ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՏՏ ԱՌԱՋԻՆ ԿԱՐԻԵՐԱՅԻ ՏՈՆԱՎԱՃԱՌԻ ՄԱՍԻՆ
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) ոլորտում կրթություն առաջարկող հայկական չորս խոշոր հաստատություններ` Երևանի Պետական Համալսարանը, Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանը, Հայաստանի Պետական ճարտարագիտական համալսարանը, Հայ-ռուսական (Սլավոնական) պետական համալսարանը, ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից ֆինանսավորվող«ՙՄրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում» (ՄՄՀՀ) ծրագիրը և ՏՏ ձեռնարկությունների միությունն ուրախ են հայտարարել Հայաստանում ՏՏ առաջին կարիերայի տոնավաճառի մասին: Սույնով հրավիրում ենք Ձեր ընկերությանը ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերել տոնավաճառին:
Վայրը` Երևանի պետական համալսարան:
Ժամկետը` 2007թ. հունիսի 22, ուրբաթ, ամբողջ օրը:
Նպատակը` ▪ օգնել ընկերություններին գտնել Հայաստանի ՏՏ լավագույն շրջանավարտներին,
▪ օգնել ՏՏ ոլորտի շրջանավարտներին գտնել լավագույն աշխատանք:
Ինչ ընկերություններ կարող են մասնակցել և ինչպես
Լավագույն աշխատակիցներ գտնելու այս հնարավորությունը կարող է օգտագործվել հատկապես այն ընկերությունների կողմից, որոնց ակնկալում են կոնկրետ թափուր աշխատատեղեր մոտ ապագայում` մինչև 2007թ. սեպտեմբեր ամիսը: Նպատակահարմար կլինի, եթե Ձեր ընկերությունը ներկայացնի կադրերի կառավարմամբ զբաղվող Ձեր աշխատակիցը: Մասնակցության դեպքում Ձեր ընկերությունը պետք է պատրաստի համապատասխան նյութերը` հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացնելով թափուր աշխատատեղերի վրա: Խնդրում ենք նաև ապահովել առնվազն մեկ անձի ներկայությունը Ձեր ընկերության համար հատկացված տաղավարում մոտ ողջ օրվա ընթացքում: Բացի այդ, Ձեր ընկերությունը կարող է նաև համառոտ կերպով ներկայացնել առկա թափուր աշխատատեղերը և Ձեզ մոտ աշխատելու առավելությունները:
Ինչ ուսանողներ և շրջանավարտներ են մասնակցելու
Նշված ուսումնական հաստատությունների 4-րդ և 5-րդ կուրսի ուսանողներ, շրջանավարտներ, ինչպես նաև նորավարտ մասնագետներ: Այս հաստատությունները կրթում են Հայաստանի ՏՏ շրջանավարտների գերակշռող մեծամասնությանը:
Ինչպես է այն իրականացվելու
ՏՏ ընկերությունները կունենան իրենց տաղավարները Երևանի պետական համալսարանի գլխավոր մուտքի նախասրահում, որտեղ կներկայացնեն նյութեր իրենց ընկերության և առաջարկվող աշխատատեղերի վերաբերյալ: Ուսանողները կարող են մոտենալ սեղաններին և թողնել այնտեղ իրենց կենսագրությունները (CV) և վերցնել նյութեր: Ուսանողները կարող են նաև օրվա ընթացքում ներկա լինել պարբերաբար տարբեր ընկերությունների կողմից իրականացվող պրեզենտացիաներին: Հուսով ենք, որ հնարավոր կլինի նաև հատկացնել տարածք` ընկերություններին ընձեռելով լավագույն թեկնածուների հետ նախնական հարցազրույցներ անցակցնելու հնարավորություն:
Ինչպես է այն կազմակերպվելու
Ընկերությունները, ինչպես նաև աշխատանք փնտրողները կարող են գրանցվել առցանց (online): Գրանցված աշխատանք փնտրողների քանակը, ինչպես նաև ընկերությունների անունները և նկարագրերը նույնպես կտրամադրվեն առցանց:
Ինչպես պետք է նախապատրաստվեն ուսանողները
Յուրաքանչյուր կրթական հաստատություն պետք է կանխավ հանդիպի ուսանողների հետ և տրամադրի խորհրդատվություն կենսագրականների (resume) պատրաստման և աշխատանք փնտրելու հետ կապված այլ հմտությունների մասին: Կենսագրականներից բացի, մասնակիցներից յուրաքանչյուրը պետք է նաև պատրաստի իր որակավորումների և գիտելիքների մեկ էջից բաղկացած նկարագրություն, ինչն էլ կօգնի ընկերություններին արագ կողմնորոշվել:
