Մշակույթ 14:32 02/06/2007
Այս տարի պարարվեստի մեծ վարպետ Վանուշ Խանամիրյանը կնշի իր 80-ամյակը: Այսօր նա դժգոհում է հայրենի կառավարությունից, քանի որ իր հետ սխալ են վարվել: «Ընդամենը 63 տարեկան էի, ասեցին` դու այլևս չես կարող պարել և «Պարի պետական անսամբլ»-ի ղեկավար նշանակեցին մեկ ուրիշին: Սակայն մինչ այսօր ես պարում եմ ու դեռ պարելու եմ»,-այսօրվա ասուլիսում ասաց նա, ավելացնելով, թե «Պարի պետական անսամբլ»-ը իր երկրորդ տունն էր: Հիշեցնենք, որ նա անսամբլը ղեկավարել է 25 տարի:
Վ. Խանամիրյանը նաև տեղեկացրեց, որ «Բարեկամություն» անսամբլը Ալ. Սպենդարյանի անվան Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում նոյեմբերի 7-ին իր 80-ամյակին նվիրված մեծ համերգ է կազմակերպելու: Նրա խոսքով, իր 80-ամյակը կնշվի նաև Մարսելում: Այստեղ իր սաներից մեկի` Սամվել Նազարյանի «Վանուշ Խանամիրյան» պարի խումբը մեծ համերգ է կազմակերպելու: Այսօր պարային խմբերը շատացել են , սակայն ընկել է պարի «որակը», մինչդեռ նախկինում հակառակն էր,- ասաց Վ. Խանամիրյանը:

Выдающийся танцовщик Ханамирян отметит юбилей
В этом году выдающийся мастер танца Вануш Ханамирян отметит свое восьмидесятилетие. Накануне юбилея известный деятель культуры выражает недовольство в адрес властей - тех, кто так некрасиво поступили с ним. "Мне было всего 63, когда мне объявили, что я больше не могу танцевать и руководителем Государственного танцевального ансамбля назначили другого. А я до сих пор танцую и буду танцевать",- заметил Ханамирян на пресс-конференции сегодня, добавив: “Ансамбль был моим вторым домом”. (Напомним, что коллективом Ханамирян руководил на протяжении 25 лет.)
Мастер пригласил всех на большой концерт по случаю юбилея, который состоится 7 ноября в Академическом театре оперы и балета при участии ансамбля “Барекамутюн”. Как сообщил Ханамирян, его восьмидесятилетие будет отмечено и в Марселе, где один из его учеников - Самвел Назарян, руководитель ансамбля “Вануш Ханамирян” организует еще один концерт.
Ханамирян отметил также, что сегодня танцевальных коллективов стало больше, чем во времена его молодости, однако качество выступлений заметно ухудшилось.