Տնտեսություն 13:10 13/07/2007
«Հայաստանը տառապում է հոլանդական հիվանդությամբ»,- այսօր «Փաստարկ» ակումբում հայտարարեց AEPLAC հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար, տնտեսագետ Տիգրան ՋՐԲԱՇՅԱՆԸ: Նրա խոսքով, եթե երկիրն ունի միջազգային տրանսֆերտների լրջագույն ներհոսք ներքին շուկա, տնտեսական աճ, եկամուտների աճ և միաժամանակ չունի այն բոլոր ինստիտուտները, որոնք պետք է այդ ներհոսքը վերածեին ավելի նվազ գնով ներմուծումների կամ դրանք դարձնեին կապիտալ ներդրումներ, ապա ստեղծվում է մի վիճակ, որը հայտնի է հոլանդական հիվանդություն անունով: «Ես կարծում եմ, որ դրամի արժևորման պրոբլեմն այն պոտենցիալ ճգնաժամի միայն առաջին ազդակն է, որը կարող է լինել, եթե մենք եվրոպական մոդելի անցնելու, կամ երկրորդ սերնդի բարեփոխումները չկատարենք»,- նշեց Տ. Ջրբաշյանն ու ավելացրեց, որ դրանք շատ արագ չիրականացնելու դեպքում, Հայաստանը կարող է ունենալ այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են տնտեսական անկումը, արդյունաբերության ծավալների նվազումը, գործազրկության աճն ու հիպերինֆլյացիան:
Հարցին, թե ինքը եվրոպական մոդելի բարեփոխումներից որոնք կառանձնացներ, AEPLAC հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարն ասաց, որ այսօր Հայաստանի ապագայի համար ռազմավարական նշանակություն ունեն կրթության ոլորտի բարեփոխումները, որովհետև նորմալ զարգացած երկիր ունենալու համար պետք է ունենալ նորմալ կրթված սերունդ, իսկ Հայաստանն այսօր արդեն ունի մասնագետների պակասի խնդիր: Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանի այն հայտարարության առնչությամբ, թե միջազգային տրանսֆերտներն աճելու են մինչև 35 տոկոս, հաշվի առնելով, որ ԿԲ նախագահի նման հայտարարությունը նաև ազդակ է ֆինանսական շուկայի համար, Տ. Ջրբաշյանը նախ նշեց, որ դոլարի նկատմամբ դրամի արժևորումը շատ բնականոն պրոցես է և սխալ են այն դատողությունները, թե դա ինչ որ մեկի արածն է, ապա ավելացրեց, որ ցանկացած երկրի կենտրոնական բանկ, այդ թվում նաև ԱՄՆ պետական ռեզերվը ամիսը մեկ անգամ տալիս է իր գնահատականը տնտեսական իրավիճակին, կանխատեսումներ է անում և ոչ մի վատ բան դրանում չկա:
«Եթե կենտրոնական բանկի նախագահը երկրի դրամավարկային քաղաքականության մասին հայտարարություն չանի, այդ քաղաքականությունը կդառնա փակ համակարգ: Իհարկե դա ազդակ է, սակայն ԿԲ-ն մտածված այդ ազդակը պետք է տա»,-կարծիք հայտնեց Տ. Ջրբաշյանը: Ըստ նրա, այլ խնդիր է, որ, այդ ազդակը տալով հանդերձ, ԿԲ նախագահը չի կարող ազդակներ տալ նաև տնտեսության մյուս ոլորտներին, ասելով, որ «այս իրավիճակը կշարունակվի, եթե չփոխվեն խաղի կանոնները մաքսային, հարկային, մրցակցության և մենաշնորհների կարգավորման ոլորտներում»:

Economy 16:15 13/07/2007
“Armenia suffers a Hollish Disease” announced AEPLAC Armenian Director and economist Tigran Jrbashian today at “Pastark” club. To him, if the country has a serious transferents inflation into the internal market, economic development ,income rise and at the same time lacks those institutions that turn that inflation into import with lower prices or turn them into capital investments ,then there rises a situation named hollish disease. “I believe that the valuation of dram is the first impetus for the crisis that can happen if we don’t follow the European model or don’t make second generation reforms”, mentioned Jrbashian adding that if those changes are not done quickly , Armenia can face problems such as economic decline, lessening of industrial quantities, unemployment rise and hiperinflation.
To the question as to which European model he would mark out AEPLAC Armenian Director said that today educational reforms are of strategic importance for the future of Armenia, as for having a developed country one should have an educated generation first, while today's Armenia lacks qualified people. Concerning the announcement by Central Bank President Tigran Sargsyan that international transferents will rise up to 35 %, T.Jrbashian first mentioned that valuation of dram for dollar is a normal process and such judgements of its being artificially done by someone are wrong taking into account that such an announcement by the CBA is also a financial impetus. “The central bank of any country included the USA state reserve once a month evaluate the current economical state, make forecasts and there is nothing bad in it”, added Jrbashian.
“If the Central Bank Director doesn’t make an announcement about the dram-credit policy ,the policy will become a closed system. Surely that is an impetus, but the CBA should give that impetus on purpose”, expressed his opinion Mr. Jrbashian. That is quite another matter if giving that impetus the CBA can’t give other impetuses for the other branches of economics ,saying ,the situation will continue rules doesn’t change in customs, tax, rivalry and monopoly regulation fields.