Սպորտ 11:56 19/02/2007
Մոլելիա-Լինարես շախմատի մրցաշարի առաջին տուրում հայ գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը նախօրեին ոչ ոքի խաղաց Պյոտր Սվիդլերի հետ: Հիշեցնենք, որ մրցաշարը մեկնարկել է փետրվարի 16-ին` մեքսիկական Մորելիայում, իսկ մարտի 2-11-ը կանցկացվի Իսպանիայի Լինարես քաղաքում:
Մրցաշարին մասնակցել հրաժարվել է ադրբեջանցի գրոսմայստեր Թեմուր Ռաջաբովը, պատճառաբանելով, որ հյուրանոցի իր համարում կողոպուտ է եղել: Ադրբեջանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահը հայտարարել է, թե կատարվածը Ռաջաբովի մրցակիցների ձեռքի գործն է, իսկ շախմատիստն ինքը դժգոհել է մեքսիկական իշխանությունների անգործությունից:
Մրցաշարի ընդհանուր մրցանակային ֆոնդը կազմում է 314 հազար եվրո, հաղթողը կստանա 100 հազար եվրո: Մասնակիցների թվում են Վեսելին Թոփալովը, Վիշվանաթան Անանդը, Պետեր Լեկոն, Ալեքսանդր Մորոզևիչը, Պյոտր Սվիդլերը, Մագնուս Կարլսենը:

Спорт 15:03 19/02/2007
Армянский гроссмейстер Левон Аронян в первом туре международного шахматного турнира “Линарес”, проходящего в Морелии (Мексика) сыграл накануне с Петром Свидлером (Россия) в ничью.
Напомним, что турнир стартовал 16-го февраля в Морелии, а со 2 по 11 марта шахматисты выступят в Линаресе. Представляющий Азербайджан Теймураз Раджабов после грабежа в своем гостиничном номере отказался принять участие в турнире. Президент Шахматной федерации Азербайджана заявил, что грабеж в номере Раджабова – это дело рук противников шахматиста, а сам шахматист выразил недовольство бездействием мексиканских властей.
Общий призовой фонд турнира составляет 314 тыс. евро, победитель получит чек на 100 тыс. евро. В числе участников Веселин Топалов (Болгария), Вишванатан Ананд (Индия), Петер Леко (Венгрия), Александр Морозевич (Россия), Петр Свидлер (Россия) и Магнус Карлсен (Норвегия).