Մասնակցությամբ հետաքրքրված ընկերությունները որտեղի±ց կարող ենք հավելյալ տեղեկատվություն ստանալ
Ընկերությունները նախ պետք է ուղարկեն էլ. նամակ [email protected] հասցեով` ցույց տալով իրենց հետաքրքրվածությունը և տրամադրելով իրենց ծրագրի այն ներկայացուցչի տվյալները, ում հետ կարելի է կապվել հետագա քայլերի համար: Այնուհետև ընկերությունները պետք է լրացնեն կարիերայի տոնավաճառի վեբկայքում www.caps.am/itcareerfair.html ներկայացված ընկերության նկարագրի ձևաթուղթը (Դուք պետք է ներկայացնեք/տրամադրեք Ձեր ընկերության լոգոն, կարճ նկարագրիը և ակնկալվող թափուր աշխատատեղերի մասին տեղեկատվություն մինչև 2007թ. սեպտեմբեր ամիսը): Նկարագրերը և գրանցման նյութերը կտեղակայվեն վեբկայքում: Անմիջապես Ձեր պատասխանից հետո, ստորև ներկայացված համակարգողներից մեկը կկապվի Ձեզ հետ և հանդես կգա որպես առաջին կապող օղակ Ձեզ համար ողջ գործընթացի ընթացքում:
Ակնկալում ենք Ձեր ակտիվ մասնակցությունը:
Տեղեկատվություն կազմակերպիչների մասին
Երևանի պետական համալսարան
www.ysu.am Հեռ. 555461
Շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի տնօրեն. Քրիստինե Վարդանյան,
[email protected]
Երևանի պետական համալսարանն ունի ՏՏ ոլորտին առնչվող մի քանի ֆակուլտետ, որոնցից են ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի, ռադիոֆիզիկայի և մաթեմատիկայի ֆակուլտետները: Այս ֆակուլտետների բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ուսանողներն ունեն համապատասխան ոլորտներում բարձրակարգ մասնագետ դառնալու համար անհրաժեշտ և’ տեսական և’ գործնական գիտելիքներ ձեռք բերելու հնարավորություն: Շրջանավարտները մասնագիտանում են մաթեմատիկական կիբեռնետիկայի, էլեկտրոնային հաշվիչ մեքենաների մաթեմատիկական ապահովման և հաշվողական տեխնիկայի միջոցների կիրառման ոլորտներում Ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետում: Ֆիզիկայի ֆակուլտետում գործում են կիրառական մաթեմատիկա և ֆիզիկա մասնագիտացումները, իսկ Մաթեմատիկայի ֆակուլտետում` ակտուարական մաթեմատիկա մասնագիտացումը: Ծրագրերում ընդգրկված են բազմազան թեմաներ, ինչպիսիք են ծրագրաշարերի և սարքաշարերի մշակումը և տվյալների հենքի կառավարումը, իսկ ուսանողներն ընդգրկված են հետազոտությունների տարբեր ծրագրերում, որոնք դրամաշնորհներ են ստանում միջազգային կազմակերպություններից և պետությունից: 2006թ. ՏՏ ծրագրերում ուսանել են ավելի քան 1800 ուսանողներ: Այս տարի համալսարանը կունենա ՏՏ որոլտի 646 շրջանավարտ (և’ բակալավրիատից և’ մագիստրատուրայից):
Ռուս-հայկական (Սլավոնական) պետական համալսարան
www.rau.am Հեռ. 091 584754
Կարիերայի կենտրոնի համակարգող. Ելենա Բալայան,
Սլավոնական համալսարանն ունի ՏՏ ավելի քան 250 ուսանող Ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետում: 2006թ. այն ունեցել է 27 շրջանավարտ: Բարձրորակ դասախոսական կազմից բացի, համալսարանն ունի գիտահետազոտական աշխատանքների համար հատկացված հատուկ լաբորատորիա և համագործակցում է մի շարք ՏՏ ընկերությունների հետ:
Հայաստանի ամերիկյան համալսարան
www.aua.am Հեռ. 512540, 512541
Շրջանավարտների և կարիերայի գրասենյակի համակարգող. Նարինե Պետրոսյան,
