Մշակույթ 18:09 15/12/2006
Դեկտեմբերի 17-ին Երեւանի Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում տեղի կունենա եզրափակիչ գալա համերգ, որտեղ «Երգող Հայաստան» երգչախմբի եւ վոկալի մանկապատանեկան մրցույթում հաղթող ճանաչվածներին կշնորհվեն մրցանակներ: Այդ մասին այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց մրցույթի ժյուրիի անդամ Տիգրան ՀԵՔԵՔՅԱՆԸ:
Նման մրցույթ չէր անցկացվել շուրջ 10 տարի: Միջոցառման նախաձեռնողները հնարավորություն են ունեցել գնահատել Երեւանի եւ Հայաստանի մարզերի իրավիճակը եւ մշակել համապատասխան քաղաքականություն` զարգացնելու երգչախմբային կատարումը: Դա արվել է կրթության և գիտության նախարարության հետ համատեղ, իսկ կազմակերպիչները կարծում են, որ երգչխումբը ոչ միայն երգել է սովորեցնում, այլեւ երիտասարդություն է դաստիարակում:
Երեւանից եւ մարզերից մրցույթին մասնակցել է շուրջ 85 երգչախումբ ինչպես երաժշտական, այնպես էլ հանրակրթական դպրոցներից: Մրցույթն անցել է երկու փուլով` առաջինը մարզերում, իսկ երկրորդը` Երեւանում: Ժյուրիի անդամներ Տ. Հեքեքյանը, Դավիթ Ղազարյանը, Հովհաննես Միրզոյանը, Դավիթ Զալյանը իրենց խոսքերով, դաժան չեն գտնվել եւ շատ դեպքերում գնահատելիս զիջումների են գնացել: Այդպիսով, նրանք հույս ունեն խթանել երիտասարդ կատարողներին եւ զարգացնել երգչախմբային մշակույթը:
Մրցույթն անցկացվել է մի քանի անվանակարգերում: Հաշվի են առնվել մասնակիցների տարիքն ու երաժշտական կրթությունը: Բացի այդ, վոկալի մրցույթում պարգեւները բաժանվել են ըստ ժանրերի` դասական, էստրադային եւ ժողովրդական: Ժյուրիի անդամները վստահեցրին, որ մրցույթի հաղթողները կպարգեվատրվեն ոչ միայն բարոյապես, այլեւ նյութապես: Թեեւ նրանք չասացին պարգևատրման կոնկրետ չափը, բայց նշեցին, որ այդ ամենում իր փոքր ներդրումն է ունեցել մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունը:

Культура 15:53 15/12/2006
!7 декабря в Ереване в концертном зале им.Арама Хачатуряна состоится заключительный гала концерт и вручение премий победителям хорового и вокального детско-юношеского республиканского конкурса “Поющая Армения”. Об этом сегодня в Министерстве культуры и по делам молодежи РА сообщил член жюри конкурса Тигран Экекян. Подобный конкурс республиканского масштаба не проводился около десяти лет.
Инициаторы мероприятия, в частности, Минкультуры, получили возможность оценить сложившуюся в областях Армении и Ереване ситуацию и разработать соответствующую политику для развития хорового жанра совместно с Министерством образования и науки, поскольку организаторы считают, что хор учит не только пению, но и воспитывает молодежь.
В общей сложности из Еревана и областей страны в конкурсе приняли участие около 85 хоровых коллективов из музыкальных и общеобразовательных школ. Конкурс прошел в двух турах: первый – в областях, второй – в Ереване. Члены жюри Тигран Экекян, Давид Казарян, Ованнес Мирзоян, Давид Зальян, по собственным заявлениям, не судили строго, и во многих случаях, особенно в сельских местностях, шли на уступки, оценивая исполнения.
Тем самым, они надеются стимулировать молодых исполнителей и содействовать развитию хорового искусства в стране. Конкурс хорового и вокального исполнения прошел в нескольких номинациях. Учитывались и возрастные категории, и уровень музыкального образования. Кроме того в вокальном конкурсе призы распределялись по отдельным жанрам: классическом, эстрадном и народном.
Члены жюри заверили, что победители конкурса будут поощрены не только морально, но и материально. Правда, в каком размере они пока не объявили, но отметили, что свою лепту внесло и Министерство культуры и по делам молодежи.