Սպորտ 11:58 26/05/2007
Այսօր Էլիստայում տեղի է ունենալու Շախմատի աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու հավակնորդների մրցաշարի բացման տոնական միջոցառումը: Ռուսաստանի շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Վալերի Բովաևը հայտնել է, որ այս տոնակատարության ընթացքում տեղի է ունենալու նաև վիճակահանություն, որպեսզի պարզ լինի, թե մասնակիցները ինչ գույնի քարերով են խաղալու: Վաղվա մրցաշարում շախմատիսների առջև խնդիր է դրված շահել 4 ուղեգիր` Մեքսիկայում տեղի ունենալիք Շախմատի աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու համար: Հայաստանից Շախմատի աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու հավակնորդների մրցաշարին մասնակցելու է աշխարհի գավաթակիր հայ գրոսմայստեր Լևոն ԱՐՈՆՅԱՆԸ:
Ինչպես նաև մասնակցելու են ուժեղագույն շախմատիստներ` Էտյեն Բակռոն (Ֆրանսիա), Բորիս Գելֆանդը (Իսրայել), Միխայիլ Գուրևիչը (Թուրքիա), Գատա Կամսկին (ԱՄՆ), Մագնուս Կառլսենը (Նորվեգիա), Ռուստամ Կասիմժանով (Ուզբեկստան), Պետեր Լեկո (Հունգարիա), Ռուսլան Պոնոմորյովը (Ուկրաինա), Ալեքսեյ Շիրովը (Իսպանիա) և Յուդիթ Պոլգարը  (Հուգարիա): Ինչպես հաղորդում է Ինտերֆաքսը, մրցաշարի մրցանակային ֆոնդը կազմում է 480 հազար ԱՄՆ դոլար: Օրակարգի համաձայն, մրցաշարը ընթանալու է 2 փուլով: Առաջին ընտրական փուլից հետո միմյանց հետ հանդիպելու են 4 հաղթող զույգեր:

Sport 14:34 26/05/2007
The grand opening of Chess world championship candidates contest will take place in Elista today. Russian Chess federation vice-president Valeri Bovaev informs that the draw for the pieces color will be carried out in the framework of the ceremony. The winners of 4 permits will go to Chess World Championship in Mexico.
Armenia is represented by the World Cup holder, Grand Master Levon Aronyan.
The best chess-players from all over the world will take the contest: Etienne Bacro (France), Boris Gelfand (Israel), Mikhail Gurevich (Turkey), Gata Kamski (USA), Magnus Karlsen (Norway), Rustam Kasimdzhanov (Uzbekistan), Peter Leko (Hungary), Ruslan Ponomaryov (Ukraine), Alexey Shirov (Spain) and Judit Polgar (Hungary). The winner prize makes 480 thousands dollars. The contest has 2 stages. The 4 pairs winning the first stage will meet in the second.