ՄԱՐԶԵՐՈՒՄ ԲՆԱԿԱՐԱՆՆԵՐԸ ԹԱՆԿԱՑԵԼ ԵՆ 43.4%-ՈՎ
Նախորդ տարում 2005-ի համեմատ մարզերի բնակարանների 1 քմ բնակելի տարածքը միջին հաշվով թանկացել է 43.4 տոկոսով: Ինչպես տեղեկացանք անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեից, աճի առավել բարձր ցուցանիշը` 84.2%, գրանցվել է Քաջարանում, որտեղ 1 քմ տարածքի գինը հասել է մոտ 25.6 հազար դրամի:
Բարձր ցուցանիշով` 80%, երկրորդ տեղում Այրումն է` 1 քմ-ի համար 18 հազար դրամ: Աճի բարձր տեմպեր են գրանցվել նաև Աբովյան (98.1 հազար դրամ), Վաղարշապատ (86.6 հազար դրամ) և Ծաղկաձոր (72.7 հազար դրամ) քաղաքներում:
Տեղեկատվության նույն աղբյուրի համաձայն, 2006-ին մարզերում վաճառվել է 5637 բնակարան: 2005-ի համեմատ այդ ցուցանիշն ավելացել է 11.4 տոկոսով: Նկատենք, որ մարզերում բնակարանների գների նման աճը պայմանավորված է աղետի գոտու բնակիչներին և փախստականներին բնակարանների գնման վկայագրերի տրամադրմամբ:

Экономика 12:33 24/02/2007
По сравнению с 2005 годом в прошлом году рост среднерыночных цен на 1 кв. метр квартирной жилплощади в областях Армении составил 43.4%. Как сообщает Государственный комитет кадастра недвижимости Армении, максимальный рост цен на квартиры – 84.2%, отмечен в городе Каджаран (Сюникская область), где средняя цена квадратного метра квартир составила порядка 25.6 тыс драмов.
Второе место по показателю темпа роста – 80%, занимает Айрум – 18 тысяч драмов. Высокие темпы роста отмечены также в городе Мецамор (Армавирская область) – 73.5%. Цены практически не изменились в городах Шамлуг и Ахтала Лорийской области республики. В 2006 году самые высокие цены на квадратный метр квартир зарегистрированы в городах Абовян (Котайкская область) – 98.1 тыс. драмов, Вагаршапат (Армавирская область) – 86.6 тыс. драмов и Цахкадзор (Котайкская область) – 72.7 тыс. драмов.
Согласно источнику, в 2006 году в областях Армении было продано 5637 квартир. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года количество проданных в областях квартир увеличилось на 11.4%. Отметим, что высокие темпы роста цен и количества сделок с недвижимостью в областях республики обусловлены реализацией программы по обеспечению семей-беженцев жильем посредством предоставления жилищных сертификатов.