ՆԱԽԿԻՆ ԱՐՏԳՈՐԾՆԱԽԱՐԱՐԻ ԿԱԼԱՆՔԸ` ԸՆՏԱՆԵԿԱՆ ԽՆԴԻՐ
Ըստ Լոս Անջելեսում գործող «Հայ քաղաքացիական հասարակություն» իրավապաշտպան ընկերակցության տարածած հայտարարության, նախկին արտգործնախարար, «Քաղաքացիական անհնազանդություն» շարժման անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանի նկատմամբ իշխանությունների դիրքորոշումը «կանխակալ և ծրագրավորված է»: Իսկ նրա դեմ սկսված պաշտոնական հետաքննությունը որակվում է որպես «նախադեպը չունեցող»: Հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ «հաշվի առնելով նրա ընդդիմադիր քաղաքացիական ու բարոյական կեցվածքը, ինչպես նաև նրա շուրջ ստեղծված արհեստական ու սադրիչ գործողությունները» իրավապաշտպան կազմակերպությունը Ա. Արզումանյանին ճանաչում է որպես «քաղաքական բանտարկյալ և քաղաքական հետապնդվող»:
Ինչպես այսօր նշեց նախկին արտգործնախարարի կինը` Մելիսա Բրաունը, ինքը նամակներ է գրում տարբեր միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների, անհատների ու լրագրողների. «Ինձ համար սա քաղաքական խնդիր չէ, այլ անձնական ու ընտանեկան և ես կուզենայի, որ նրա ձերբակալման 2 ամիսը լրանալու ժամանակ ոչ թե քաղաքական, այլ գեղարվեստական ու զվարճալի ինչ որ բան կազմակերպվեր»,- իր խոսքն ամփոփեց Ա. Արզումանյանի կինը, ավելացնելով, որ իրենք դեռ չեն որոշել իրենց հետագա քայլերը:

According to statement spread by “Armenian civil society” human rights association functioning in Los-Angeles, the position of Armenian authorities towards former Foreign Minister of Armenia, member of “Civil disobedience” movement Alexander Arzumanyan is “biased and programmed” and the official inquiry carried out against him is considered “unprecedented”. The statement says that “concerning his civil and moral oppositional image as well as the artificial provocative mood generated around him” the association considers Alexander Arzumanyan “a political prisoner and politically obsessed person”.
As Alexander Arzumanyan’s wife Melissa Brown informs, she addresses letters to different international human rights organizations, individuals and journalists: “For me it’s not a political but a private and family issue and I would like to see not a political event but a joyful celebration of his release in 2 months”, - she concludes and adds that the following steps are not determined yet.