Իրավունք 19:34 01/07/2015
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության վարույթում շարունակվում են ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ Գորիսի «Սդղի գյոլ» կոչվող տարածքում Հարություն և Մուշեղ Զաքարյան եղբայրների նկատմամբ կիրառված բռնությունների բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ բացահայտումն ապահովելու համար։
«Հաշվի առնելով հանրության հետաքրքրությունը՝ տեղեկացնում ենք, որ կատարված քննչական գործողությունների արդյունքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Մուշեղ Զաքարյանի նկատմամբ կիրառված բռնություններին մասնակցել է նաև քաղաքացի Սեյրան Խաչատրյանը»,-ասված է Քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ըստ տեղեկությունների Սեյրան Խաչատրյանը Սւրիկ Խաչատրյանի եղբայրն է:
Ըստ աղբյուրի, նախնական քննության արդյունքներով՝ մայիսի 2-ին՝ ժամը 17-ի սահմաններում, «Սդղի գյոլ» կոչվող տարածքում առաջացած վիճաբանության ժամանակ մի խումբ անձինք ծեծել են Մուշեղ Զաքարյանին՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ, որի ժամանակ Սեյրան Խաչատրյանը ևս ձեռքերով և ոտքերով հարվածներ է հասցրել նրա մարմնի տարբեր մասերին։
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ Սեյրան Խաչատրյանն այսօր ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 118-րդ հոդվածով և հարցաքննվել։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին։
Ավելի վաղ կոմիտեից տեղեկացրել են, որ քրեական գործով ձեռնարկված քննչական և դատավարական բազմածավալ գործողությունների արդյունքում պարզվել է նշված տարածքում մայիսի 2-ին առաջացած վիճաբանության շարժառիթը, հիմնավորվել Զաքարյան եղբայրների նկատմամբ կիրառված բռնության փաստը, բավարար ապացույցներ ձեռք բերվել՝ խմբի կողմից Մուշեղ Զաքարյանին ծեծի ենթարկելու վերաբերյալ։ Ծեծի հետևանքով վերջինիս պատճառված որոշ մարմնական վնասվածքների աստիճանը, դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությամբ, գնահատվել է միջին ծանրության։ Քննությամբ պարզվել է այն անձանց շրջանակը, ովքեր մասնակցել են Մ.Զաքարյանի ծեծին, անհատականացվել նրանցից մի քանիսի գործողությունների բնույթն ու մասնակցության աստիճանը։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ հունիսին ևս 4 անձ ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, նրանցից 3-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, իսկ 4-րդի նկատմամբ նույն մեղադրանքով հայտարարվել է հետախուզում։
Հանձնարարություն է տրվել օպերատիվ-հետախուզական համապատասխան ստորաբաժանումներին՝ ակտիվացնել հետախուզվողին հայտնաբերելուն ուղղված միջոցառումները։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ միջադեպի ներկա մյուս անձանց գործողությունների բնույթը, բռնություններին մասնակցության աստիճանը հստակեցնելու ուղղությամբ։
Նկատի ունենալով քրեական գործի նկատմամբ հասարակական մեծ հետաքրքրությունը՝ քննության արդյունքներով կայացված դատավարական որոշումների մասին տեղեկություն կտրամադրվի պարբերաբար։

Дело о ЧП в местечке «Сдхи-гёл»: обвинение выдвинуто родственнику губернатора Сюникской области Армении С. Хачатряна
Отдел по особо важным делам Главного следственного управления Следственного комитета Армении продолжает расследование дела по факту инцидента в местечке «Сдхи-гёл» с участием сына губернатора Сюникской области РА Сурена Хачатряна – Тиграна Хачатряна.
Согласно сообщению пресс-службы Следственного комитета РА, предпринимаются все необходимые шаги для всестороннего и объективного расследования факта применения насилия в отношении братьев Арутюн и Мушег Закаряны.
Отмечается, что в ходе следственных действий было добыто достаточное количество доказательств касательно участия в данном инциденте гражданина РА Сейрана Хачатряна. Согласно сведениям, он является родственником (братом) Сурена Хачатряна. Источник указывает, что Сейран Хачатрян руками и ногами наносил удары по разным частям тела М. Закаряна.
В связи с добытыми доказательствами Сейран Хачатрян привлечен в качестве обвиняемого: ему предъявлено обвинение по ст. 118 УК РА («Побои»). Он допрошен, в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.
Ранее в июне по совокупности добытых доказательств в качестве обвиняемых были привлечены еще 4 человека, трем из низ уже предъявлены обвинения (по п.3 ч.2 ст.113 УК РА – «Умышленное причинение вреда средней тяжести здоровью, совершенное группой лиц или организованной группой»), а четвертый объявлен в розыск по тому же обвинению.
Справка
Напомним, согласно распоряжению главы Следственного комитета Армении в Главном управлении по расследованию особо важных дел СК РА продолжается предварительное следствие в рамках уголовного дела, возбужденного по факту имевшего место 2 мая сего года инцидента в местечке «Сдхи-гёл» города Горис с участием сына губернатора Сюникской области республики Сурена Хачатряна – Тиграна Хачатряна. Как передала 12 мая пресс-служба Следственного комитета РА, в рамках уголовного дела предпринимаются необходимые следственные и процессуальные мероприятия для выяснения личностей всех участников преступления, степени их участия в инциденте, правовой оценки их действий и уточнения деталей происшествия. Уже допрошены свыше десятка человек, в том числе признанный пострадавшим по данному делу Арутюн Закарян, его родители и братья. На основании добытых в ходе предварительного следствия данных ряду лиц направлены повестки для явки на допрос. Принято было также решение подвергнуть принудительному приводу лиц, добровольно не явившихся на допрос, в том числе и Т. Хачатряна, что и было сделано 16 мая.
По данным пресс-службы Следственного комитета Армении, которые ранее приводило информагентство «Фактинфо», сигнал о данном инциденте поступил в местный отдел полиции 2 мая с.г., примерно в 21:35 из «Горисского медцентра». Сообщалось, что в больницу был госпитализирован Арутюн Закарян с травмой глаза и разрывом века. Во время данного ЧП телесные повреждения получил также брат Арутюна Закаряна – Мушег Закарян. Согласно информации, в ходе подготовки материалов сотрудники полиции доложили, что 2 мая 2015 года, около 16:00 по местному времени, Закарян вступил в перепалку с Т. Хачатряном (сыном губернатора Сюникской области РА Сурена Хачатряна – Тиграном Хачатряном). Конфликт продолжился в местечке, более известном как «Сдхи-гёл», где к ним присоединились еще несколько человек. Спор перерос в драку, во время которой А. Закарян получил телесные повреждения (лишился зрения). 4 мая в Прокуратуре Сюникской области было возбуждено уголовное дело по ч.3 ст. 258 УК РА (хулиганство, совершенное группой лиц).