Հասարակություն 15:17 17/08/2007
«Մի շարք հանձնաժողովների նախագահներ փոխվել են: Դրանցից գլխավորները մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և քիմիայի հանձնաժողովների փոփոխոխութհյունն են, քանի որ դրանք առավել ընդգրկուն շրջանակներ ունեցող հանձնաժողովներից են»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը:
Նրա հավաստմամբ, նախագահողների չփոխելը հաճախ պայմանավորված է այս կամ այն մասնագետի բացակայությամբ: «Եթե որևէ հանձնաժողով լավ չի աշխատում, մենք ամպայման փոփոխություն կատարում ենք, սակայն կան դեպքեր, որ մասնագետներ չկան և ընդհանրապես կարիք էլ չկա փոփոխության, քանի որ գործող հանձնաժողովը նորմալ աշխատում է»,- նշեց նախարարը:
Լ. Մկրտչյանի խոսքով, այս տարի կոռուպցիոն ռիսկերը բավականին նվազել են, ինչը պայմանավորված է եղել միասնական քննական համակարգով: «Իհարկե, կան որոշ առարկաներ, որոնց ռիսկերը բարձր են, սակայն միասնական համակարգով հանձնած դիմորդները և հանձնաժողովը ուղղակի չեն հասցնի որևէ բան անել կամ փոխել»,- ընդգծեց նախարարը:
Անդրադառնալով «Սարգիս Տխրունի» երիտասարդական ուսանողական միության կատարած հայտարարությանը իրենց կողմից ամրագրած քննական ընթացակարգերի խախտումներին, Լ. Մկրտչյանը նշեց, որ ՀՀ ԿԳՆ-ն չի ստացել ոչ մի նման փաթեթ:
«Կարող են ուղարկել, սակայն քրեական գործ կբացվի և նրանք ստիպված կլինեն պատասխան տալ ամեն մի դեպքի համար»,- հայտարարեց նախարարը:
Հիշեցնենք, որ հիշյալ կազմակերպությունը վերջերս հանդես եկավ հայտարարությամբ, որի համաձայն նրանց կողմից բացված թեժ գիծը ստացել է 138 հեռախոսազանգ, որոնցից 27 %` անարդար գնահատականի, 24 %` գնահատման ոչ ճկուն մեխանիզմների կիրառման, 16%` կաշառակերության և այլ միջամտությունների, 13 % հովանավորչության դեպքերի, մնացածը` տարբեր տիպի խախտումների մասին: Միության ատենապետի հավաստմամբ, վերջին 5 տարիներին հանձնաժողովների նախագահներից 16-ից ընդամենը հինգն են փոխվել:

Образование 16:04 17/08/2007
В этом году коррупционные риски значительно снизились, и это связано с внедрением системы единого экзамена, заявил сегодня на пресс-конференции министр образования РА Левон Мкртчян.
"Конечно есть предметы, где эти риски по-прежнему высоки, однако абитуриенты, сдавшие единый экзамен, и принимающая комиссия просто не успели что-либо сделать или изменить” - отметил министр.
Касаясь вопроса практической бессменности состава некоторых комиссий, министр отметил, что в этом году изменены составы комиссий по таким ключевым предметам, как математика, физика и химия, поскольку сфера деятельности этих комиссий самая широкая. А если некоторые председатели или члены комиссий остались бессменными, то министр обьяснил этот факт нехваткой квалифицированных кадров в республике или тем , что данная комиссия нормально работает.
Напомним, что согласно заявлению, распространенному недавно молодежной студенческой организацией “Саргис Тхруни”, за последние 5 лет из 16 председателей комиссии были смещены с занимаемых постов только пятеро.
Данная организация недавно выступила с также заявлением, согласно которому открытая ими в процессе вступительных экзаменов “горячая телефонная линия” получила 138 звонков, 27% которых были по поводу несправедливой оценки, 24% по поводу “негибких” механизмов оценивания, 16% по поводу взяточничества, 13% касались случаев протекционизма.