ԹՈՒՐՔԱԿԱՆ ՀԿ-ՆԵՐԸ ՊԱՀԱՆՋՈՒՄ ԵՆ ՓԱԿԵԼ ՄԵԾԱՄՈՐԻ ԱՏՈՄԱԿԱՅԱՆԸ
Օրերս Թուրքիայի մի շարք ՀԿ-ներ Իգդիր քաղաքում ցույց են կազմակերպել պահանջելով փակել Հայաստանի Մեծամորի ատոմակայանը` պատճառաբանելով, որ «ատոմակայանի վթարի դեպքում կտուժեն ոչ միայն մոտակա տարածքները և դրանց բնակչությունը, այլև` ամբողջ հարավ-արևելյան Ասիան»:
Ինչպես տեղեկացնում է «Անատոլիա Նյուզ» գործակալությունը, այս ցույցը նպատակ ունի միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել ընդհանրապես ատոմակայանների գոյության վտանգավորությանը հարցի վրա:
Նշենք, որ թուրքական «Զաման» թերթին տված հարցազրույցում Թուրքիայի ատոմային էներգետիկայի համակարգի պաշտոնական ներկայացուցիչները նշել են, որ անցկացրած ստուգումների արդյուքում պարզվել է, որ ռադիացիոն աստիճանը թույլատրելի չափի վրա է:

Турецкие общественные организации требуют закрыть атомную станцию Мецамора
На днях ряд турецких общественных организаций организовали акцию протеста в городе Игдир, с требованием закрыть атомную станцию Мецамора. Свое требование они объяснили тем, что “в случае аварии пострадают не только ближайшие территории, их население, но и юго-восточная Азия”, сообщает агентство “Анатолия Ньюс”.
Согласно источнику, цель протеста – обратить внимание международных организаций на опасность, которую представляют собой атомные станции.
Отметим, что официальные представители системы атомной энергетики Турции в интервью турецкой газете “Заман” сообщили, что в результате проведенных проверок было выяснено, что радиационный уровень находится в пределах допустимой норме.