ՆԱԽԿԻՆ ԱՐՏԳՈԾՆԱԽԱՐԱՐԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ԿԿԻՐԱՌՎԻ ԵՐԿԱՄՍՅԱ ԿԱԼԱՆՔ
Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանն այսօր բավարարել է ԱԱԾ միջնորդությունը` նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանի նկատմամբ երկու ամսվա կալանք կիրառելու վերաբերյալ: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց ԱԱԾ մամլո քարտուղար Արծվիկ Բաղրամյանը: Նկատենք, որ այսօր լրանում է Ա. Արզումանյանի ձերբակալության 72-րդ ժամը:
Ավելի վաղ ԱԱԾ լրատվական ծառայությունը հայտնել էր, որ ԱԱԾ-ի օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ 2007 թ. ապրիլի 24-ից 26-ը ընկած ժամանակահատվածում գտնվելով ՌԴ Մոսկվա քաղաքում, «Քաղաքացիական անհնազանդության շարժման» նախաձեռնողներ, նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը և Պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանը համաձայնության են եկել դատախազության թիվ 62205103 քրեական գործով 2005 թվականից ֆինանսական զեղծարարությունների համար հետախուզման մեջ գտնվող, Հայաստանի Հանրապետությունում նախընտրական շրջանում որոշակի նպատակներ հետապնդող և դրանց իրագործման ակնկալիքներ ունեցող ՌԴ քաղաքացի Լևոն Գրիգորի Մարկոսի հետ` իրենց միջոցով կազմակերպելու կասկածելի ծագում ունեցող գումարների ՀՀ տեղափոխումը և օրինականացումը: Մասնավորապես ֆիքսվել է, որ ս.թ. ապրիլի 27-ին Երևանի «Կոնվերս» բանկ, դրածո 9 անձանց անվամբ, բայց փաստացի իրենց համար նախատեսված, Մոսկվայից մաս մաս փոխանցվել է 180 հազար ԱՄՆ դոլար:
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 190 հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով: Քրեական գործի շրջանակներում ս.թ. մայիսի 5-ին նշված անձանց բնակարանների խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել են խոշոր չափի գումարներ արտարժույթով: Գործը վարում է ԱԱԾ քննչական վարչությունը:

TWO-MONTH IMPRISONMENT TO FORMER MINISTER OF FOREGN AFFAIRS
The first instance Court of Kentron and Nork-Marash communities met the NSS claim on two-month imprisonment of former Minister of Foreign Affairs Alexander Arzumanyan. NSS press secretary, Artsvik Baghramyan, informed Panorama.am about this. It should be noted that as of today A. Arzumanyan’s arrest lasts already 72 hours.
Earlier the NSS press service informed that as a result of NSS investigation activities it became clear that during the period from April 24, 2007 to April 26, 2007 initiators of “Civil disobedience movement” former Minister of Foreign Affairs, Alexander Arzumanyan, and former Deputy Minister of Defense Vahan Shirkhanyan, being in Moscow city of RF came to agreement with Levon Grigor Markos, RF citizen, being under investigation by the criminal case N 62205103 of the Prosecutor’s Office for financial frauds and pursuing special aim in Armenian pre-election period, regarding organization of transference and legalization of money of suspicious origin. It was fixed particularly that on April 27, 2007 USD 180,000 was transferred from Moscow by name of 9 placemen, which in fact was envisaged for them. Criminal proceeding was instituted due to the fact according to the features of the 3rd part of article 190 of RA Criminal Code. Within the framework of the criminal case as a result of investigations conducted in the mentioned persons' apartments great sum of money was found in foreign currency.
The case is in the proceedings of NSS Investigation Department.