ԿԵՆՏՐՈՆԱԿԱՆ ԲԱՆԿԸ ՄԱՔՐՈՒՄ Է ԱՊԱՀՈՎԱԳՐԱԿԱՆ ԴԱՇՏԸ
«Կենտրոնական բանկի ռազմավարությունը կայանում է նրանում, որ ապահովագրական շուկան պետք է մաքրվի օրենսդրության պահանջները խախտող ընկերություններից»,-այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը: Հիշեցնենք, որ նախորդ տարվա ընթացքում այս շուկայում գործող մի շարք ընկերություններ զրկվեցին լիցենզիայից` սահմանված նվազագույն կանոնադիր կապիտալը չապահովվելու համար: Այդ պահին դրանց կապիտալը կազմել է 200 մլն դրամ, սակայն այսօր, կառավարության որոշման համաձայն, կանոնադիր կապիտալը պետք է կազմի 350 մլն դրամ: Բացի այդ էլ, շուկայի մասնակիցները խախտել էին վճարունակության և ֆինանսական միջոցների իրացվելիության նորմատիները:
Տ. Սարգսյանի խոսքով, նախորդ տարվա դեկտեմբերին կառավարության հավանությանն է արժանցել «Ապահովագրության մասին» օրինագիծը: Այն արդեն ուղղարկվել է ԱԺ-ի քննարկմանը:
ԿԲ-ն մտադիր է ապահովագրման ոլորտում ներդնել եվրոպական չափանիշներ, որպեսզի նպաստավոր պայմաններ ստեղծվեն արտասահմանյան առաջատար ընկերությունների մուտքի համար: Այս պահի դրությամբ մեր շուկայում չկան միջազգային խոշոր ընկերություններ:
Անդրադառնալով փաստին, որ մի քանի ընկերություններ հրաժարվեցին կյանքի ապահովագրումից, Տ. Սարգսյանը նշեց. «Մենք «Ապահովագրության մասին» օրենքում բացթողումներ ունենք, դրա մի քանի նորմեր չեն համապատասխանում միջազգային չափանիշներին»: Արդյունքում, արտասահմանյան ընկերությունների հետ համագործակցելիս, հայրենի ապահովագրողները հանդիպում են որոշակի խոչընդոտների:
Նշենք, որ վերջին կիսամյակում մի քանի ընկերություններ հրաժարվեցին կյանքի ապահովագրության իրենց լիցենզիաներից, պատճառաբանելով, որ այդ տիպի ապահովագրությունը շահութաբեր չէ:

Центробанк чистит страховое поле
«Стратегия Центрального Банка Армении в отношении страхового рынка страны заключается в чистке поля от компаний, нарушающих законодательные требования», - заявил сегодня на пресс-конференции глава ЦБ РА Тигран Саркисян.
Отметим, что в прошлом году ряд компаний лишились своих лицензий по причине не обеспечения минимального размера норматива уставного капитала, который на тот момент составлял 200 млн драмов. Сегодня требуется 350 млн драмов. Кроме того, участники рынка нарушили нормативы платежеспособности и ликвидности финансовых средств.
По его словам, в декабре пошлого года правительство Армении утвердило проект нового закона «О страховании». Документ уже направлен на рассмотрение Национальному Собранию. ЦБ намерен внедрить лучшие европейские стандарты и критерии в области страхования, создавая благоприятные условия для вступления ведущих зарубежных компаний на страховой рынок Армении. На сегодняшний день, крупных международных участников на нашем рынке нет.
Касаясь отказа ряда страховых компаний от лицензии на страхование жизни, Т.Саркисян отметил: «У нас есть пробелы в законе «О страховании», некоторые его нормы не соответствуют международным стандартам». В результате, сотрудничая с зарубежными партнерами, отечественные страховые компании сталкиваются с определенными трудностями».
Отметим, что за последние пол года несколько компаний отказались от лицензии на осуществление страхования жизни, мотивируя свой отказ экономической невыгодностью данного вида страхования.