Իրավունք 16:01 12/03/2007
«Ժամանակ Երևան» թերթի գլխավոր խմբագիր Արման Բաբաջանյանի փաստաբաններն այսօր կրկին առիթ ունեին հանդիպելու լրագրողներին: «Վճռաբեկ դատարանը վերադարձրել է պաշտպանների վճռաբեկ բողոքը և գերադասել առհասարակ չքննարկել այս հարցը, ընդ որում` վերադարձրել է օրենքի կոպիտ խախտումներով»,- ասում է փաստաբան Հայկ Ալումյանը: Փաստաբանը հիշեցրեց, որ իրենք վճռաբեկ բողոք ներկայացրել էին դեռ հունվարի 22-ին: Օրենքով այս դատարանը 10-ը օրվա ընթացքում պարտավոր էր որոշում կայացներ` գործը վարույթ ընդունել- չընդունելու մասին, սակայն ընդհուպ մինչև մարտի յոթը, որևէ որոշում դատարանը կայացրած չի եղել:
Հայկ Ալումյանն ու Զարուհի Փոստանջյանն պնդում էին, որ եթե ոչ ամեն օր, ապա գոնե շաբաթվա մեջ 2-3 անգամ զանգահարել ու հետաքրքրվել են իրենց ներկայացրած բողոքով: Վերջին անգամ Զարուհի Փոստանջյանին մարտի 6-ին Վճռաբեկ դատարանից պատասխանել են, որ որոշում դեռ չկա: Սրանից հետք միայն փաստաբանները գրավոր դիմել են ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահին` նշելով, որ խախտվում են օրենքով սահմանված ժամկետները և առաջարկել են շտապ լուծում տալ խնդրին: Ըստ Արման Բաբաջանյանի պաշտպանների, մարտի 10-ին Վճռաբեկ դատարանից ստացել են նամակ, որի կնիքից երևում է, որ նամակը դատարանից դուրս է եկել մարտի 7-ին, իսկ ահա որոշումը, որով մերժվել է Ա.Բաբաջանյանի գործը Վճռաբեկ դատարանի վարույթ ընդունելը` թվագրված է փետրվարի 26 –ով:
Այս հանգամանքը փաստաբաններին հիմք է տալիս պնդելու, որ Վճռաբեկ դատարանի որոշումը գրված է հետին թվով: Սա մեկ, ասում է Հայկ Ալումյանը, իսկ հաջորդն այն է, որ դատարանի մերժման որոշումն իր մեջ որևէ պատճառաբանություն չի պարունակում:Փաստաբանները չեն փորձում Վճռաբեկի այս որոշման մեջ տրամաբանություն փնտրել.«տրամաբանություն բառն այս դեպքերի համար չի: Օրենքը խախտել են բացահայտ առանց թաքցնելու», ասում է Հայկ Ալումյանը:
ՀՀ վճռաբեկ դատարանից տեղեկացանք, որ բողոքը վերադարձնելու մասին որոշումն, իսկապես կայացվել է փետրվարի 26-ին: Ինչ վերաբերում է ժամկետներին, ապա դրանք, ըստ նրանց չեն խախտվել, քանի որ տասնօրյա ժամկետը հաշվվում է ոչ թե բողոքը գրասենյակ մուտք անելուց, այլ այն պահից, երբ բողոքը մակագրվում է պալատի դատավորներից որևէ մեկի վրա: Խախտված չեն նաև բողոքի մերժման մասին փաստաբաններին տեղեկացնելու ողջամիտ ժամկետները, ասում են ՀՀ Վճռաբեկ դատարանից: Նաև տեղեկացնում, որ բողոքի վերաբերյալ ինֆորմացիա տալու իրավունք, բացի դատավորից, որևէ այլ անձ չունի, իսկ տվյալ դեպքում փաստաբան Զարուհի Փոստանջյանը դիմել է մամուլի քարտուղարին, վերջինս էլ բոլոր իրեն ուղղված հեռախոսազանգերին պատասխանել է, որ ինքը տեղեկացված չէ:
Հիշեցնենք, որ Արման Բաբաջանյանին առաջին ատյանի դատարանը մեղավոր էր ճանաչել փաստաթղթեր կեղծելու միջոցով զինվորական ծառայությունից խուսափելու համար և դատապարտել 4 տարվա ազատազրկման: Իսկ Վերաքննիչ դատարանը 4-ը տարվա ազատազրկումը փոխարինեց 3,5- ով: Այսպիսով, ըստ ամենայնի, Արման Բաբաջանյանին սպառնում է 3,5- ազատազրկում: Ինչ վերաբերում է պայմանական վաղաժամկետ ազատմանը, փաստաբան Հայկ Ալումյանն ասում է. «պայմանական վաղաժամկետ ազատումը ևս դարձել է Էկզոտիկ գործընթաց. ստեղծել են մի հանձնաժողով, որը որոշում է թույլ տալ՞ մարդուն օգտվել իր իրավունքից, թե` ոչ»:
