Տնտեսություն 13:36 25/06/2007
Տրանսպորտի և կապի նախարարությունը Հայաստանի կառավարության անունից հայտարարում է նախնական որակավորման մրցույթ պետությանը պատկանող սեփականությունը` Հայկական Երկաթուղու գույքը կոնցեսիայի փոխանցելու համար: Ինչպես հայտարարել է տրանսպորտի և կապի նախարարությունը, կոնցենսիոների ընտրությունը կկատարվի այս տարվա սեպտեմբերին:
Նախնական որակավորման իմաստն այն է, որ կհայտարարվեն այն մի քանի մասնակիցները, որոնք բավարարում են մրցույթի պահանջները, և ավելի ուշ մրցույթը տեղի կունենա այդ մասնակիցների մասնակցությամբ: Ինչպես արդեն հայտարարվել է, կոնցեսիայի ժամկետը կլինի 30 տարի` 20 տարի հետո ևս 20 տարով երկարացնելու հնարավորությամբ:
Իսկ մրցույթի մասնակիցը պետք է առաջարկի կոնցեսիայի առավելագույն վճար, պահպանի ենթակառուցվածքը և ապահովի, որպեսզի ՀՀ կառավարության կողմից լիցենզավորված այլ օպերատորները օգտվեն դրանից, հրապարակի ցանցի հաշվետվություն և ենթակառուցվածքի ծախսերի վերաբերյալ ստուգման ենթակա ֆինանսական տվյալներ: Պայմանների համաձայն, կոնցենսիոները 10 տարվա ընթացքում պիտի 170 մլն դոլարի ներդրումներ կատարի` հիմնականում 1200 վագոնների և լոկոմոտիվների վերականգնման ու ձեռքբերման համար: Մրցույթին կարող են մասնակցել Հայաստանի և օտարերկրյա պետությունների իրավաբանական անձինք: Նշենք, որ Հայկական երկաթուղով հետաքրքրված են Ռուսաստանն ու Ֆրանսիան:

Экономика 13:15 25/06/2007
Министерство транспорта и связи Армении объявило о проведении предварительного квалификационного конкурса на передачу в концессионное управление ЗАО "Армянская железная дорога" (АЖД). Как сообщает управление по связям с общественностью Министерства транспорта и свяи РА, в тенедере могут участвовать как местные, так и зарубежные организации. Победитель должен предложить наивысшую цену за концессионное управление, сохранить железнодорожную инфраструктуру и обеспечить пользование услугами АЖД со стороны лицензированных правительством Армении операторов, а также опубликовать отчет и финансовые данные о деятельности железнодорожной сети.
Необходимые документы для участия в предварительном квалификационном этапе должны быть представлены в Минтранс Армении в семи экземплярах на английском и армянском, либо русском языках не позднее 14 сентября 2007 года. Шорт-лист будет обнародован не позднее 14 октября 2007 года.
Решением правительства Армении от 12 октября 2006 года, АЖД планируется передать в концессионное управление сроком на 30 лет с правом пролонгации на 20 лет. Согласно условиям, концессионер должен в течение 10 лет осуществить инвестиции в размере 170 млн. долларов, в основном, на восстановление и приобретение 1200 вагонов и локомотивов. Заинтересованность в участии в концессии АЖД ранее уже выразили Россия и Франция, передает АРКА.