ՕԳՈՍՏՈՍԻ 17-ԻՑ ՀԵՏՈ ԿՀՐԱՊԱՐԱԿՎԵՆ ՊԵՏԱԿԱՆ ԲՈՒՀԵՐ ԸՆԴՈՒՆՎԱԾՆԵՐԻ ԱՆՈՒՆՆԵՐԸ
Ընդունելության քննություններն արդեն անցյալում են: Օգոստոսի 15-ին կհրապարկվեն գնահատականների կրկնակի գանգատարկման վերջնական արդյունքները, իսկ ավելի ուշ` օգոստոսի 17-ից հետո պարզ կդառանան պետական բուհեր ընդունվածների անունները: Այս մասին մեր թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց կրթության և գիտության նախարարության մամուլի քարտուղար Լիլիթ Գալստյանը:
Ամփոփելով օգոստոսի 10-ին ավարտված ընդունելության քննությունների արդյունքները, նշենք, որ այս տարի քննություններին մասնակցել է 24423 դիմորդ: Նրանցից 4801-ն է 19-20 միավոր ստացել, իսկ 3963 դիմորդի չի հաջողվել հաղթահարել 8 միավորի շեմը: Այսպիսով, այս տարվա ընդունելության քննությունների ընթացքում դիմորդները չեն կարողացել 20 միավոր վաստակել ֆիզիկայի, քիմիայի, հայոց լեզվի (բանավոր), ստեղծագործական մրցույթ, ընդհանուր պատմություն, կենսաբանություն, գերմաներեն (բանավոր) առարկաների քննություններից: Ընդամենը երկուական 20 միավոր է գրանցվել մաթեմատիկայի և պարսկերենի քննություններից:

Образование 14:49 13/08/2007
Вступительные экзамены в государственные ВУЗы Армении 2007 года закончились. Окончательные результаты будут обнародованы после 17 августа. Об этом нашему корреспонденту сообщила пресс-секретарь Министерства образования и науки РА Лилит Галстян.
Подытоживая результаты завершенных 10 августа вступительных экзаменов, отметим, что в этом году в них приняло участие 24423 абитуриента, 4801 из которых получил высшие баллы (19 и 20), а 3963 абитуриента не прошли конкурс, поскольку им не удалось набрать самый низкий проходной балл (8). Также отметим, что в этом году никто из абитуриентов не смог набрать 20 баллов по физике, химии, устному армянскому языку, общей истории, биологии, творческому конкурсу, устному немецкому языку. Заметим, что лишь 2 абитуриента смогли набрать 20 баллов по математике и двое по персидскому языку.