ԸՆԴՈՒՆԵԼՈՒԹՅԱՆ ՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԿԱՎԱՐՏՎԵՆ ՄԻՆՉԵՎ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 10-Ը
Բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ դիմող դիմորդների հայտերը ընդունվելու են հունիսի 15-ից մինչև հուլիսի 15-ը: Ընդունելության քննություների բոլոր առարկաները նախորդ տարիների նման կանցկացվեն կենտրոնացված համակարգով: Այս մասին այսօրվա ասուլիսում տեղեկացրեց կրթության և գիտության փոխնախարար Արա Ավետիսյանը: Քննությունները կմեկնարկեն հունիսի 20-ից, որոնք նախատեսված է ավարտել մինչև օգոստոսի 10-ը: Ըստ Ա.Ավետիսյանի, քննությունների անցկացման կարգը չի փոխվել: «Քննական առաջադրանքների ծրագրային և գնահատման չափանիշները մեջ որևէ փոփոխություն նույնպես տեղի չի ունեցել», - ավելացրեց նա:
Ա.Ավետիսյանը տեղեկացրեց, որ Գյումիի,Վանաձորի և Գավառի մանկավարժական համալսարաններում ներդրվել են սոցիալական մանկավարժություն և հատուկ կրթության մանկավաժություն մասնագիտությունները: Նա նշեց, որ արդեն ընդունվել է կառավարության որոշումը, ըստ որի, Հայաստանի պետական բուհերում այս տարի հատկացվելու է անվճար 4132 տեղ, վճարովի 5881 տեղ և 4300 տեղ` առանց տարկետման իրավունքի: Առաջին և երկրորդ կարգի հաշմանդամները, ծնողկան խնամքից զուրկ և զոհված ազատամարտիկների երեխաների ընդունվելու դեպքում պետությունը ուսանողական նպաստի ձևով կփոխհատուցի վարձավճարի 100 %-ը:

Образование 18:11 14/06/2007
Заявления абитуриентов будут приниматься в ВУЗах с 15 июня до 15 июля. Вступительные экзамены по всем предметам, как и в прошлом году, будут проходить по централизованной системе. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил замминистра по образованию и науке Ара Аветисян. Экзамены начнутся 20 июня и завершатся 10 августа.
По словам Аветисян, порядок проведения экзаменов не изменился. “Никаких изменений ни в экзаменационных заданиях, ни в системе оценок не внесено,” – отметил он.
Замминистра сообщил, что в педогогических университетах Гюмри, Ванадзора и Гавара добавились факультеты по специальностям “Социальная педагогика” и “Педагогика по специальному образованию.” Он отметил, что уже принято решение правительства, согласно которому ВУЗам предоставлено 4132 места по бесплатному обучению, 5881 – по платному и 4300 места без права на академический отпуск
Инвалиды первой и второй группы, сироты и дети погибших военослужащих, поступившие в ВУЗ, получат от государсква компенсацию в размере 100% учебной оплаты.