ԸՆԴՈՒՆԵԼՈՒԹՅԱՆ ՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԿՎԵՐԱՀՍԿՎԵՆ
«Անցած ընդունելության քննությունների ընթացքում ՀՅԴ-ն աշխատեց 3 մլն ամերիկյան դոլար: Եվս 2 միլիոն աշխատել է նախագահի վերահսկողական ծառայությունը: Սա մեր գնահատականը չէ, սրանք կուլիսային խոսակցություններ չեն: Այդ գործընթացին ուղղակիորեն մասնակցություն ունեցած մարդկանց գնահատականներն են»,-այսօրվա ասուլիսում նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ՍԴՀԿ «Սարգիս Տխրունի» երիտասարդական-ուսանողական միության ատենապետ Նարեկ Գալստյանը:
Միությունը որոշել է այս տարվա ընդունելության քննությունների ընթացքում վերահսկողություն իրականացնել: Դիմորդները կարող են զանգահերել 53-09-66 թեժ գծով և իրենց բողոքների մասին տեղեկացնել միությանը: Ն. Գալստյանի խոսքով, իրենք վարձել են տարբեր առարկաների գծով մասնագետներ, որոնք կստուգեն աշխատանքներիի պատճենահանված տարբերակները և կպարզեն, թե որքանով ճիշտ են հանձնաժողովի անդամները գնահատել աշխատանքը: Միությունը երկու օրը մեկ մամուլի տեղեկատվություն կտրամադրի բողոքների վերաբերյալ, կհրապարակի այն մարդկանց անունները, ովքեր փորձում են քննությունները դարձնել սեփական բիզնես:
Ն. Գալստյանի խոսքով, իրենք կաշառակերության փաստերի առկայության դեպքում դատարան չեն դիմի, քանի որ «այդ ատյանների նկատմամբ վստահություն չկա»: Միության ատենապետի վստահեցմամբ, սա դրամաշնորհային ծրագիր չէ, իրենք էլ մտադիր են ոչ թե «փող ուտել», այլ գոնե քննությունների ժամանակ եղած «կոռուպցիայի մեջ զսպվածություն մտցնել»: Միությունը այլ ՀԿ-ներին կամ պետական համապատասխան մարմիններին համագործակցության կոչ չի արել: Նրանց կարծիքով պետական մարմինները տեղյակ են, թե ինչ է իրականում կատարվում, սակայն արձագանքնելը ոչ միշտ է ձեռնտու, իսկ կազմակերպությունների մեծ մասն էլ փորձում է առաջնորդվել նեղ անձնական շահերով:

YOUTH-STUDENT UNION TO MONITOR EXAMS
“The Armenian Revolutionary Federation earned $3 million during the last year acceptance exams. President’s control service earned another $2 million. It is not our assessment. These are not gossips. These are assessments made by people who were directly enrolled in the process,” Narek Galstyan, head of Sargis Tkhruni Youth-Student Union of the Social Democratic Hnchak Party, said.
The union is determined to oversee the acceptance exams. Students may call at 53-09-66 hot line with their complaints. Galstyan said they have hired experts to check photocopied exams and compare their evaluation with committee results. The union will come up with media publications every second day and will publicly name persons who may try to make the exams “own business.”