2007 ԹՎԱԿԱՆԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆ ԿԺԱՄԱՆԻ 400 ՀԱԶԱՐ ԶԲՈՍԱՇՐՋԻԿ
Հայաստանի առևտրի և տնտեսական զարգացման նախարարության կանխատեսումներով, այս տարի Հայաստան կժամանի 400 000 զբոսաշրջիկ: Այս մասին այսօր Հայաստանի զբոսաշրջության մրցունակության համաժողովի բացման ժամանակ հայտարարեց փոխնախարար Արա Պետրոսյանը: Նրա տվյալներով, 2006 թվականին Հայաստան են այցելել 380 հազար զբոսաշրջիկներ:
Փոխնախարարի խոսքերով, Հայաստանը զբոսաշրջությունն համարում է որպես երկրի տնտեսության զարգացման հիմնական շարժիչներից մեկը: «Զբոսաշրջության ոլորտը եղել և մնում է կառավարության ուշադրության ներքո»,-ընդգծեց Ա. Պետրոսյանը:
Նկատենք, որ Հայաստան մեկշաբաթյա այցելության համար զբոսաշրջիկները ստիպված են ծախսել մոտ 1000 դոլար` ներառյալ ավիատոմսը: Հայաստանում ոլորտում տարեկան աճը կազմում է 25%: Նախարարությում գտնում են, որ Հայաստանը լուրջ նախադրյալներ ունի ոլորտի զարգացման այդ տեմպը պահելու համար:
Երկօրյա համաժողովն կազմակերպվել է Հայաստանի առևտրի և տնտեսական զարգացման նախարարության, զբոսաշրջության զարգացման հայկական գործակալության, ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության և «Մրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում» կողմից:

В 2007 году Армению посетят около 400 тысяч туристов
По прогнозам Министерства торговли и экономического развития Армении, в этом году нашу страну посетят около 400 000 туристов. Об этом сегодня в ходе открытия Форума туристической конкурентоспособности Армении заявил заместитель министра Минторга РА Ара Петросян. По его данным, в 2006 году Армению посетили около 380 тысяч туристов. По его словам, правительство Армении признала туризм одним из основных двигателей развития экономики республики. “Сфера туризма всегда была и остается под пристальным вниманием правительства”, - отметил А.Петросян.
Отметим, что недельный тур обходится туристам порядка в $1000, включая стоимость авиабилета. В среднем ежегодный рост сферы туризма в Армении составляет 25%. Представители Минторга считают, что Армения имеет серьезные предпосылки для сохранения этих темпов развития сферы. Двухдневный форум проходит при организации Министерства торговли и экономического развития РА, Армянского агентства развития туризма, Международного агентства развития США и программы “Конкурентоспособный частный сектор в Армении”.