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Համակարգչային տեղեկատվական համակարգերի ծրագրի շրջանավարտները ստանում են մագիստրոսի կոչում: Ծրագրի նպատակն է` օգնել ուսանողներին ձեռք բերել Հայաստանի համակարգչային և դրան հարող ոլորտներում առաջատար լինելու համար անհրաժեշտ հմտություններ: Ուսանողները մանրամասն ուսումնասիրում են տեխնիկական, ինչպես նաև գործարարության, կառավարման և ձեռներեցության ոլորտները: Ծրագրում ընդգրկված են նաև այնպիսի արդի թեմաներ, ինչպիսին է բաշխված տվյալների հենքերի կառավարումը: Ի հավելումն ՀՏՏ դասընթացին, ուսանողները նաև պետք է անցնեն պրակտիկ դասընթաց և, վերջում, կամ իրականացնեն որևէ ծրագիր կամ թեզ գրեն: Ուսանողներն ընդգրկվում են բաց կոդով ծրագրերում և Սթենֆորդի համալսարանի ծրագրերում: Ուսանողներն ապահովված են արդի միջոցներով և նրանցից յուրաքանչյուրին հատկացվում է առանձին համակարգիչ ուսումնական ողջ գործընթացի համար: 2007թ. ծրագիրը կունենա 22 շրջանավարտ:
Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարան (Պոլիտեխնիկ կամ ՀՊՃՀ)
www.seua.am Հեռ. 560132
Ուսանողների աջակցության կարիերայի կենտրոնի համակարգող. Սիրանուշ Աքարմազյան,
ՀՊՃՀ-ի չորս դեպարտամենտներ պատրաստում են մասնագետներ կրտսեր ճարտարագետի, բակալավրի, մագիստրոսի և ճարտարագետ-հետազոտողի կրթական ծրագրերով: Համալսարանն ունի սերտ կապեր Հայաստանի ՏՏ ընկերությունների` Սինոփսիսի, Վիվասելի, ԱրմենՏել-ի Վեբ-ի և Արմինկոյի հետ: Համակարգչային համակարգերի և ինֆորմատիկայի դեպարտամենտն ունի ավելի քան 100 ուսանող: Այս տարի այն ունեցել է 320 շրջանավարտ և 70 մագիստրատուրայի ուսանող: Դեպարտամենտը սերտորեն համագործակցում է բազմաթիվ ընկերությունների հետ: Կիբեռնետիկայի դեպարտամենտն առաջարկում է բակալավրիատ, մագիստրատուրա և ճարտարագետ-հետազոտողի մասնագիտացում: Դեպարտամենտն ունի ավելի քան 1000 ուսանող: Այս տարի այն ունի 210 շրջանավարտ և 40 մագիստրոս: Դեպարտամենտը սերտորեն համագործակցում է Սինոփսիսի երևանյան մասնաճյուղի հետ: Ռադիոտեխնիկայի և կապի համակարգերի դեպարտամենտն իրականացնում է ճարտարագետների բազմամակարդակ ուսուցում: Այս տարի այն ունի 188 շրջանավարտ և 15 մագիստրոս: ՀՊՃՀ-ի Մաթեմատիկայի դեպարտամենտն ունի 150 ուսանող, ովքեր մասնագիտանում են կիրառական մաթեմատիկայի և ինֆորմատիկայի բնագավառում: Այս տարի այն ունի 36 շրջաբանավարտ: Մաթեմատիկայի խորացված ուսուցումը թույլ է տալիս ուսանողներին հեշտորեն տիրապետել համակարգչային գիտություններին և ծրագրավորմանը:
ԱՄՆ ՄԶԳ ՙՄրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում՚ ծրագիր (ՄՄՀՀ)
www.caps.am Հեռ.: 556328
Աշխատուժի զարգացման մասնագետ. Ռուզան Բալայան,
ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից ֆինանսավորվող ՄՄՀՀ ծրագիրը տրամադրում է տեխնիկական աջակցություն Հայաստանի մասնավոր հատվածին` խթանելով վերջինիս մրցունակությունը տեղական, տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակներով: Ներկայումս ՄՄՀՀ Ծրագիրն աշխատում է Հայաստանի ՏՏ և զբոսաշրջության քլաստերների հետ: ՄՄՀՀ ծրագրի բաղադրիչներից մեկն ուղղված է ընկերությունների համար աշխատուժի բարելավմանը և կրթական հաստատությունների և ընկերությունների միջև ավելի արդյունավետ կապերի հաստատման խթանմանը:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն (ՏՏՁՄ)
www.uite.org Հեռ. 548881
Կրթական բաղադրիչի համակարգող. Մերի Դուրյան,
