Հասարակություն 18:13 06/02/2007
«Օրենսգիրքը եկել է քրիստոնեական տեսքի»,- անդրադառնալով Դատական օրենսգրքում առաջինից երկրորդ ընթերցումն ընկած ժամանակահատվածում կատարված փոփոխություններին, այսօր նշեց ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանը, ավելացնելով, թե Դատական օրենսգիրք ունեն միայն Պանաման ու Բելգիան:
Նա գործընկերներին հիշեցրեց, թե ինքը «կողմ» էր քվեարկել առաջին ընթերցմամբ ընդունված օրինագծին որոշ վերապահումներով, սակայն հիմա առաջարկում է «համապատասխան պահի» նախագիծը դնել քվեարկության` հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը հաշվի առնելով:
Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանի խոսքով էլ, մասնագիտացված դատարանների ցանկից հանվել են սնանկության դատարանները, բացի այդ, ստեղծվելու են առաջին ատյանի 3 քրեական, 3 քաղաքացիական և 1 վարչական դատարաններ, ընդ որում, դրանք պիտի կազմավորվեն մինչև 2008թ. հունվարի 1-ը:

Law 20:33 06/02/2007
“The legislation has taken the Christian form”, Chairman of NA standing commission on state legal issues, Rafik Petrosyan noted, concerning the amendments to the Judiciary code made in the period from the first to second reading. He added that only Panama and Belgium have the Judiciary code.
He reminded his colleagues that he has voted «for» the draft law, adopted in the first reading, but now he offers to bring for voting the bill, taking into consideration the positive conclusion of the commission.
According to David Haroutyunyan, Minister of Justice, the courts of bankruptcy have been withdrawn from the list of specialized courts, besides, 3 criminal, 3 civil and 1 administrative courts will be created, by the way, they will be formed till Jan 1, 2008.