«ԱՄԵՆԱՍԱՐՍԱՓԵԼԻ ՊԱՀՆ ԱՅՆ ԷՐ, ԵՐԲ ԴԱՏԱՊԱՐՏԵՑԻՆ ՑՄԱՀ ԱԶԱՏԱԶՐԿՄԱՆ»
Անցյալ տարեվերջին ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի որոշումով կալանքից անհապաղ ազատվեցին երեք երիտասարդներ` Ռազմիկ Սարգսյանը, Մուսա Սերոբյանը և Արայիկ Զալյանը: Նրանք մեղադրվում էին Մատաղիսի զորամասում երկու զինծառայողների սպանության համար և 2004 թվականի ապրիլից գտնվում էին «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում: Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարանը վերջիններին դատապարտել էր 15 տարվա, Վերաքննիչը` ցմահ ազատազրկման, իսկ վճռաբեկը գործն ուղարկեց լրացուցիչ քննության: Մեր ընթերցողներին ենք ներկայացնում ցմահ ազատազրկման դատապարտված զինծառայողներից Արայիկ Զալյանի հետ մեր բացառիկ հարցազրույցը: Այս հարցազրույցի հիմնական շաժառիթն այն է, որ նրանց կրկին հրավիրում են զինդատախազություն և Հանրապետությունից չբացակայելու ստորագրություն են վերցրել.
-Երեք տարի պայքարելուց ու դաժան փորձություների միջով անցնելուց հետո, այսօր հոգեբանորեն պատրաստ ե՞ս կրկին անցնել նույն ճանապարհը
-Պատրաստ եմ, ավելին` տրամադրված եմ մարտական, քանի որ վախենալու որևէ բան չունեմ
-Հույս ունեք, որ այս անգամ նախաքննությունը ճիշտ ուղղությամբ կընթանա
-Ոչ, քանի դեռ գործը զինվորական դատախազությունում է: Արդեն իսկ անօրինականությունը շարունակվում է
-Ըստ Ձեզ ին՞չ պատճառով փորձ չի արվում հայտնաբերել իրական մեղավորներին
-Իրենք լավ էլ գիտեն իրական մարդասպանների անունները, պարզապես չեն ուզում տան այդ անուններն ու «նստացնեն», որովհետև իրենց մարդիկ են: Սա միակ պատճառն է, թե ոչ, չեմ կարող ասել, բայց որքան ես գիտեմ իսկապես իրենց մարդն է
-Երբ իմացաք, որ Դուք եք կասկածվում այդ սպանության համար
- Մենք դիրքերում էինք, մեզ ասացին, թե Ձեր ծնողներն են եկել, իջեք ծնողներին տեսեք: Իջանք ծնողների փոխարեն մեզ բռունցքներով դիմավորեցին զինդատախազության քննիչները
-Ինչ՞ու բռունցքներով, վատ էին վարվում Ձեզ հետ
-Դեռ Մատաղիսում մեզ հետ այնպես էին վարվում, ոնց որ թուրքի հետ, «կանդալեցին», «մայկաներս» քաշեցին գլխներիս, նստացրեցին մեքենայի (բագաժնիկը) բեռնախցում ու երեքիս տեղափոխեցին Մարտակերտ: Այնուհետև տարան Մարտակերտի ոստիկանություն, հետ էլ Ստեփանակերտի ու մի քանի օր մեկուսացրեցին
-Այդ ժամանակ էլ էին վատ վարվում՞
-Գազանաբար, սոված ու ծարավ: Դրանից հետո էլ, որ արդեն ցուցմունք էինք տալիս, ասում էին կամ պետք է ցուցմունք տաք ինչ -որ մեկի վրա, որոնց անունները նշում էին (խանութպան Էդո....)կամ էլ պետք է գործը հանձ առնենք դուք դատվեք: Նույն ձևով վարվեցին մինչև, որ տեղափոխեցին Երևանի մեկուսարան ու մինչև որ սանկցիա տվեցին, դրանից հետո սկսեցին այլ կերպ վերաբերվել
-Իսկ դատավարության ժամանակ ինչպես էին վերաբերվում
-Դե ֆիզիկական ճնշում չէին կարողանում գործադրել, որովհետև արդեն փաստաբան կար, լրատվամիջոցներ կային, բայց հոգեբանորեն ուզում էին ճնշել
-Վճռաբեկի որոշման մասին ինչ կասես, սպասում էիք նման վճռի
-Անմեղ մարդն, ամեն օր , ամեն մի դռան չխկոցին սպասում է, որ կգան դուռը կբացեն ու իրեն կազատեն: Չէինք մտածում Վճռաբեկը կազատի, թե ինչ -որ մի քաղաքական գործիչ: Բայց ամեն րոպե էլ սպասում էինք
