Հասարակություն 20:20 08/02/2007
Զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Հունանյանն ասել է, թե «Պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատելու կամ պատժի չկրած մասն ավելի մեղմ պատժատեսակով փոխարինելու հարցերով» անկախ հանձնաժողովը «շտկում է քրեակատարողական հիմնարկներում նախկինում թույլ տրված սխալները»:
Փոխոստիկանապետը բացատրել է, թե «ՔՀ»-ների «տնօրինությունը երբեմն ծանր հանցագործություններ կատարած անձանց ներկայացնում էր պայմանական վաղաժամկետ ազատման և դատարանների միջոցով այդ անձիքն շատ արագ ազատ էին արձակվում: Ազատվում էին և, դեռ տուն չհասած, կատարում նոր հանցագործություն»: Այժմ, ըստ նրա` անկախ հանձնաժողովի նպատակը նման երևույթները բացառելն է, որն ի դեպ նա իրականացնում է «ներքին համոզման միջոցով» (Ժորա Խաչատրյան, «Իմ իրավունքը»-30. 01 .07):
Չխոսենք այն մասին, որ դատարանների արագ գործելակերպը ողջունելի է, քանի որ պարոն Հունանյանը հաստատ ա’յդ գովազդը չէր անում: Հիշեցնենք միայն, որ և’ նախկինում, և’ այսօր Հովհաննես Հունանյանը սերտորեն կապված է այդ` քրեակատարողական ոլորտի և դատապարտյալներին ազատել-չազատելու հետ. երբ «ՔՀ»-ի համակարգը պատկանում էր ոստիկանությանը, հենց նա էր ղեկավարում այդ աշխատանքները` ընդհուպ մինչև համակարգը ոստիկանությունից ՀՀ ԱՆ հանձնելը:
Այսօր ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Հովհաննես Հունանյանն «Պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատելու կամ պատժի չկրած մասն ավելի մեղմ պատժատեսակով փոխարինելու հարցերով» անկախ հանձնաժողովի ղեկավարներից է:
Տպավորություն է ստեղծվում, որ այդ համակարգում ամեն-ինչ «լավ» է լինում միայն այն ժամանակ, երբ Հովհաննես Հունանյանն անմիջական կապ է ունենում: Այսպիսով, փոխոստիկանապետը պատրանք է ստեղծում, թե գործընթացի թափանցիկությունն ու արդարացիությունը կապված է միմիայն իր անձի հետ:
Իսկ այդ ընթացքում հետզհետե մեծանում են մեր համաքաղաքացիների (նույնիսկ եթե` նրանք հանցագործների բարեկամներն են, կամ էլ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները) դժգոհություններն ու բողոքները` «Պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատելու կամ պատժի չկրած մասն ավելի մեղմ պատժատեսակով փոխարինելու հարցերով» անկախ հանձնաժողովի աշխատանքներից:
Եւ այն հանգամանքը, որ ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյան հայտարարում է, թե դիմումների մեծ մասը հանձնաժողովում մերժվում են, խոսում է հանձնաժողովների ոչ թե «լավ», այլ` անտրամաբանական աշխատանքի մասին:
Իսկ միգուցե Հ. Հունանյանը օրենսդրական փոփոխությունների նախաձեռնությամբ հանդես գա և առաջարկի ընդհանրապես ծանր հանցագործությունների դեպքում չկիրառել պայմանական վաղաժամկետ ազատելու դրույթը:

Право 20:14 08/02/2007
В ходе встречи с представителями СМИ заместитель начальника полиции РА , генерал-лейтенант полиции Ованнес Унанян заявил, что независимая комиссия ”По вопросам досрочного освобождения от наказания или замены части наказания на более легкую форму” “исправляет допущенные в прошлом ошибки пенитенциарных учреждений”.
Замначальника полиции объяснил, что руководством ПУ иногда представляло совершивших тяжкие преступления лиц на досрочное освобождение, и они очень быстро выпускались на свободу. А не доходя до дому, совершали новое преступление”. В настоящее время, по его словам, цель независимой комисии исключить подобные явления, осуществляемые, кстати, “по внутреннему убеждению”(Жора Хачатрян, “Им иравунк”- 30. 01 .07).
Напомним, что Ованнес Унанян тесно связан со сферой уголовно-исполнительных учреждений и освобождением-неоосвобождением осужденных: когда система пенитенциарных учреждений принадлежала полиции, он и возглавлял все работы.
В настоящее время заместитель начальника полиции РА Ованнес Унанян является одним из руководителей вышеупомянутой независимой комиссии.
Складывается ощущение, что в этой системе все идет “хорошо”, пока к этому причастен Ованнес Унанян. Другими словами, замначальника полиции создает видимость того, что прозрачность и справедливость процесса связана с его личностью.
А тем временем, постепенно растет недовольство сограждан работой независимой комиссии ”По вопросам досрочного освобождения от наказания или замены части наказания на более легкую форму”.
По словам вышестоящего лица, большая часть заявлений в комиссии отклоняется, что свидетельствует не о качественной, а о лишенной логики работе комиссий.
Возможно, чтобы О. Унанян выступил с предложением вовсе не применять положение о досрочном освобождении при тяжких преступлениях.