ՆԱԽԿԻՆ ԱՐՏԳՈԾՆԱԽԱՐԱՐԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ԿԿԻՐԱՌՎԻ ԵՐԿԱՄՍՅԱ ԿԱԼԱՆՔ
Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանն այսօր բավարարել է ԱԱԾ միջնորդությունը` նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանի նկատմամբ երկու ամսվա կալանք կիրառելու վերաբերյալ: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց ԱԱԾ մամլո քարտուղար Արծվիկ Բաղրամյանը: Նկատենք, որ այսօր լրանում է Ա. Արզումանյանի ձերբակալության 72-րդ ժամը:
Ավելի վաղ ԱԱԾ լրատվական ծառայությունը հայտնել էր, որ ԱԱԾ-ի օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ 2007 թ. ապրիլի 24-ից 26-ը ընկած ժամանակահատվածում գտնվելով ՌԴ Մոսկվա քաղաքում, «Քաղաքացիական անհնազանդության շարժման» նախաձեռնողներ, նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը և Պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանը համաձայնության են եկել դատախազության թիվ 62205103 քրեական գործով 2005 թվականից ֆինանսական զեղծարարությունների համար հետախուզման մեջ գտնվող, Հայաստանի Հանրապետությունում նախընտրական շրջանում որոշակի նպատակներ հետապնդող և դրանց իրագործման ակնկալիքներ ունեցող ՌԴ քաղաքացի Լևոն Գրիգորի Մարկոսի հետ` իրենց միջոցով կազմակերպելու կասկածելի ծագում ունեցող գումարների ՀՀ տեղափոխումը և օրինականացումը: Մասնավորապես ֆիքսվել է, որ ս.թ. ապրիլի 27-ին Երևանի «Կոնվերս» բանկ, դրածո 9 անձանց անվամբ, բայց փաստացի իրենց համար նախատեսված, Մոսկվայից մաս մաս փոխանցվել է 180 հազար ԱՄՆ դոլար:
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 190 հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով: Քրեական գործի շրջանակներում ս.թ. մայիսի 5-ին նշված անձանց բնակարանների խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել են խոշոր չափի գումարներ արտարժույթով: Գործը վարում է ԱԱԾ քննչական վարչությունը:

В отношении экс-министра ИД Армении будет применен арест
Суд первой инстанции ереванских общин Центр и Норк-Мараш удовлетворил сегодня ходатайство Службы национальной безопасности Армении о применении ареста сроком на два месяца в качестве меры пресечения в отношении экс-министра иностранных дел Армении, инициатора движения “Гражданское неповиновение” Александра Арзуманяна. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщил пресс-секретарь СНБ Армении Арцвик Баграмян. Отметим, что сегодня, 10 мая истекали 72 часа со дня задержания А.Арзуманяна.
Напомним, что бывший глава МИД подозревается в отмывании денег. Ранее пресс-служба СНБ сообщала, что в результате предпринятых СНБ оперативно-розыскных мероприятий удалось выяснить, что, 24-26 апреля текущего года, находясь в Москве, инициаторы “Движения гражданского неповиновения”, бывший глава МИД РА Александр Арзуманян и бывший заместитель министра обороны страны Ваан Ширханян, сговорились с гражданином РФ Левоном Грикоровичем Маркосом, находящемся с 2005 года в уголовном розыске по делу N 62205103 Прокуратуры РА, преследующим определенные цели в предвыборный период в Армении, организовать переправку в Армению средств сомнительного происхождения и их легализацию. 27 апреля 2007 года на счета подставных 9 лиц, а фактически на счета их самих из Москвы в ереванский Конверсбанк по частям были переведены 180 тысяч долларов США. По факту возбуждено уголовное дело по 3 части статьи 190 Уголовного Кодекса РА. В результате проведенных 5 мая в квартирах вышеуказанных лиц в больших размерах обнаружены денежные средства в иностранной валюте.