ԲՐՅՈՒՍՈՎԻ ԵՎ ՖԻՐԴՈՒՍՈՒ ԱՆՎԱՆ ԲՈՒՀԵՐԻ ՄԻՋԵՎ ԿՆՔՎԵԼ Է ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳԻՐ
Իրանի Մաշհադ քաղաքի Ֆիրդուսու անվան համալսարանը և Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի միջև կնքվել է համագործակցության համաձայնագիր: Փաստաթուղթը ստորագրել են Ս. Զոլյանը և Ֆիրդուսու անվան համալսարանի ռեկտոր Ա. Աշուրին: Նշենք, որ համաձայնագիրը ստորագրվել է բուհի ռեկտոր Սուրեն Զոլյանի և պրոռեկտոր Մկրտիչ Ավագյանի մայիսի 24-28-ը Իրան կատարած այցի արդյունքում: Այցը տեղի է ունեցել իրանական կողմի հրավերով: Համաձայնագիրը կնքվել է 3 տարի ժամկետով, հետագայում կողմերի ցանկությամբ ժամկետը կարող է երկարաձգվել:
Նախատեսվում է համագործակցել գիտական և մշակութային գործընկերություն, ուսանողների և ասպիրանտների փոխանակում, դասախոսների, գիտական ու ադմինիստրատիվ աշխատողների փոխանակում, օտար լեզուների (անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, իտալերեն, ռուսերեն) խորացված ուսուցում ուսանողների եւ ասպիրանտների համար: Նշենք, որ Մաշհադի Ֆիրդուսու անվան համալսարանը Իրանի խոշորագույն կրթական կենտրոններից է: Այն ունի ութ ֆակուլտետ, իսկ ուսանողների քանակն անցնում է 12 հազարից: Համալսարանը հրատարակում է 4 գիտական ամսագիր` գրականության և հումանիտար գիտությունների, մուսուլմանական աստվածաբանության, գյուղատնտեսական և ճարտարագիտական:

Образование 12:51 02/06/2007
Машхадский университет имени Фирдуси в Иране и ереванский лингвистический государственный университет имени Брюсова заключили соглашение о двустороннем сотрудничестве. Документ подписали С. Золян и ректор университета имени Фирдуси А. Ашури. Договор был подписан в Иране с 24-28 мая, в результате 4-дневного визита ректора армянского вуза Сурена Золяна в Иран. Соглашение заключено на 3 года с возможностью его продления после истечения срока с согласия двух сторон.
Данным соглашением предусматривается научное и литературное сотрудничество, обмен студентами, аспирантами, преподавателями, научными и административными работниками в рамках научной деятельности, практики и переподготовки, также для углубленного изучения английского, французкого, немецкого, итальянского, русского языков аспирантами и студентами.
Отметим, что Машхадский университет имени Фирдуси является одним из самых крупных образовательных центров в Иране. Там есть восемь факультетов, а число студентов превышает 12 000. Университет публикует 4 научных журнала: гуманитарных наук, мусульманского богословия, архитектурный и сельскохозяйственный.