-Այս երեք տարիների ընթացքում, որն էր ամենասարսափելի պահը
- Սկզբում չէինք պատկերացնում ինչ է կատարվում, մտածում էինք ուր -որ է կգան կասեն գնացեք: Բայց, երբ արդեն ՀՀ վերաքննիչ դատարանը դատապարտեց ցմահ ազատազրկման, դա արդեն սարսափելի էր: Հասկացանք, որ սա պետություն չի
-Մահացած տղաներին ճանաչում էիր
-Մեկին` Ռոման Եղիազարյանին: Միասին «կարանտինի» մեջ ենք եղել, միասին նույն վաշտում ենք սովորել քայլել: Դրանից հետո եղել ենք տարբեր գումարտակներում
-Քո կարծիքով, ինչով է պայմանավորված սպանված տղաների ծնողների տարակարծությունը: Ռոման Եղիազարյանի հորեղբայրն, օրինակ կարծում է, որ դուք եք մեղավոր, իսկ Հովսեփ Մկրտումյանի ծնողները վստահ են, որ դուք անմեղ եք
- Իրականում երկու կողմն էլ վստահ է, որ մենք չենք, պարզապես Ռոման Եղիազարյանի հորեղբայրը մի մարդ է, որը կարող է ( չեմ մտածում, որ ինչ -որ մի ծնողի կարող են վախեցնել), վաճառել է իր եղբոր որդու արյունը: Սկզբում նրանց ցուցմունքներում Իվան Գրիգորյանի անունն էր շոշափվում, իսկ հետո սկսեցին մեր վրա «ճվճվալ», մեզ մեղադրել
-Ին՞չ կցանկանայիր ավելացնել զրույցի վերջում
-Կուզեի, որ մարդիկ ուշադրություն դարձնեն, թե այս պահին, դեռ ինչքան անմեղ մարդիկ կան, որ անազատության մեջ են:
Հ.Գ. Փաստաբան Զարուհի Փոստանջյանը կարծում է, որ նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանն այսօր էլ ամբողջությամբ «տիրապետում է», այս գործին` ոչ պաշտոնապես, բայց գործն այժմ էլ գտնվում է նրա վարույթում: Փաստաբանը պատրաստվում է ընդունելություն խնդրել ՀՀ Գլխավոր դատախազից, երբ վերջինս վերադառնա արձակուրդից: Զարուհի Փոստանջյանն ուզում է խնդրել Գլխավոր դատախազին լուրջ քննչական խումբ կազմելու մասին, որը կբացահայտի իրական հանցագործություն կատարողներին: Նա կարծում է, որ սա այն գործն է, որը Գլխավոր դատախազը կհարգի և կարձագանքի: Ի դեպ, փետրվարի 25-ին Զորավար Անդրանիկի ծննդյան օրը, համանուն կազմակերպությունը երեք երիտասարդների ազատության գործում պայքարելու համար «Զորավար Անդրանիկ» հուշամեդալով պարգևատրեց փաստաբան Զարուհի Փոստանջյանին:

Самое страшное заключалось в том, что нас приговорили к пожизненному заключению
В конце прошлого года решением Кассационного суда были освобождены из-под ареста трое молодых людей: Размик Саргсян, Муса Серобян и Араик Залян, обвинявшихся в убийстве двух военнослужащих, вследствие чего с апреля 2004 года находились в пенитенциарном учреждении “Нубарашен”. Суд первой инстанции Сюникской области приговорил последних к 15 годам лишения свободы, Апелляционный суд – к пожизненному заключению, а Кассационный суд отправил дело на дополнительное следствие. Представляем вниманию нашего читателя эксклюзивное интервью одного из приговоренных к пожизненному заключению Араика Заляна, согласившегося уделить нам время. Основная побудительная причина данного интервью продиктована тем обстоятельством, что их снова вызвали в военную прокуратуру и взяли подпись о невыезде из республики.
