Հասարակություն 11:18 23/02/2007
Երեկ Հունգարիայի Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Պիրոշկի Կարպատին ուժի մեջ է թողել ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի նկատմամբ 2006 թվականի ապրիլի 13-ի առաջին ատյանի դատարանի վճիռը` ցմահ բանտարկություն, առանց առաջին 30 տարիներին համաներման իրավունքի:Հիշեցնենք, որ 2004թ. փետրվարի 19-ին Սաֆարովը Բուդապեշտում կացնահարել էր Հայաստանի Զինված ուժերի լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանին, ով գործուղվել էր անգլերենի դասընթացների` «Համագործակցություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում:
Սաֆարովի փաստաբանները դիմել էին Վերաքննիչ ատյան` պահանջելով վերանայել առաջին ատյանի վճիռը և նրա նկատմամբ առավել մեղմ պատիժ սահմանել: Ի դեպ, ցմահ բանտարկության դատավիճռը Հունգարիայի օրենսդրությամբ նախատեսված ամենածանր պատիժն է:
Ըստ Հունգարիայի օրենսդրության, Վերաքննիչ դատարանի վճիռը առաջիկա 8 օրերի ընթացքում կարող է բողոքարկվել նաև Գերագույն դատարանում, ինչը սակայն Գ. Մարգարյանի ընտանիքի շահերի պաշտպան Նազելի Վարդանյանը գրեթե անհավանական է համարել: Նա ասել է, թե Գերագույն դատարանը վարույթ է ընդունում միայն այն գործերը, որտեղ առկա են դատավարական նորմերի կոպիտ խախտումներ, նոր երևան եկած հանգամանքներ, իսկ այդպիսիք գործում չկան:

Общество 12:20 23/02/2007
22 февраля судья Апелляционного суда Пирошки Карпати оставил в силе решение суда первой инстанции от 13 апреля 2006 года о пожизненном наказании, вынесенном азербайджанскому офицеру Рамилю Сафарову за убийство армянского офицера Гургена Маргаряна - пожизненное заключение без права на амнистию в течение 30 лет.
Адвокаты Сафарова обратились в Апелляционный суд с требованием пересмотреть вердикт суда первой инстанции и смягчить наказание. Отметим, что, в венгерском законодательстве пожизненное заключение является высшей мерой наказания. Вердикт Апелляционного суда может быть обжалован в течение ближайших 8 дней в Верховном суде, что, однако, адвокат семьи Г.Маргаряна Назели Варданян сочла маловероятным.
Oна отметила, что Верховный суд рассматривает только те дела, в которых присутствуют грубые нарушения норм в ходе судебного процесса или появились новые обстоятельства, а таких в деле нет. Напомним, что 19-го февраля 2004 года лейтенант Вооруженных сил Армении Гурген Маргарян, командированный в Будапешт на курсы английского языка в рамках программы "Партнерство во имя мира", был во сне зверски зарублен топором азербайджанским офицером, принимавшим участие в тех же курсах.