Տնտեսություն 13:46 15/08/2007
«Հայաստանը Հազարամյակի մարտահրավերների հնգամյա ծրագրի շրջանակներում նախատեսում է գյուղական ճանապարհներում, ոռոգման ենթակառուցվածքներում ռազմավարական ներդրումներ կատարել, ֆինանսական ու տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերել գյուղացիական տնտեսություներին և ագրոբիզնեսին»,- այսօրվա ասուլիսում ասաց հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի գլխավոր գործադիր տնօրեն Արա Հովսեփյանը:
Նրա խոսքով, ծրագիրը շոշափելի արդյունքներ կապահովի գյուղական բնակչության 75%-ի համար. «Այս ծրագիրը կկրճատի աղքատության մակարդակը գյուղական բնակավայրերում ու կավելացնի տարեկան եկամուտները»:
Նա նշեց, որ նախատեսվում է 67 մլն դոլար հատկացնել շուրջ 943 կմ գյուղական ճանապարհների վերանորոգման համար, որը կազմում է Հայաստանի առաջարկվող կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի ավելի քան մեկ երրորդը: Ըստ Ա. Հովսեփյանի, դա կապահովի յուրաքանչյուր գյուղական համայնքի համար ելքի հնարավորություն դեպի շուկաներ: Նա նաև տեղեկացրեց, որ կառավարությունը, ըստ հազարամյակի մարտահավեր ծրագրի, պետք է ապահովի լրացուցիչ ռեսուրսներ ճանապարհային ցանցի պահպանման համար:
Ա. Հովսեփյանը նշեց, որ ծրագիրը նախատեսում է նաև 146 մլն դոլար առանձին բաղադրիչ, որի նպատակն է բարձրացնել մոտ 250000 ֆերմերային տնտեսությունների արտադրողականությունը` բարելավելով ջրամատակարարումը, բերքատվությունը, խթանելով բարձրարժեք բերքի մշակումը և մեծացնելով գյուղատնտեսական ոլորտի մրցունակությունը:

Economy 21:30 15/08/2007
“As part of the five-year program of Millennium Challenge, a strategic investment of finances and technology will be given to renovate Armenia’s rural irrigation systems and village roads, to assist in the advancement of the economy and agro business in rural areas.” This was announced today at a press conference by Ara Hovsepyan, director of the Armenia Fund office.
In his words, the program will ensure the village population by 75%. “This program will lower the amount of poverty in the villages, while increasing yearly incomes.”
Hovsepyan points out that 67 million dollars is foreseen to renovate 943 kilometers of roads, of which one third are considered as lifelines for the rural communities. He stressed that this would give every village community a road to the marketplace, also noting that the Armenian government is bound by the program to provide funds for future upkeep of the roads.
Hovsepyan also informed that a separate fund of 146 million dollars is planned to assist in the improvement of irrigation systems, increased production, new technologies, and improve the competition field for 250,000 farm families.