ՏՏՁՄ-ն գործարար միություն է, որը ծառայություններ է մատուցում Հայաստանի ՏՏ հատվածին: Միության 21 անդամները ներկայացնում են ՏՏ ոլորտի ինչպես փոքր, այնպես էլ Հայաստանում գործող միջազգային ընկերություններ: ՏՏՁՄ-ն ձգտում է համախմբել ոլորտի խնդիրները` դրանց ներկայացման, բիզնեսի խթանման և տեղեկատվական ու հաղորդակցության տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ոլորտում հետազոտությունների իրականացման նպատակով: ՏՏՁՄ-ն կազմակերպում է ՙDigiTec՚ ամենամյա ցուցահանդեսը և աջակցում է ՏՏ ընկերություններին մի շարք այլ աշխատանքների միջոցով:

IT Industry in Armenia 14:19 08/06/2007
Four major Armenian universities offering degrees in information technology, the USAID-funded Competitive Armenian Private Sector Project (CAPS) and the Union of Information Technology Enterprises (UITE) are pleased to announce Armenia’s first IT Career Fair. We invite your company’s active participation.
Where? Yerevan State University
When? Friday, 22 June 2007, all day
Why? ▪ To help firms identify the best of Armenia’s IT graduates
▪ To help IT graduates find the best jobs
Which companies can participate and how? Companies who anticipate concrete job openings before September 2007 can use this opportunity to locate the best candidates. The most appropriate participant from your company would be the person who manages human resources. If your company participates, you will prepare your own materials focusing on job openings and have at least one person available at your table throughout the day. In addition, your company may make short presentations to highlight your job openings and the benefits of working for your company.
Which students and graduates will participate? 4th and 5th year students, graduate students, and recent graduates from these universities will be invited to participate. These universities prepare the vast majority of Armenia’s IT graduates.
How will it work? In the large hall of Yerevan State, IT firms will set up tables with materials about their companies and job openings. Students can visit tables to drop off resumes and collect materials. Students may listen to short company presentations periodically during the day, and we hope to set up a space so companies can conduct initial screening interviews of the best candidates.
How will it be managed? Companies will register online, as will job seekers. Company names and profiles will be available online, as will a count of the number of job seekers registered.
How will students be prepared? Each university will meet with students beforehand and offer advice on preparing resumes and other job-seeking techniques. In addition to resumes, each participant will prepare a one-page summary that will help companies quickly identify their qualifications and skills.
My company is interested - where do I get additional information? As a first step, companies should send an email immediately to [email protected] to confirm interest and to provide the contact details of the primary liaison for this project. The next step is to fill in a short profile online on the Career Fair website: www.caps.am/itcareerfair.html. You will be asked to provide a company logo, short description of the company and list of job opening expected before September 2007. These profiles will appear on the website. Once you confirm you interest, one of the coordinators listed below will be your primary contact throughout the process.
