Իրավունք 11:05 13/08/2007
«Առաջարկել Վենետիկի հանձնաժողովին և այդ շրջանակներում մի շարք երկրների սահմանադրական դատարանների ղեկավարներին, միջազգային փորձի շրջանակներում քննարկում կազմակերպել Հայաստանի սահմանադրական դատարանի կողմից ընտրական գործերի քննարկման ժամանակ իրականացվող օրինախախտումների հետևանքների վերացման ուղղությամբ»,-այսօր նման բովանդակությամբ հայտարարություն է տարածել «Գերագույն խորհուրդ-պատգամավորական ակումբ» ՀԿ-ն: Կազմակերպության նախագահ Ռուբեն Թորոսյանն առաջարկում է «ՍԴ-ի կատարած ապօրինությունների» մասին տեղեկացնել ԵԱՀԿ ԺՄԻԳ գրասենյակին, բացի այդ առաջարկել ԱԺ-ին քննարկել «ՍԴ նախագահի և ՍԴ անդամ Կ.Բալայանի լիազորությունների դադարեցման հարցերը»:
Ռ. Թորոսյանի դժգոհությունը հարուցել է նաև փաստը, որ երեկ լրացել է ԱԺ ընտրությունների արդյունքների վիճարկման գործի քննության ՍԴ համապատասխան նիստի արձանագրության կազման 2-ամսյա վերջնաժամկետը, սակայն, «առ այսօր ՍԴ-ում հրաժարվում են դիմող կողմին տրամադրել այդ փաստաթուղթը` այն պատրաստ չլինելու պատճառաբանությամբ»:
Ինչ վերաբերում է «ՍԴ-ի կատարած օրինախախտումներին», ապա ՀԿ-ի նախագահը հայտարարության մեջ մատնանշել է մի քանի կետ: «Խախտելով «ՍԴ-ի մասին» օրենքի 40-րդ հոդվածի պահանջները, նախապատրաստվել է թերի զեկուցում, որի հետևանքով առկա բազմաթիվ խնդիրների պարագայում չի ձեռնարկվել ոչ մի ստուգում, ուսումնասիրություն, փորձաքննություն, հետազոտություններ, որպես հարակից պատասխանողներ չեն ներգավվել պետական և ԿԸՀ կազմավորող մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք, իսկ նիստի նախագահող ՍԴ նախագահը համառորեն թույլ չի տվել ԿԸՀ որոշումը չստորագրած անդամներին մասնակցել դատաքննությանը»,-նշված է մեզ տրամադրված հայտարարությունում: Ռ. Թորոսյանի թվարկած փաստերն այդքանով չեն սահմանափակվում:
Անդրադառնալով Կ.Բալայանի լիազորությունների դադարացման առաջարկին, ՀԿ-ի նախագահը դա հիմնավորում է փաստով, որ ՍԴ անդամը հանդես է եկել, որպես հարակից պատասխանող, և «ՍԴ-ի մասին» օրենքի 14-րդ հոդվածի պահանջների համաձայն ոչ մի միջոց չի ձեռնարկվել ՍԴ անդամ կողմից կատարած աննախադեպ խախտման հետևանքների վերացման ուղղությամբ:

ТОРОСЯН ПРЕДЛАГАЕТ ПРЕКРАТИТЬ ПОЛНОМОЧИЯ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ КС РА
Сегодня представительство общественной организации "Депутатский клуб-Верховный совет” выступил с заявлением “о предложении Венецианской комиссии и руководителям конституционных судов (КС) ряда стран в рамках международного опыта организовать обсуждения относительно упразднения последствий нарушений, допущенных КС Армении во время рассмотрения дела по поводу проведенных выборов". Председатель общественной организации Рубен Торосян предлагает сообщить об “осуществленных незаконных действиях со стороны КС РА в офис демократических институтов и прав человека ОБСЕ, кроме того в ходе заседания Национального собрания обсудить “вопросы о прекращении полномочий председателя КС и члена КС К. Балаяна”.
Р. Торосян также недоволен тем фактом, что вчера завершился 2-месячный срок по подготовке протокола соответствующего заседания КС по рассмотрению вопроса об оспаривании результатов проведенных выборов в НС РА, однако “по сей день в КС отказываются предоставить этот документ, объясняя это тем, что он пока не готов.
Касаясь вопроса о “нарушениях, допущенных КС” председатель организации в распространенном организацией заявлении отметил: “Нарушая требования ст. 40 закона “О КС”, не было проведено каких-либо проверок, исследований, экспертиз по существующим многочисленным задачам; в качестве соответчика не были представлены официальные лица и органы, формирующие ЦИК, а председатель КС упорно не разрешал не подписавшим решение КС лицам участвовать в судебном процессе”.
Отностително предложения о прекращении полномочий К. Балаяна, председатель организации отметил, что согласно ст.14 закона "О КС" К.Балаян не имел права выступать в качестве соответчика, поскольку является членом КС РА.