Իրավունք 18:37 31/10/2013
ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի հրամաններով, սեփական դիմումների համաձայն, պաշտոնից ազատվել են` ՀՀ գլխավոր դատախազության անձնակազմի բաժնի պետ, արդարադատության գեներալ-մայոր Վաղարշակ Վարդանյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազության քաղաքացիների ընդունելության և դիմումների քննարկման բաժնի պետ, արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդական Ալեքսան Անդրեասյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը, ՀՀ դատախազության աշխատակազմի ֆինանսատնտեսական վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազի մեկ այլ հրամանով, ՀՀ դատախազության աշխատակազմի ղեկավար Աշոտ Եսայանը նշանակվել է ՀՀ դատախազության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ` ազատվելով աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնից: ՀՀ դատախազության աշխատակազմի ղեկավար է նշանակվել պետական ծառայության երկրորդ դասի պետական խորհրդական Համլետ Գրիգորյանը:
Ավելի վաղ, ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատար Ա.Թամազյանի` 2013թ. սեպտեմբերի 23-ի հրամանով, անձնական դիմումի համաձայն պաշտոնից ազատվել էր ՀՀ գլխավոր դատախազության հատուկ հանձնարարությունների հարցերով ավագ դատախազ, արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդական Արմեն Եսայանը, տեղեկացնում են գլխավոր դատախազության լրատվական ծառայությունից:

Право 19:40 31/10/2013
Приказами генерального прокурора Армении на основании заявлений об увольнении по собственному желанию отправлены в отставку начальник Отдела приема граждан и рассмотрения заявлений Генпрокуратуры РА Алексан Андреасян, а также советник генпрокурора Сона Трузян и руководитель Финансово-экономического управления Аппарата прокуратуры Гагик Гянджумян.
Согласно информации, другим приказом генпрокурора РА руководитель Аппарата прокуратуры Республики Армения Ашот Есаян был освобожден с занимаемой должности и назначен на пост заместителя начальника Аппарата прокуратуры. На его место был назначен Гамлет Григорян.
Отметим, что кадровые изменения в системе Прокуратуры РА начались со сменой руководителя Генеральной прокуратуры республики. Напомним, 13 сентября с.г. истек шестилетний срок пребывания в должности генерального прокурора Армении Агвана Овсепяна. Президент Армении Серж Саргсян на должность генпрокурора республики предложил кандидатуру заместителя генерального прокурора, военного прокурора Геворка Костаняна. 1 октября депутаты Национального Собрания Армении в ходе закрытого (тайного) голосования соотношением голосов 103 – «за» и 3 – «против» поддержали выдвинутую президентом кандидатуру.