Տնտեսություն 14:54 26/01/2007
2006 թվականի արդյունքներով Հայաստանի արտաքին առևտրի դեֆիցիտն աճել է 45 %-ով` կազմելով 1.2 միլիարդ դոլար: Այս ցուցանիշի աճի տեմպը երեք անգամ գերազանցում է ՀՆԱ-ի աճի տեմպին, որն անցած տարի կազմել էր 13.5%: Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում այսպիսի տվյալներ ներկայացրեց տնտեսագետ Էդուարդ Աղաջանովը: Հայաստանի տնտեսական պայմանները նա «աբսուրդ» անվանեց, արձանագրելով, որ 2003-ից մինչև 2006 թվականը արտաքին առևտրի դեֆիցիտն աճել է երկու անգամ:
Է. Աղաջանովի խոսքերով, մեր երկրի ՀՆԱ-ն աճում է միայն քանակական իմաստով, իսկ որակ և զարգացոմ չի նկատվում: Այսպես, մշակող արդյունաբերության կառուցվածքում արտադրանքի 90 %-ը բաժին է ընկնում ծխախոտի, հյութերի, թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի արտադրությանը:
Նույն պատկերն է նաև արտահանման կառուցվածքում: «Արդյունաբերության ու արտահանման նման կառուցվածք ունեն 4-5-րդ կարգի տնտեսությունները»,- նկատեց Է. Աղաջանովը: Նրա խոսքերով, մի քանի տարի շարունակ ՀՆԱ-ի կառուցվածքում արդյունաբերության մասնաբաժինը կրճատվում է: 2004 թվականին այդ ցուցանիշը կազմել է 22.1 %, իսկ 2005-ին` 18.7 % (այդ թվում էներգետիկան): Այսօր ՀՆԱ-ի առյուծի բաժինը կազմում են շինարարությունն ու գյուղատնտեսությունը:
Հիմնվելով Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայության ներկայացրած պաշտոնական տվյալների վրա, Է. Աղաջանովը նշեց, որ արտաքին առևտրի դեֆիցիտն աճում է հայկական դրամի արժևորման հետևանքով: Այսպես, 2004թ. դրամն ամերիկյան դոլարի նկատմամբ արժևորվել է 8,4 %-ով, իսկ արտաքին առևտրի դեֆիցիտի աճը կազմել է 7,6%: 2005-ին այդ ցուցաինիշները կազմել են համապատասխանաբար 16,3 % և 28,4 %, իսկ 2006-ին` 10 % և 45 %:
Է. Աղաջանովը գտնում է, որ երկրի նախագահն ու վարչապետը Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշների մասին ստանում են ֆիլտրացված տեղեկատվություն: Նրա կարծիքով, բարձրագույն ղեկավարության տնտեսական հարցերով խորհրդականները այնքան էլ արդյունավետ չեն աշխատում:

Economy 19:13 26/01/2007
The indicators of 2006 show that the foreign trade deficit has gone up by 45 percent in Armenia totaling $1.2 billion, Eduard Aghajanov, a renown economist in Armenia, said in a press conference today. He said the economic conditions in Armenia are absurd saying the foreign trade deficit was up twice from 2003 to 2006.
In the words of Aghajanov, the GDP of our country grows only in terms of quantities but reports no quality or development. He referred to processing industry saying 90 percent goes to cigarette, juice and precious and semi-precious stones.
In his words, industry takes less and less share in GDP reporting 22.1 percent in 2004 and 18.7 percent in 2005. Aghajanov said the lion’s share of GDP goes to construction and agriculture.
Referring to National Statistics Service, Aghajanov mentioned that the foreign trade deficit goes up because of evaluation of the Armenian dram. In 2004, the Armenian dram evaluated against the dollar by 8.4 percent and the foreign deficit growth made up 7.6 percent. In 2005, the same indicators were 16.3 percent and 28.4 percent respectively and in 2006 – 10 percent and 45 percent.
Aghajanov believes the advisers to the ruling leadership of Armenia do not work effectively. The Armenian president and prime minister get filtered information on economic indicators, he said.