Փաստաբանները պատրաստվում են դիմել ՍԴ և Եվրոպական դատարան: Ի դեպ, ինչպես տեղեկացանք ԱՄՆ-ից «Ժամանակ Երևան» թերթին հասցեագրված նամակներից մեկից ԱՄՆ պետդեպարտամենտի «Ազատ խոսքի և մարդու իրավունքների պաշտպանության 2006 թվականի» զեկույցում Արման Բաբաջանյանի անունը հիշատակվել է որպես քաղբանտարկյալ:

Право 18:55 12/03/2007
У адвокатов главного редактора газеты “Время Ереван” (“Жаманак Ереван”) Армана Бабаджаняна сегодня вновь нашелся повод для встречи с журналистами. “Кассационный суд возвратил кассационную жалобу защитников, причем с грубыми нарушениями закона”, - сказал адвокат Айк Алумян, напомнив о том, что жалоба была представлена еще 22 января. По закону, суд должен был вынести решение о принятии/непринятии дела в производсто в течение 10-ти дней, однако вплоть до 7-го марта каких-либо решений со стороны суда не было.
Айк Алумян и Заруи Постанджян утверждают, что 2-3 раза в неделю они звонили в суд и интересовались своим заявлением. В последний раз из Кассационного суда ответили, что решения пока нет. Затем адвокаты представили письменное заявление председателю Кассационного суда РА с просьбой дать вопросу срочное решение, отметив, что сроки, предусмотренные законом, нарушены.
Согласно защитникам Армана Бабаджаняна, 10-го марта было получено письмо из Кассационного суда, печать которого свидетельствовала о том, что письмо было вынесено из суда 7 марта, а решение об отклонении принятия данного дела в производство Кассационного суда отмечено 26-ым февраля.
|
Данное обстоятельство дает адвокатам основание утверждать, что решение Кассационного суда написано задним числом, кроме того, по словам Айка Алумяна, оно не содержит в себе какого-либо логического обоснования.
Из Кассационного суда РА нам сообщили о том, что решение об отклонении действительно было принято 26-го февраля. Что касается сроков, то они, как сообщают из суда, не нарушены, так как десятидневный срок отсчитывается с момента наложения на заявление резолюции представителем судейской палаты. Не нарушены также сроки оповещения адвокатов об отклонении, поскольку правом на предоставление информации располагает только судья, а в данном случае Заруи Постанджян обратилась за информацией к пресс-секретарю.
Напомним, что суд первой инстанции признал виновным Армана Бабаджаняна в отклонении от военной службы путем подлога документов, осудив его на 4 года лишения свободы. Аппеляционный суд заменил четырехлетний срок на 3,5 года. Что касается условного досрочного освобождения, то Айк Алумян говорит, что “оно превратилось в экзотику: созвана комиссия, которая должна решить, дать разрешение на то, чтобы человек воспользовался своим правом, или нет”.
Адвокаты планируют обратиться в Конституционный и Европейский суды. Кстати, в одном из писем, адресованных Соединенными штатами газете “Время Ереван”, говорится о том, что в докладе госдепартамента США 2006 года “О свободе слова и защите прав человека” А. Бабаджанян упоминается как политический заключенный.