Ես պաշտոնապես հրաժարվում եմ ամնիստիայից. Իրարանցում Տիգրան Առաքելյանի դատավարության ժամանակ
Այսօր Վերաքննիչ դատարանում ՀԱԿ ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանի և մյուսների գործով դատավարության ժամանակ Առաքելյանի պաշտպան Մուշեղ Շուշանյանը միջնորդություն ներկայացրեց Տիգրան Առաքելյանի խափանման միջոցը փոխելու մասին: «Այդ միջնորդությունը պայմանավորված է նրանով, որ համաներման ակտը տարածվում է իմ պաշտպանյալի վրա և նրան կալանքի տակ պահելու համար դատարանի նախկինում հայտարարված բոլոր հիմքերը բացակայում են: Այդ իսկ պատճառով ես այժմ միջնորդում եմ փոխել խափանման միջոցը», նիստը նախագահող դատավոր Եվա Դարբինյանին դիմելով հայտարարեց Մուշեղ Շուշանյանը:
Դատավոր Դարբինյանը, սակայն, միջնորդությունը չընդունեց և ասաց, որ այժմ պաշտպանական և մեղադրական ճառերը ներկայացնելու փուլն է ու միջնորդության հարցը հնարավոր է քննարկել դրանից հետո միայն: Սակայն Մուշեղ Շուշանյանը և մյուս ակտիվիստների պաշտպան Ստեփան Ոսկանյանը հայտարարեցին, որ պաշտպանական ճառը ներկայացնելու համար իրենց ժամանակ է անհրաժեշտ: Սակայն դատավորն անդրդվելի էր և ասաց, որ խափանման միջոցը փոխելու մասին միջնորդությունը այս պահին հնարավոր չէ քննարկել:
Այդ հայտարարությունից հետո Տիգրան Առաքելյանը բարձրաձայն հայտարարեց, որ ինքը պաշտոնապես հրաժարվում է համաներումից: «Ես պաշտոնապես հրաժարվում եմ ամնիստիայից, ուրեմն դուք հրաժարվում եք իրականացնել Ձեր կուսակցապետի հրահանգները: Ինձ արդարացման դատավճիռ է պետք ու դա լինելու է հենց այս դատարանում», -հայտարարեց Տիգրան Առաքելյանը:
Այս հայտարարությունից հետո մեծ իրարանցում առաջացավ դատական նիստերի դահլիճում, մարդիկ սկսեցին բղավել` «ա-մոթ, ա-մոթ», ինչից հետո դատավորների եռյակը դուրս եկավ դահլիճից` առանց ընդմիջում հայտարարելու, իսկ Տիգրան Առաքելյանին հեռացրին ոստիկանները:
Նշենք, որ նախորդ նիստում ևս Մուշեղ Շուշանյանը փորձել էր նույն միջնորդությունը ներկայացնել, սակայն դատավորը դրան չէր անդրադարձել:

Молодой активист АНК Тигран Аракелян на судебном заседании официально отказался от амнистии
Сегодня Апелляционный суд Армении продолжил рассмотрение иска по делу осужденных ранее молодых активистов оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) – Тиграна Аракеляна, Артака Карапетяна, Саркиса Геворкяна и Давида Кирамиджяна. В ходе заседания адвокат Т. Аракеляна Мушег Шушанян обратился с ходатайством об изменении меры пресечения. «Это ходатайство обусловлено тем, что акт об амнистии распространяется и на моего подзащитного, и все изложенные ранее основания держать его под стражей отсутствуют. Поэтому я сейчас ходатайствую изменить меру пресечения»,– заявил адвокат, обращаясь к судье Еве Дарбинян.
Судья, однако, не удовлетворила ходатайство, отметив, что настал этап озвучивания защитительной и обвинительной речи и вопрос о ходатайстве можно будет обсудить после этого. Однако Мушег Шушанян и адвокат других активистов Степан Восканян заявили, что для того, чтобы озвучить защитительную речь им нужно время. Тем не менее судья отказалась обсуждать ходатайство.
После такого заявления Тигран Аракелян заявил, что официально отказывается от амнистии. «Мне нужен оправдательный приговор, и он будет оглашен именно в этом суде», – заявил Тигран Аракелян.
Это заявление активиста вызвало переполох в зале суда: присутствующие стали восклицать «Позор!», после чего тройка судей удалилась без объявления перерыва, а Тиграна Аракеляна из зала увели полицейские.
Отметим, Мушег Шушанян попытался представить это же ходатайство и на предыдущем заседании, однако судья так и не обратилась к ходатайству стороны защиты об изменении меры пресечения.