Հասարակություն 14:20 19/06/2007
Հայ անասնաբույժները բավականին բուռն պայքար են տանում «աֆրիկյան ժանտախտի» դեմ պայքարում: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց գյուղատնտեսության նախարարության անասնաբուժական տեսչության պետ Գիշա ԲԱՂՅԱՆԸ: «Սահմանային կետերում մենք ախտահանումներ ենք կատարում և կենդանի խոզ հայտնաբերելու դեպքում տեղում հետ է ուղարկվում, իսկ խոզի մսից մթերքները տեղում ոչնչացվում են»,- տեղեկացրեց պարոն Բաղյանը:
Հիշեցնենք, որ Վրաստանից Հայաստան, ինչպես նաև Ռուսաստան խոզի միս չի ներկրվում դեռ հունիսի 1-ից: Վրաստանում խոզերի շրջանում տարածված վարակը կոչվում է «աֆրիկյան ժանտախտ», որը հաստատվել է Մեծ Բրիտանիայի լաբորատորիաներից մեկում: Գրիշա Բաղյանը փաստում է, որ Հայաստանում նման վարակ դեռ չի հայտնաբերվել:
Նրա խոսքերով, հունիսի մեկից մինչ այժմ խոզի մսի մեծաքանակ ներկրումներ չեն գրանցվել: Փոխարենը, առանձին դեպքերում արձանագրվել է, որ մարդիկ պայուսակներով խոզի միս բերում են ուղղակի ուտելու համար: Երեկ օրինակ, Այրումի սահմանային կետում անասնաբույժները ուղևորների պայուսակներից մեկում հայտնաբերել են 4 կգ խոզի միս: «Վրաստանից վրացական արտադրության բոլոր տեսակի խոզամթերքն արգելված է»,- մարդկանց հիշեցնում է Բաղյանը և հավելում, որ հայտնաբերված թեկուզ փոքրաքանակ մսաթերքը առգրավվում է և ոչնչացվում: Սակայն Վրաստանում «աֆրիկյան ժանտախտ» կոչվող և խոզերի շրջանում տարածված վարակը շարունակում է գլուխ բարձրացնել: Ըստ լրատվամիջոցների, Վրաստանում շարունակվում է խոզերի սպանդը:

Несмотря на запрет, зараженное мясо поступает из Грузии в Армению
Накануне днем в пограничном пункте Айрум, в сумке одного из пасажиров было обнаружено 4 кг. грузинской свинины. “Ввоз любых свинных мясопродуктов из Грузии запрещен,” – вновь напоминает жителям Армении начальник ветеринарной инспекции министерства сельского хозяйства Гриша Багиян и добавляет, что даже небольшое количество таких продуктов должно быть уничтожено.
Ветеринары Армении ведут активную деятельность в борьбе с африканской чумой. “На пограничных пунктах ведутся мероприятия по дезинфекции, при обнаружении живых свиней, их отсылают обратно, а мясопродукты уничтожают на месте,” – заявил Багиян.
Напомним, что свинину из Грузии в Армению, как и в Россию, не завозят с 1 июня. Болезнь, распространившаяся среди свиней в Грузии, называется африканской чумой. Этот диагноз был подтвержден одной из британских лабораторий. Гриша Багиян утверждает, что в Армении подобного вируса не обнаружено. По его словам с 1 июня завозов крупных партий мяса не зарегистрировано.
Инфекция в Грузии продолжает распространяться, в связи с чем продолжаются мероприятия по уничтожению свиней в республике.