ՎԵՐԱՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆ ԿՀԱՆՁՆԻ 633 ԱՇԱԿԵՐՏ
Հուլիսի 9-ին Երևանում կանցկացվի հայոց լեզվի և գրականության լրացուցիչ միասնական քննություն: Ինչպես Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց Գնահատման և տեստավորման կենտրոնի լրատվության պատասխանատու Գայանե Մանուկյանը, քննությանը մասնակիցների թիվը 200 է: Նրանք հիմնականում սփյուռքահայեր են և բանակից զորացրվածներ, ովքեր հարգելի պատճառներով չեն մասնակցել հունիսի 1-ին կայացած քննությանը, ևս 633 աշակերտ, ովքեր անբավարար են ստացել հայոց լեզվի և գրականության միասնական քննությունից, հուլիսի 9-ին վերաքննություն կհանձնեն` ավարտական վկայական ստանալու համար:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 1-ին կայացած քննությունների արդյունքում 1490 շրջանավարտ ստացել էր առավելագույն` 20 միավոր, իսկ նվազագույնի շեմը չէին հաղթահարել 633-ը: Միասնական քննությանը մասնակցելու համար հայտ էր ներկայացրել 14 736 դիմորդ:

Образование 14:16 06/07/2007
Ереван, 6 июля. Panorama.am. Дополнительный единый государственный экзамен (ЕГЭ) по предметам армянского языка и армянской литературы пройдет 9-го июля в Ереване. Как сообщила Panorama.am ответственная по связям с общественностью Центра тестирования Гаянэ Манукян, экзамен сдадут 200 человек. Это в основном представители армянской диаспоры и демобилизовавшиеся из армии, которые по уважительным причинам не присутствовали на экзамене 1-го июня.
Кроме того, 633 ученика, проваливших экзамен по армянскому языку и литературе, получат возможность пересдать его 9 июля. Только после этого они смогут получить аттестат. Напомним, что из всех сдавших 1-го июня ЕГЭ наивысший балл – 20 – набрали 1490 выпускников. Заявки для участия в ЕГЭ подали 14 736 выпускников.