We look forward to your active participation!
Information about Co-Sponsors
Yerevan State University
www.ysu.am phone: 555461
Alumni and Career Center Director: Kristine Vardanyan,
Yerevan State University has a number of faculties related to IT such as Informatics and Applied Mathematics, Physics, Radiophysics and Mathematics. Both the bachelor and master programs taught in these faculties give the students an opportunity to gain both all the necessary theoretical and practical knowledge to become highly qualified specialists in the related areas. The graduates specialize in Mathematical Cybernetics, ECM Mathematical Support and Application of Means of Calculating Technology in the faculty of Informatics and Applied Mathematics, as well as Applied Mathematics and Physics in the faculty of Physics, and Actuarial Mathematics in the faculty of Mathematics. The programs include a wide range of topics as the software and hardware development and database management and the students are involved in different research projects which are sponsored by international and state grants. In 2006 there were more than 1800 students enrolled in IT programs. The number of graduates this year (both bachelors and masters) will be 646.
Russian Armenian (Slavonic) State University
www.rau.am phone: 091 584754
Career Center Coordinator: Yelena Balayan,
Slavonic University has more than 250 students enrolled in IT programs in the Department of Informatics and Applied Mathematics. In 2006, there were 27 graduates. The rigorous academic environment is complemented by a special laboratory on RFID and partnerships with a number of IT companies.
American University of Armenia
www.aua.am phone: 512540, 512541
Alumni and Career Development Office Coordinator: Narine Petrosyan,
The American University of Armenia’s Computer Information Systems (CIS) program is an applied Master’s program to help students gain the necessary skills required to be productive leaders of the computing and related industries in Armenia. Students complete a broad training in the technical areas, as well as in business, management and entrepreneurship. The program also includes advanced topics such as distributed databases management systems. In addition to completing the core CIS course requirements, students are required to complete a Practicum course, as well as the culminating experience that consists of either an applied project or a thesis. Students are involved in open source projects and in projects from Stanford University. Students have access to state-of-the-art facilities and each student has a computer for personal use during the entire course of study. In 2007, the program will have 22 graduates.
State Engineering University of Armenia (Polytechnic or SEUA)
www.seua.am phone: 560132
Student Support Career Center Coordinator: Siranush Akarmazyan,
There are four departments in the SEUA with IT programs, offering programs from Junior Engineer, Bachelor of Engineering, Master of Engineering and Research Engineer. The University has deep connections with Armenian IT companies, including Synopsys, Vivacell, Armentel, Web and Arminco. The Department of Computer Systems and Informatics has more than 100 students. This year, the department has 320 graduates, and 70 Masters. The department has close partnerships with many companies. The Department of Cybernetics trains specialists according to the Bachelor, Master, Research-Engineer programs. There are more than 1000 students in the Department. This year there are 210 graduates and 40 Master-specialists. The department is closely cooperating with the branch of the American Synopsys in Yerevan. The Department of Radio Engineering and Communication Systems carries out a multilevel training of engineering specialists. This year there are 188 graduates and 15 master- specialists. SEUA’s Department of Mathematics has 150 students in the Applied Mathematics and Informatics specialization. This year there are 36 graduates. The serious training in mathematics allows the students to master the Computer Science and Programming easily.
Competitive Armenian Private Sector Project (CAPS)
www.caps.am phone: 556328
Workforce Development Specialist: Ruzan Balayan,
The USAID-funded CAPS Project provides technical assistance to the Armenian private sector to help them compete nationally, regionally and internationally. CAPS is currently working with the Armenian IT and tourism clusters. One component of CAPS is to strengthen the workforce available to companies, and to facilitate better links between education providers and firms.
Union of Information Technology Enterprises (UITE)
www.uite.org phone: 548881
Education Component Coordinator: Mary Duryan,
UITE is a business association serving Armenia’s IT sector. The twenty one members include both small companies and multinationals operating in Armenia. UITE strives to consolidate industry issues for advocacy, facilitate business and undertake research in the ICT sector. UITE implements the annual DigiTec expo and assists IT companies in a number of other ways.