Իրավունք 12:13 29/05/2014
Ի տարբերություն 1995 թվականին ընդունված Սահմանադրության, 2005-ի Սահմանադրությունը էական փոփոխություններ է բերել Սահմանադրական դատարանի գործառույթների իրացման հարցում: Այդ մասին այսօր Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ, ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
Սահմանադրական դատարանին կից ստեղծված Սահմանադրական խորհուրդը 1995-ից հետո, ըստ Հարությունյանի, կենսունակ չէր, ինչի արդյունքում հետագա տասը տարիների ընթացքում ընդամենը 8 գործերով էր օրենքի սահմանադրականության հարց քննության առել:
Իսկ ահա 2005-ի բարեփոխումներից հետո ՍԴ նախագահի ներկայացմամբ, ճիշտ է գործառույթային էական բարեփոխումներ տեղի չունեցան, բայց այդ գործառույթների իրացման առումով էական փոփոխություններ այնուամենայնիվ, կատարվեցին:
Մասնավորապես, առաջին էական փոփոխությունը, որ մատնանշեց Հարությունյանը, այն էր, որ խորհրդարանի ոչ թե մեկ երրորդը, այլ մեկ հինգերորդը իրավասություն ստացավ դիմել Սահմանադրական դատարան, այսինքն` պատգամավորների դիմելիության շեմն իջեցվեց, ինչի արդյունքում խորհրդարանական ընդդիմությունը կարողացավ հեշտությամբ դիմել ՍԴ և քննության դնել օրենքի սահմանադրականության հարցը:
Բացի այդ, ՍԴ դիմելու իրավունք ստացան քաղաքացիները, Մարդու իրավունքների պաշտպանը, տեղական ինքնակառավարման մարմինները, (ՏԻՄ), դատարանները, դատախազը:
«Բայց որքանո՞վ էր դա բավարար: Իմ կարծիքով դա հարաբերական դրական էր, քանի որ ձևավորվեց մեկ այլ իրավիճակ. Կառավարությունը, ՀՀ նախագահը, Տեղական ինքնակառավարման մարմինները այս տարիների ընթացքում ոչ մի անգամ օրենքի սահմանադրականության հարցով չեն դիմել Սահմանադրական դատարան, դատարանները դիմել են մատի վրա հաշված դեպքերում, այն պարագայում, երբ Ավստրիայում ՍԴ դիմած գործերի 70 տոկոսը միայն դատարանների դիմումների հիման վրա են: Հիմնական դիմող սուբյեկտները քաղաքացիներն են, և փառք Աստծո, որ քաղաքացիները կարողանում են իրենց իրավունքից օգտվել», -հայտարարեց Գագիկ Հարությունյանը:

Право 12:53 29/05/2014
В отличие от Конституции, принятой в 1995 году, Конституция 2005 года внесла ощутимые изменения в вопрос реализации функций Конституционного суда. Об этом сегодня в ходе обсуждения проекта Концепции конституционных реформ заявил председатель Специализированной комиссии по конституционным реформам, председатель Конституционного суда РА Гагик Арутюнян.
По словам Г. Арутюняна, с 1995 года созданный при Конституционном суде Конституционный совет не был жизнеспособным, в результате чего в течение последующих десяти лет вопрос о конституционности закона был рассмотрен лишь по 8 делам.
Между тем, после реформ 2005 года, как подчеркнул глава КС Армении, несмотря на отсутствие существенных функциональных преобразований, произошли серьезные изменения в плане реализации этих функций.
В частности, первым ощутимым изменением, по словам Гагика Арутюняна, является то, что правом обращаться в КС стала обладать не одна треть парламента, а одна пятая, в результате чего парламентская оппозиция получила возможность поднимать в КС вопрос о конституционности закона.
Помимо этого, правом обратиться в Конституционный суд стали обладать и граждане, омбудсмен, органы местного самоуправления, суды, прокуроры, добавил он.
«Возникает вопрос, достаточно ли это? На мой взгляд, это было относительно положительным, поскольку сформировался иной статус: правительство, президент, органы местного самоуправления в течение этих лет ни разу не обращались в КС по вопросу о конституционности закона, суда обращались по считанным случаям, в то время как в Австрии лишь 70% дел в КС основываются на судебных заявлениях. Основные субъекты, обращающиеся с заявлением, – граждане, и, слава Богу, что граждане могут воспользоваться своим правом»,- резюмировал Гагик Арутюнян.