Տնտեսություն 16:03 24/05/2007
Ապօրինի ծառահատումները 2003 թվականի համեմատ կիսով չափ նվազել են: Եթե 2003-ին դրանց ծավալը հասնում էր 1 մլն խմ-ի, ապա այժմ այն կազմում է մոտ 500 հազար խմ, «բայց միևնույն է, դա էլ չափազանց շատ է»,-Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Հայաստանի անտառներ» ՀԿ-ի նախագահ Նազելի Վարդանյանը: Նրա կարծիքով, այսօր նույնիսկ սանիտարական հատումներ չպետք է թույլատրվեն, քանի որ 1991 թվականից հետո գույքագրում չի իրականացվել: ՀԿ-ի նախագահը փաստեց, որ այսօր չգիտենք, թե ինչքա՞ն ծառ ունենք և ի՞նչ խտությամբ, ինչպե՞ս է որոշվում, թե որ հատվածում է անհրաժեշտ սանիտարական հատումներ անել:
Ն. Վարդանյանը նշեց, որ իրենց ՀԿ-ն բնապահպանության նախարարությանն առաջարկել է 5 տարով դադարեցնել բոլոր տեսակի ծառահատումները, բայց իրենց առաջարկը չի ընդունվել: ՀԿ-ի նախագահի համոզմամբ, այսօր Հայաստանում փայտամշակման և կահույքագործական արտադրամասերը օգտագործում են մեր երկրի փայտանյութ, որը ապօրինի հատումների արդյունքում են ձեռք բերում: «Սարսափելին այն է, որ այսօր շատ փայտանյութ ենք արտահանում, այն դեպքում, երբ Հայաստանում արգելված է ծառահատումը: Հայաստանը Խորհրդային Միության տարիներին միշտ փայտանյութ է ներկրել, բայց այսօր արտահանում է, որի համար մաքսատուրք չի վճարվում: Մեր ՀԿ-ն առաջարկում էր, որ մաքսատուրք վճարվի ոչ թե ներկրման, այլև` արտահանման համար: Այս առաջարկը նունպես չի ընդունվել»:

ENVIRONMENTAL NGO CONCERNED WITH WOOD EXPORT
Illegal tree cutting have been down twice against the year 2003. Whereas in 2003 1 million cubic meter trees were cut, now this number is 500 thousand cubic meter. “This is a big figure, anyway,” Nazeli Vardanyan, chair of Armenian Forest NGO, said. She believes even sanitary cuttings must be banned today because no inventory reports have been made since 1991.
Vardanyan said her NGO has urged the ministry of nature protection to stop tree cutting for 5 years. She believes the Armenian wood processing and furniture production units use local wood from illegal tree cuttings. “It is awful that wood is exported when tree cutting is banned in Armenia. Armenia used to import wood during the Soviet era and now it exports wood without paying custom tax. Our NGO proposes to impose a custom duty not on wood import but export. This proposal was declined, too,” the NGO leader says.