ՏՏ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ՀԵՌԱՆԿԱՐՆԵՐ ԿԱՆ, ԲԱՅՑ ԴԵՌ 96-ՐԴ ՏԵՂՈՒՄ ԵՆՔ
«96-րդ տեղը շատ ավելի ցածր է, քան իրականում գտնվում է Հայաստանը»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով 2006-2007թթ. տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային մրցունակության զեկույցին, ասաց «Բի Լայն» ընկերության նախագահ Հայկ Խանջյանը:
Նրա խոսքով, այստեղ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեության են ծավալում համաշխարհային մեծ ճանաչում ունեցող այնպիսի ընկերություններ, որոնք հազիվ թե 96-րդ տեղն ունեցող երկրում աշխատելու ցանկություն ունենային: Հիշեցնենք, որ «2006-2007թթ. տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային մրցունակության զեկույցում» Հայաստանը, ըստ ցանցային պատրաստվածության համաթվի, 122 երկրների մեջ գրավում է 96-րդ տեղը:
Նշենք, որ զեկույցի հիմքում ընկած է այն, թե ինչպես են երկրները մասնակցում տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների զարգացումներին, պատրաստվածության ինչ աստիճան ունեն: Ցանցային պատրաստվածության համաթվի ձևավորման գործում, որպես Հայաստանի համեմատաբար ուժեղ կողմ, դեր է խաղացել նոր տեխնոլոգիաների յուրացման ընկերությունների ունակությունը:
Իսկ որպես համեմատաբար թույլ կողմեր` նշվում են արագ ինտերնետային կապի ամսական վճարը եւ բաժանորդների քանակը, առցանց ծառայությունների առկայությունն ու դպրոցներում ինտերնետի մատչելիությունը: «Խնդիրներ, իհարկե, կան, շատ կան խնդիրներ, որոնք լուծել կարողանալու դեպքում ոլորտը էլ ավելի կզարգանա»,- նշեց Հ. Խանջյանը, ավելացնելով, թե տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների ոլորտը «շատ հեռանկարային է»:

ИТ в Армении 18:11 29/03/2007
“96-ое место в рейтинге сетевой готовности намного ниже позиции, занимаемой Арменией на самом деле”, - заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am президент компании “Би лайн” Айк Ханджян, касаясь доклада “О международной конкурентоспособности в сфере информационных технологий на 2006-2007 гг.”
По его словам, в сфере информационных технологий Армении действуют такие всемирно известные компании, которые вряд ли захотели бы работать в стране, находящейся на 96-ом месте по индексу сетевой готовности. “Разумеется, пока остаются задачи, в случае их решения сфера ИТ начнет больше развиваться”, - отметил А.Ханджян, добавив, что сфера информационных и телекоммуникационных технологий “очень перспективная”.
Напомним, что, согласно докладу “О международной конкурентоспособности в сфере информационных технологий на 2006-2007 гг.” Армения занимает 96-ое место среди 122 стран мира по Индексу сетевой подготовленности. В основе этого доклада лежит индекс сетевой подготовленности, который показывает уровень подготовленности стран к участию в процессах развития информационных и коммуникационных технологий, который и способствует увеличению конкуренции.
Согласно докладу, сравнительно сильными сторонами в Армении является способность освоения новых технологий на уровне компаний, число зарегистрированных в США патентов на открытия и изобретения, а также наличие ученых и инженеров. В числе сравнительно слабых сторон Армении упоминаются высокая ежемесячная оплата быстрой Интернет-связи, число абонентов, наличие услуг on-line и интернет-доступность в школах.