Իրավունք 13:26 20/08/2007
Այսօր ՀՀ տնտեսական դատարանում ՊԵՏՔ Է քննվեր ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գագիկ Ջհանգիրյանի հայցը ընդդեմ «Արարատ ոսկու արդյունահանման ձեռնարկություն» ՍՊԸ-ի: Երկու կողմերից և ոչ մեկը չէին ներկայացել դատարան:
Հիշեցնենք, որ Գ. Ջհանգիրյանը օգոստոսի 2-ին հայցադիմում է ներկայացրել տնտեսական դատարան ընդդեմ «Արարատ ոսկու արդյունահանման ձեռնարկություն» ՍՊԸ-ի՝ խնդրելով վաղաժամկետ լուծել բնապահպանության նախարարության և «Արարատ ոսկու արդյունահանման ձեռնարկություն» ՍՊԸ-ի միջև 1999 թ. մարտի 13-ին կնքված «Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի Սոտքի ոսկու հանքավայրը շահագործման հանձնելու մասին» պայմանագիրը և որպես հետևանք՝ դադարեցնել Հայաստանի Հանրապետության առևտրի և տնտեսական զարգացման նախարարության կողմից 2004թ. հունիսի 7-ին այդ ձեռնարկությանը տրված հանքարդյունահանման N ՀԱ-Լ-14/166 հատուկ լիցենզիայով ձեռք բերված հանքային իրավունքը:
Դատախազի տեղակալը հայցով նաև խնդրել է տնտեսական դատարանին՝ ընկերությունից հօգուտ պետական բյուջեի բռնագանձել 4.006.137.500 դրամ և 10 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ և հայցի ապահովման նպատակով, մինչև դատաքննությունը սկսելը, հայցագնի չափով արգելանք դնել պատասխանողին պատկանող գույքի և դրամական հաշիվների վրա:
Նշենք, որ երկու կողմերն էլ տեղեկացված էին դատական նիստի անցկացման վայրի և ժամի մասին: Չներկայանալը հիմք ընդունելով, դատական նիստը հայտարարվեց փակված: Դատախազությունից ոչ միայն դատական նիստին չէին ներկայացել, այլև մինչ այս պահը զանգերին չէին պատասխանում, որպեսզի ճշտեինք. միգուցե չե՞ն պնդելու հայցը:

GAGIK JHANGIRYAN FAILS TO STAND ON HIS CLAIM AGAINS ARARAT GOLD
Today the Armenian Economic Court was to discuss Deputy Chief Prosecutor Gagik Jhangiryan’s legal case against Ararat Gold Mining Ltd. None of the parties appeared in the court.
Jhangiryan had filed a statement of claim to the Economic Court on August 2 against Ararat Gold Mining Ltd asking to terminate the contract on Sotk gold mine processing concluded between Ararat Gold Minding Ltd. and Ministry of Nature Protection on March 13, 1999 and, consequently, to cancel the right of gold mining which the enterprise gained by Special License N HA-L-14/166 issued by the Ministry of Trade and Economic Development on June 7, 2004.