ՊԵՏԲՅՈՒՋԵԻ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐՆ ԱՃԵԼ ԵՆ 34.8 ՏՈԿՈՍՈՎ
2007 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում Հայաստանի պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 110.7 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 93.1 մլրդ դրամ, որոնք ապահովել են կառավարության կողմից սահմանված եռամսյակային ծրագրի համապատասխանաբար 107.5 եւ 78.6 տոկոսը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն ավելացել են 34.8%-ով կամ 28.6 մլրդ դրամով:
Ինչպես Panorama.am-ը տեղեկացավ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարության լրատվական ծառայությունից, 19.7 մլրդ դրամով ավելացել են հարկերն ու տուրքերը, 7.2 մլրդ դրամով` ոչ հարկային եկամուտները, 2.0 մլրդ դրամով` կապիտալի գործառնություններից եկամուտները, իսկ պաշտոնական տրանսֆերտները 222.0 մլն դրամով զիջում են նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի մուտքերը: 2007 թվականի առաջին եռամսյակում պետբյուջեի եկամուտների 81.4%-ը ձեւավորվել է հարկային մուտքերի հաշվին: Հունվար-մարտ ամիսների ընթացքում պետբյուջեն շուրջ 4.5 մլրդ դրամի չափով համալրվել է մաքսատուրքի հաշվին` 22.5%-ով կամ 817.2 մլն դրամով գերազանցելով 2006 թվականի նույն ցուցանիշը:

INCOMES TO STATE BUDGET GO UP BY 34.8 PERCENT
In the first quarter of 2007, incomes to state budget totaled 110.7 billion dram and expenditures made up 93.1 billion dram. Incomes went up by 34.8 percent or 28.6 billion drams against last year.
Armenian ministry of finance and economic press services told Panorama.am that taxes and dues went up by 19.7 billion drams. Non-tax incomes increased by 7.2 billion drams and incomes from capital transaction went up by 2.0 billion dram.
In the course of the first quarter of 2007, incomes to state budget composed from tax incomes by 81.4 percent. From January-March, 4.5 billion drams were collected from customs duties reporting 22.5 percent rise against last year.