- После трехлетней борьбы и жестоких испытаний, готовы ли Вы снова пройти этот путь?
- Готов, и, более того, у меня боевой настрой, поскольку мне нечего бояться.
- У вас есть надежда, что на этот раз следствие пойдет по правильному пути?
- Пока дело находится в Военной прокуратуре, вряд ли можно надеяться на это.
- Как вы считаете, почему не предпринимаются конкретные шаги в деле поимки реальных виновников?
- Прокуратуре известны имена реальных убийц, просто они не хотят называть их, поскольку это их люди. Не могу сказать, это единственная причина или нет, но, насколько мне известно, они на самом деле их люди.
- Когда вам стало известно о том, что вы обвиняетесь в этом убийстве?
- Мы были на посту, когда нам сообщили о том, что, якобы родители пришли нас проведать, но на самом деле нас кулаками встретили следователи прокуратуры.
- А почему кулаками, с вами плохо обращались?
- Еще в Матагисе с нами обращались, как с врагами: надели “кандалы”, майки натянули нам на головы, и нас троих перевезли в Мартакерт в багажнике. Нас отвели в мартакертскую полицию, затем – в степанакертскую, и поместили в изолятор на несколько дней.
- И тогда плохо обращались?
- Безжалостно, держали нас без еды и воды. Когда мы давали показания, требовали назвать имена, взять все на себя. Так обращались до тех пор, пока нас не перевели в ереванский изолятор. Только после того, как вынесли санкцию, начали по-другому обращаться.
- А как обращались в ходе слушания дела?
- Физического давления не было, поскольку в зале присутствовали адвокат и пресса, но фактор психологического давления ощущался.
- Что скажете о решении Кассационного суда?
- Как и любой невиновный на нашем месте, мы каждую минуту ждали того, что нас освободят, но, если честно, не думали, что Кассационный суд вынесет подобное решение.
- За эти три года что было для вас самым ужасным?
- Вначале мы ничего не понимали, но самое ужасное для нас стало то, что суд первой инстанции Сюникской области нас приговорил нас к пожизненному заключению.
- Вы знали убитых?
- Только одного – Романа Егиазаряна, вместе с которым мы прошли “карантин”, но служили в разных батальонах.
- Чем обусловлено, по вашему, расхождение во мнениях родителей убитых? Дядя Романа Егиазаряна, к примеру, считает, что виновниками являетесь именно вы, а родители Овсепа Мкртумяна уверены в том, что вы невиновны.
- На самом деле, обе стороны уверены в нашей невиновности, просто дядя Романа Егиазаряна – человек, способный продать кровь своего племянника.
- Что пожелали бы вы сказать в конце нашей беседы?
- Я хотел бы, чтобы граждане были внимательнее к тому, сколько невиновных людей в настоящее время находятся в неволе.
P. S. По мнению адвоката Заруи Постанджян, данное дело и по сей день находится в производстве экс-генпрокурора Гагика Джангиряна. После возвращения Генерального прокурора РА из отпуска Заруи Постанджян намерена просить у него аудиенцию по поводу сбора серьезной следственной группы, которая сможет найти реальных преступников.