլ, որի ընթացքում չենք մասնակցելու դատական նիստերի և այլ դատավարական գործողությունների: Գործադուլի նպատակն է` իշխանության բոլոր ճյուղերի և քաղաքացիական հասարակության ուշադրությունը հրավիրել ՀՀ վճռաբեկ դատարանի անընդունելի գործելակերպի վրա: Կոչ ենք անում մյուս բոլոր փաստաբաններին` միանալ այդ գործադուլին»:

Право 15:46 16/05/2013
Спустя год после первого «бунта» группа членов Палаты адвокатов Армении инициирует очередную акцию протеста против Кассационного суда РА. Правда, число участников акции на этот раз значительно меньше: если ранее организаторы утверждали, что выдвигаемые требования нашли поддержку у 500 адвокатов, то ныне цифра значительно меньше. Под заявлением, которое предоставил Panorama.am адвокат Геворк Давтян, стоят подписи 46 человек.
Адвокаты считают, что прошлогодняя акция протеста (11 июня 2012г.) в виде бойкота заседаний суда не дала результатов, ничего не изменилось, более того, «кризис усугубился». Именно по этой причине они намерены 2 дня – 10 и 11 июня – провести новую забастовку, в ходе которой не будут участвовать в судебных заседаниях и иных процессуальных процедурах.
В заявлении также подчеркивается, что особое беспокойство вызывает игнорирование Кассационным судом озвучиваемой критики, представляемого через адвокатов обобщенного мнения десятков тысяч граждан, которые сталкивались с судебной системой (как тех, кто выиграл в суде дело, так и тех, кто проиграл). Согласно заявлению адвокатов, Кассационный суд РА вместо борьбы с причинами, вызвавшими недовольство, занимается выдвижением ответных обвинений.
«Целью забастовки является привлечение внимания всех ветвей власти и гражданской общественности к неприемлемым действиям Кассационного суда РА. Призываем всех адвокатов присоединиться к данной акции», – говорится в заявлении.
Напомним, что страсти вокруг Кассационного суда Армении разгорелись еще в прошлом году. 5 июня 2012г. группа членов Палаты адвокатов Армении заявила о проведении 11 июня однодневной забастовки. «Осознавая, что забастовка является одной из самых крайних мер проявления нашего протеста, тем не менее, мы решили пойти на этот шаг, поскольку все предпринятые нами разнородные меры (жалобы в различные органы, публикации в СМИ и др.) не только не исправили ситуации, но просто были проигнорированы», – говорилось в заявлении. Как сообщили в Палате адвокатов, целью забастовки являлось привлечение внимания судебных властей к существующим проблемам.
Еще одной проблемой в заявлении назывались порой противоречащие друг другу решения Кассационного суда, причем без обоснования того, почему отклоняются от собственных прецедентов, имевших место ранее. Отмечалось, что вся эта ситуация, «создавшаяся правовая неопределенность и непрозрачность оставляют у общественности негативное впечатление о судебной системе». Более того, подчеркивали юристы, ответственность за все проблемы и упущения в нижестоящих судебных инстанциях, органах следствия и пр., за «усугубляющийся день ото дня кризис судебной системы» также несет Кассационный суд РА.
7 июня Кассационный суд РА ответил на заявление группы Палаты адвокатов Армении. В ответе Кассационного суда РА отмечалось, что исходя из содержания и стиля изложения заявления, они вынуждены принять «обеспокоенность авторов по поводу возникновения сомнений у клиентов адвокатов в их компетентности, поскольку создается впечатление, что авторы либо не в курсе структуры судебной системы и конституционного статуса Кассационного суда, либо специально пытаются его исказить». В заявлении Кассационного суда подробно излагались для юристов как проведенные в судебной системе реформы, так и требования европейских стандартов, с детальным указанием соответствующих документов, по пунктам давались ответы на все обвинения из заявления адвокатов. «Призываем адвокатов, явившихся авторами заявления, не выступать с голословными утверждениями и сфабрикованным поведением оказывать давление на судебные власти», – говорилось в ответе Кассационного суда РА.
12 июня, комментируя состоявшуюся днем ранее забастовку и даже озвучиваемые угрозы голодовки, советник председателя Кассационного суда РА Сергей Марабян заявил, что акция членов Палаты адвокатов Армении против Кассационного суда республики носит политический характер. «В профессиональном плане представленные заявления выходят за рамки правовой сферы и носят политический характер», – отметил С. Марабян. По его словам, целью акции адвокатов является создание у собственных клиентов впечатления, что они действовали в соответствии с законом. «Цену на иск в Кассационный суд РА устанавливает адвокат, поскольку он считается предпринимателем. Стоимость здесь колеблется от 500 до 10 тысяч долларов, в зависимости от дела. Клиент платит заранее, а когда суд пишет, что иск не мотивирован, он требует у адвоката вернуть ему его сумму», – пояснил представитель Кассационного суда.
Что касается заявления адвокатов, что Кассационный суд принимает на производство мало исков, то С. Марабян назвал это нормальной практикой во всем мире. Он сообщил, что вопрос рассмотрения иска судом, его обоснованности решается на заседании, но не судебном, а совещательном, за закрытыми дверями. «По решению Конституционного суда Кассационный суд должен обосновать свои решения, но каким образом, не установлено. Кассационный суд установил свою практику: опровержение приведенных доказательств как основание для отказа», – сказал С. Марабян.
Тема была закрыта 21 июня на состоявшемся в президентской резиденции совещании по судебно-правовым реформам, когда обсуждались также проблемы, ставшие причиной нашумевшей акции членов Палаты адвокатов Армении. Подробности в ходе последовавшего за совещанием брифинга представил председатель Палаты адвокатов Армении Рубен Саакян. По его словам, на совещании было отмечено наличие «проблем, связанных с законодательными пробелами и не позволяющих Кассационному суду РА действовать четко в своих решениях». Р. Саакян сообщил, что для решения проблем президент Серж Саргсян дал распоряжение внести определенные изменения в программу судебно-правовых реформ. После брифинга Р. Саакян, отвечая на вопрос корреспондента Panorama.am, не означает ли это, что наметилось решение волнующих адвокатов проблем, сказал: «В любом случае, полагаю, что забастовка адвокатов дала свои позитивные результаты».