ԿԵՆՏՐՈՆԱԿԱՆ ԲԱՆԿԸ ՄԱՔՐՈՒՄ Է ԱՊԱՀՈՎԱԳՐԱԿԱՆ ԴԱՇՏԸ
«Կենտրոնական բանկի ռազմավարությունը կայանում է նրանում, որ ապահովագրական շուկան պետք է մաքրվի օրենսդրության պահանջները խախտող ընկերություններից»,-այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը: Հիշեցնենք, որ նախորդ տարվա ընթացքում այս շուկայում գործող մի շարք ընկերություններ զրկվեցին լիցենզիայից` սահմանված նվազագույն կանոնադիր կապիտալը չապահովվելու համար: Այդ պահին դրանց կապիտալը կազմել է 200 մլն դրամ, սակայն այսօր, կառավարության որոշման համաձայն, կանոնադիր կապիտալը պետք է կազմի 350 մլն դրամ: Բացի այդ էլ, շուկայի մասնակիցները խախտել էին վճարունակության և ֆինանսական միջոցների իրացվելիության նորմատիները:
Տ. Սարգսյանի խոսքով, նախորդ տարվա դեկտեմբերին կառավարության հավանությանն է արժանցել «Ապահովագրության մասին» օրինագիծը: Այն արդեն ուղղարկվել է ԱԺ-ի քննարկմանը:
ԿԲ-ն մտադիր է ապահովագրման ոլորտում ներդնել եվրոպական չափանիշներ, որպեսզի նպաստավոր պայմաններ ստեղծվեն արտասահմանյան առաջատար ընկերությունների մուտքի համար: Այս պահի դրությամբ մեր շուկայում չկան միջազգային խոշոր ընկերություններ:
Անդրադառնալով փաստին, որ մի քանի ընկերություններ հրաժարվեցին կյանքի ապահովագրումից, Տ. Սարգսյանը նշեց. «Մենք «Ապահովագրության մասին» օրենքում բացթողումներ ունենք, դրա մի քանի նորմեր չեն համապատասխանում միջազգային չափանիշներին»: Արդյունքում, արտասահմանյան ընկերությունների հետ համագործակցելիս, հայրենի ապահովագրողները հանդիպում են որոշակի խոչընդոտների:
Նշենք, որ վերջին կիսամյակում մի քանի ընկերություններ հրաժարվեցին կյանքի ապահովագրության իրենց լիցենզիաներից, պատճառաբանելով, որ այդ տիպի ապահովագրությունը շահութաբեր չէ:

CENTRAL BANK CLEANS INSURANCE FIELD
‘The strategy of the Central Bank is that the market should be cleaned out of the companies, which violate the requirements of the legislation’, Tigran Sargsyan, Chairman of RA Central Bank told during the press conference today. To remind, during the last year many companies operating in this market, were deprived of a license, for not ensuring the established minimum authorized capital. At that moment their capital made up 200 million drams, but today, according to the government decision, the authorized capital should total 350 million AMD. Besides, the market participants had violated the norms on solvency and realization of financial funds.
According to T. Sargsyan, in December 2006 the Government approved the draft “On insurance”. It has been already submitted to the consideration of the National Assembly.
CB intends to introduce European standards in the insurance sphere in order favorable conditions were created for the access of foreign leading companies. At the moment there are no large international companies in our market.
Touching upon the fact that a number of companies renounced life insurance, T. Sargsyan noted: “We have gaps in the law “On insurance”, its several norms do not meet the international standards”. As a result, when cooperating with foreign companies native insurers face several obstacles.
It should be noted that during the last half year our several companies renounced their licenses for life insurance, motivating that such insurance is not profitable.