ԵՎՍ 1,4 ՄԼՆ ԴՈԼԱՐ` «ՀԱԶԱՐԱՄՅԱԿԻ ՄԱՐՏԱՀՐԱՎԵՐՆԵՐԻՑ»
«Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիայից Հայաստանը ստացել է ծրագրի 2-րդ մասնաբաժնի առաջին մասը` 1,4 մլն դոլար: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցին հայտնեց «Հազարամյակի մարտահրավերներ-Հայաստան» հիմնադրամի գլխավոր գործադիր տնօրեն Արա Հովսեփյանը:
Նրա խոսքով, 2-րդ մասնաբաժինը 2,209 մլն դոլար է, իսկ մնացած գումարը հիմնադրամը կստանա փետրվար-մարտ ամիսներին: Ստացված գումարները, Ա. Հովսեփյանի խոսքով, կծախսվեն Ազգային վիճակագրական ծառայության, «Հայավտոճանապարհ» ՓԲԸ-ի և «Դեպի շուկա» մրցույթում շահած ընկերության հետ կազմակերպվող աշխատանքների վրա: Երեք կառույցների հետ արդեն կնքվել են պայմանագրեր: Ա. Հովսեփյանը հայտնեց նաև, որ ավելի վաղ հիմնադրամը ստացել էր 1,3 մլն դոլար:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի կառավարության և «Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիայի միջև 236 մլն դոլար արժողությամբ ծրագիրը ստորագրվել է 2006թ. մարտի 27-ին: Ծրագիրն ուղղված է աղքատության հաղթահարմանը և գյուղական համայնքների զարգացմանը` գյուղատնտեսության ոլորտում կայուն և շարունակական աճի ապահովման միջոցով:

Армения получила еще $1,4 млн от корпорации «Вызовы тысячелетия»
В рамках программы американской корпорации «Вызовы тысячелетия» Армения получила первую часть второго транша в размере $1,4 млн. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщил генеральный исполнительный директор государственной некоммерческой организации “Фонд Вызовы тысячелетия - Армения” Ара Овсепян.
По его словам, общий размер второго транша составляет $2,209 млн. А.Овсепян сообщил, что остальную сумму Фонд получит в феврале или марте. Глава Фонда отметил, что полученные средства будут потрачены на организаторские работы с Национальной статистической службой РА, ЗАО «Армавтодороги» и компанией, организующей вывоз продукции на рынок. С тремя учреждениями уже заключены договоры. А.Овсепян сообщил также, что ранее Фонд получил порядка $1.3 млн.
Напомним, что соглашение о реализации в Армении 5-летней программы американской корпорации “Вызовы тысячелетия”, стоимость которой составляет $236 млн, было подписано между правительством республики и корпорацией 27 марта 2006 года. Программа направлена на преодоление бедности и развитие сельских общин посредством обеспечения стабильного и продолжительного роста экономических показателей в сфере сельского хозяйства.