Քաղաքական 18:45 23/02/2007
Gazeta.ru ռուսական էլեկտրոնային թերթը հրապարակել է «Հայերը` երեք անգամ ավել» վերնագրով հոդված, որտեղ ներկայացվում է երկքաղաքացիության մասին Ազգային ժողովում օրերս ծավալված քննարկումները:
Հոդվածագրի զրուցակիցը` Ռուսաստանում հայերի միության փոխնախագահ Կարեն ԳԱԼՈՒՍՏՅԱՆԸ, զարմացել է օրենքի այն դրույթի վրա, որով սահմանվում է, որ երկքաղաքացին պետք է քվեարկությանը մասնակցի միայն Հայաստանի աշխարհագրական տարածքում: «Մեկնել Հայաստա՞ն: Ի՞նչ եք ասում: Մեկ ուղետոմսն արժե 400 ԱՄՆ դոլար, ի՞նչ եք կարծում այդ աղքատ ու խղճուկ մարդիկ պետք է մեկնեն Հայաստան` քվեարկելո՞ւ: Դա ֆանտաստիկա է»,- ասել է Կարեն Գալուստյանը: Այնուհետեւ հոդվածագիրը եզրակացնում է, որ այս օրենքի շուտափույթ ընդունման համար «Հանրապետական» կուսակցությանը մեղադրում են պոպուլիզմի մեջ: «Բանն այն է, որ 2007-ին այդ երկրում տեղի են ունենալու խորհրդարանական, իսկ 2008-ին` նախագահական ընտրություններ»,- գրված է հոդվածում:
Իսկ Կարեն Գալուստյանն էլ ասել է. «Օրենքի շուտափույթ ընդունումը կառավարող կուսակցության` «Հանրապետականի» պոպուլիստական դրսեւորումն է ընտրություններից առաջ, որպեսզի վերջիններս ցույց տան, թե որքան են մտածում հայ ժողովրդի մասին եւ այդպիսով փորձում են հավելյալ միավորներ շահել»:

Популизм РПА дошел до России
Вице-председатель Союза армян России Карен Галустян удивлен положением закона РА “О гражданстве”, согласно которому, лицо с двойным гражданством может принять участие в голосовании только на территории Армении.
“Приехать в Армению – да о чем вы говорите? Билет в один конец стоит 400 долларов, и чтобы основная масса этих бедных людей поехала домой на один день и проголосовала... Это фантастика»,- заявил он в интервью российской Gazeta.ru.
“За столь поспешное принятие закона о двойном гражданстве Республиканскую партию обвинили в популизме. Дело в том, что в 2007 году в стране состоятся парламентские выборы, а в 2008-м – президентские”, - пишет издание.
По мнению К.Галустяна, поспешное принятие закона является «популистской мерой в преддверии выборов для того, чтобы показать, как ведущая партия (РПА) заботится о народе, и тем самым завоевать лишние очки».