ԸՆԴՈՒՆԵԼՈՒԹՅԱՆ ՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԿՎԵՐԱՀՍԿՎԵՆ
«Անցած ընդունելության քննությունների ընթացքում ՀՅԴ-ն աշխատեց 3 մլն ամերիկյան դոլար: Եվս 2 միլիոն աշխատել է նախագահի վերահսկողական ծառայությունը: Սա մեր գնահատականը չէ, սրանք կուլիսային խոսակցություններ չեն: Այդ գործընթացին ուղղակիորեն մասնակցություն ունեցած մարդկանց գնահատականներն են»,-այսօրվա ասուլիսում նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ՍԴՀԿ «Սարգիս Տխրունի» երիտասարդական-ուսանողական միության ատենապետ Նարեկ Գալստյանը:
Միությունը որոշել է այս տարվա ընդունելության քննությունների ընթացքում վերահսկողություն իրականացնել: Դիմորդները կարող են զանգահերել 53-09-66 թեժ գծով և իրենց բողոքների մասին տեղեկացնել միությանը: Ն. Գալստյանի խոսքով, իրենք վարձել են տարբեր առարկաների գծով մասնագետներ, որոնք կստուգեն աշխատանքներիի պատճենահանված տարբերակները և կպարզեն, թե որքանով ճիշտ են հանձնաժողովի անդամները գնահատել աշխատանքը: Միությունը երկու օրը մեկ մամուլի տեղեկատվություն կտրամադրի բողոքների վերաբերյալ, կհրապարակի այն մարդկանց անունները, ովքեր փորձում են քննությունները դարձնել սեփական բիզնես:
Ն. Գալստյանի խոսքով, իրենք կաշառակերության փաստերի առկայության դեպքում դատարան չեն դիմի, քանի որ «այդ ատյանների նկատմամբ վստահություն չկա»: Միության ատենապետի վստահեցմամբ, սա դրամաշնորհային ծրագիր չէ, իրենք էլ մտադիր են ոչ թե «փող ուտել», այլ գոնե քննությունների ժամանակ եղած «կոռուպցիայի մեջ զսպվածություն մտցնել»: Միությունը այլ ՀԿ-ներին կամ պետական համապատասխան մարմիններին համագործակցության կոչ չի արել: Նրանց կարծիքով պետական մարմինները տեղյակ են, թե ինչ է իրականում կատարվում, սակայն արձագանքնելը ոչ միշտ է ձեռնտու, իսկ կազմակերպությունների մեծ մասն էլ փորձում է առաջնորդվել նեղ անձնական շահերով:

Образование 15:10 01/06/2007
“Во время прошлых вступительных экзаменов партия “Дашнакцутюн” заработала три миллиона долларов США. Еще 2 миллиона заработала президентская контрольная комиссия. Это не наша оценка, это не закулисные разговоры. Это свидетельства непосредственных участников,”- заявил сегодня на пресс-конференции лидер Молодежно-студенческого объединения “Саргис Тхруни” Нарек Галстян.
На предстоящих вступительных экзаменах организация намерена вести со своей стороны контроль. Абитуриентам будет предоставлена возможность сообщать о своих жалобах по горячей линии 53-09-66. По словам Галстяна, организацией будут приглашены специалисты, которые, проверяя ксерокопии вступительных работ, будут давать заключение о степени объективности выставленных оценок. От организациии каждые два дня в прессу будет поступать информация о жалобах и о людях, пытающихся превратить экзаминационный процесс в личный бизнес. Как заявил Галстян, с жалобами на взяточников организация в суд обращаться не будет, поскольку “надежды на эти инстанции нет”.
По словам Галстяна, Молодежно-студенческая организация не обращалась ни с какими призывами ни к каким иным общественным и государственным организациям, так как в государственных структурах хорошо представляют происходящее, просто реагировать на это не всегда "с руки", а большинство общественнх организаций чаще всего руководствуются личными интересами.