Ր. ՀՈՎՀԱՆՆԻՍՅԱՆ. «ԵԹԵ ՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆԸ ԻՐԱՎԱՏԵՐ Է, ԱՇԽԱՐՀԸ ԿԱՐՈՂ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆ ԳԱԼ»
«Բացասաբար եմ վերաբերում այդ մոտեցմանը: Եթե մեր պետությունը գիտակցում է իր շահը, ինքնավստահ է ու իրավատեր է, ապա աշխարհը կարող է Հայաստան գալ: Սա մեր տունն է, թող գան, թող տեսնեն»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նկատեց արտաքին գործերի նախկին նախարար, «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի ՀՈՎՀԱՆՆԻՍՅԱՆԸ` մեկնաբանելով ԵԱՀԿ 8 թուրք դիտորդներին Հայաստան մուտքի թույլտվություն չտալու փաստը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 12-ի խորհրդարանական ընտրություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար երեկ Հայաստան ժամանող 8 թուրք դիտորդներ հանդիպել են մուտքի թույլտվության հետ կապված խնդիրների, հետևաբար չեն կարողացել մուտք գործել Հայաստան:
Այդ կապակցությամբ Ր.Հովհաննիսյանից առաջ իր մտահոգությունն էր հայտնել ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների կենտրոնական գրասենյակի տնօրեն դեսպան Քրիստիան Շթրոհալը, «դիտորդներին մերժելը հակասում է թափանցիկության և օբյեկտիվության սկզբունքներին, ինչը ժողովրդավարական ընտրությունների բաղկացուցիչ մասն է կազմում»:
Երեկ արտաքին գործերի նախարարությունը հետևյալ կերպ էր պարզաբանել իրողությունը. «Թուրք դիտորդներին մուտքի վիզաներ չտրամադրելը պայմանավորված է դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությամբ»:
Այնպես որ, հնարավոր է փոքր ինչ խբմագրման կարիք ունենա Ր. Հովհաննիսյանի ասածը. եթե պետությունն իրավատեր է, ապա աշխարհը կարող է ՕՐԻՆԱԿԱՆ ՃԱՆԱՊԱՐՀՈՎ Հայաստան գալ:

“IF A COUNTRY IS A RULE OF LAW, THE WORLD MAY COME TO ARMENIA”: RAFFI HOVANISIAN
“My attitude is negative. If our country understands its interest and is a rule of law, the world may come to Armenia. This is our home. Let them come and see,” Raffi Hovanisian, leader of Jarangutiun (Heritage) Party told Panorama.am speaking about Armenia’s refusal to issue visas to eight Turk observers.
Eight Turk observers, traveling to Armenia to observe parliamentary elections in Armenia, encountered problems with visa and could not enter the country.
Christian Shtrohal, OSCE/ODIHR ambassador, also expressed his concern with the incident. “Refusing observers is against principles of transparency and objectivity, which are part of democratic elections,” he said.
Yesterday Armenian foreign ministry explained the refusal saying, “Refusing visas to Turk diplomats was because of absence of diplomatic relations.”
So, we may slightly edit what Raffi Hovanisian said. “If our country is a rule of law, the world may come to Armenia LEGALLY.”