«ԴԱՏԱԽԱԶՈՒԹՅԱՆՆ ԱՌԱՅԺ ՊԱՐԶ ՉԷ»
Դատախազությունը, կարծես թե, համաձայն չէ դատարանի հետ: Խոսքը որոշ ժամանակ առաջ Վճռաբեկ դատարանի կայացրած այն որոշման մասին է, որով դատարանի դահլիճից ազատվեցին երեք երիտասարդներ և քրեական գործն ուղարկվեց լրացուցիչ նախաքննության: Հիշեցնենք, որ Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարանը Մատաղիսի զորամասում տեղի ունեցած սպանության մեղադրանքով նրանց դատապարտել էր 15 տարվա, իսկ Վերաքննիչը` ցմահ ազատազրկման:
Այսօր ՀՀ գլխավոր դատախազության մամուլի քարտուղար Սոնա Տռուզյանը «Առավոտ» օրաթերթին ասել է. «առայժմ դատախազության համար պարզ չէ, թե կոնկրետ ինչ հիմնավորմամբ է պալատը քրեական գործն ուղարկել լրացուցիչ նախաքննության և փոխել նրանց նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը»:
Ինչպես մամուլի քարտուղարի պարզաբանումներից է փաստորեն երևում, իսկապե’ս «դատախազությունում չեն հասկացել», որ հայտնաբերվել է խախտում, որը կարելի է վերացնել լրացուցիչ նախաքննության ընթացքում և որ` առկա է լրացուցիչ քննչական գործողություններ կատարելու անհրաժեշտություն:

Prosecutor’s office seems to disagree with the decision of the Appeal Court on Mataghisi Case releasing three young men accused in murder in a military unit and previously sentenced to 15 years of imprisonment and later for life sentence by Review Court.
Sona Truzyan, press secretary of the Armenian general prosecutor’s office told Aravot daily, “IT is not yet clear on what grounds the court sent the criminal case for further investigation and changed the punishment measure against them.”