Հասարակություն 14:49 13/01/2007
Այսօր առավոտյան 8:12-ին Գավառ քաղաքից 13 կմ դեպի հարավ-արեւմուտք տեղի է ունեցել 2,8 մագնիտուդով երկրաշարժ: Ուժգնությունն էպիկենտրոնում կազմել է 4 բալ, և ցնցումներն զգալի են եղել Գավառում:
Սեյսմիկ պաշտպանության ազգային ծառայության պետի տեղակալ Հրաչ ՊԵՏՐՈՍՅԱՆԸ Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ այսօրվա երկրաշարժը թվով 7-րդն է երեկ կեսօրից սկսած: Նրա հավաստմամբ, սեյսմիկ պաշտպանության բոլոր մասնագետները մեկնել են էպիկենտրոնային գոտի` հստակ մասնագիտական աշխատանք կատարելու համար:
Երեկվանից սկսած, ամենաուժեղ ցնցումը եղել է 5-6 բալ ուժգնությամբ, ինչի հետեւանքով 4 բալանոց երկրաշարժ է գրանցվել Չարենցավանում, 3 բալանոց` Երեւանում, մասնավորապես Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքում, Նոր Նորքի զանգվածում եւ Ավանում, այնուհետեւ` Գավառին մերձակա գյուղական վայրերում ու քաղաքներում:
Հ. Պետրոսյանը չի կարող ասել, թե գրանցված երկրաշարժն ինչով է պայմանավորված, քանի որ իրենք դեռ նոր են սկսել կատարել ուսումնասիրություններ: «Դիտակայաններում հավաքում ենք տվյալներ, դրանք մշակում ենք` պատկերացնելու սեյսմիկ ռեժիմի հետագա զարգացումը: Պետք է տեսնենք, թե ինչ օրինաչափություններ կան այդ տեղանքում, նաեւ պետք է ուսումնասիրենք պատմական երկրաշարժերը Հայաստանի տարածքում»,- բացատրեց Հ. Պետրոսյանը:
Նկատենք, որ Ռիխտերի սանդղակով 8,4 բալանոց երկրաշարժ է տեղի ունեցել նաեւ Խաղաղ օվկիանոսում, Կուրիլյան կղզիների շրջանում: Ավելի վաղ մասնագետները մտավախություն ունեին, թե երկրաշարժին կհետեւի ցունամին: Այդ նպատակով Սախալինում նույնիսկ մարդիկ են տարհանվել իրենց տներից: Բայց ցունամիի վտանգն անցել է:
Նշենք, որ այն կարող էր սպառնալ Ճապոնիային, Թայվանին եւ Ֆիլիպինններին: Ի դեպ, այս ամենը Հ. Պետրոսյանը չի կապում Հայաստանում գրանցված երկրաշարժի հետ:

Общество 14:50 13/01/2007
Сегодня в 08:12 по местному времени на территории Армении, в 13 километрах к юго-западу от города Гавар произошло землетрясение магнитудой 2,8. Сила подземного толчка в эпицентре составила 4 балла. Подземные толчки ощущались в городе Гавар.
Как отметил в беседе с корреспондентом Panorama.am заместитель начальника Национальной Службы сейсмической защиты Армении Грач Петросян, это уже 7-ое землетрясение, которое фиксируется на территории республики со второй половины вчерашнего дня. По его словам, на данный момент в зоне эпицентра работают все специалисты Службы.
Начиная со вчерашнего дня, самый сильный толчок составил 5-6 баллов, в результате чего в Чаренцаване было зарегистрировано землетрясение силой в 4 балла, в Ереване, в частности, в общине Канакер-Зейтун – 3 балла. Подземные толчки ощущались в общинах Новый Норк и Аван, а также в расположеных недалеко от города Гавар населенных пунктах.
Г.Петросян затруднился назвать причину этих землетрясений, ссылаясь на то, что исследования только начались. “В настоящее время наши специалисты собирают данные, которые будут обработаны для представления дальнейшего развития сейсмического режима”, - отметил он. Г.Петросян добавил также, что специалистам предстоит изучить закономерности этого участка и землетрясения, произошедшие на территории Армении.