Տնտեսություն 16:00 05/09/2007
Վերջին ժամանակաշրջանում Հայաստանում ցորենի, կարագի, ձեթի և մի շարք այլ ապրանքերի գների թանկացում է արձանագրվել: Այս կապակցությամբ, Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի մամուլի քարտուղար Արմինե Ուդումյանը Panorama.am-ի թղթակցին տեղեկացրեց, որ Հայաստանում այժմ ցորենի, կարագի և ձեթի գների բարձրացման հետ կապված ուսումնասիրություն է իրականացվում: Նրա խոսքով, ցորենի գնի բարձրացումը տրամաբանորեն կապված է միջազգային շուկայում ցորենի գին բարձրացման հետ:
Նշենք, որ ցորենի գինը միջազգային շուկայում թանկացել է 30%-ով, իսկ Փարիզում ցորենի գինը տոննայի դիմաց հասել է 270 եվրոյի, ինչը բացարձակ...  ռեկորդ է:
Ինչ վերաբերում կարագի գնի թանկացմանը, ապա Արմինե Ուդումյանի խոսքերով, այն «գուցե կախված է այն բանից, որ այդ շուկայում գերիշխող դիրք ունեցող սուբյեկտ կա»: Վերջինս հավաստիացրեց, որ այժմ ուսումնասիրություններ են կատարվում պարզելու համար, թե այդյոք առկա գերիշխող սյուբեկտը չարաշահում է իր դիրքը, թե ոչ: Նրա խոսքով, ձեթի գնի թանկացման պատճառը դեռևս պարզ չէ, այն դեռևս ուսումնասիրվում է:
Արմինե Ուդումյանի տեղեկացմամբ, ուսումնասիրությունները կավարտվեն մոտ 2 շաբաթից, որից հետո միայն պարզ կլինի, թե ինչով է պայմանավորված ցորենի, կարագի և ձեթի գների թանկացումը:

Commission studies rise in prices
Recently in Armenia a price rise has been noted in wheat, oil, butter, and various other goods. In connection with this, Armine Utumyan, press secretary of the government agency concerned with the protection of a competitive economy, spoke with panorama.am, stating that a study is now underway as to the reason these prices have been increasing. She said that the rise in wheat prices are tied directly to what is happening in the international market.
We note that the price of wheat, internationally, as risen by 30%, and that in Paris a ton of wheat has reached 270 euros, which is a record.
Concerning the rise in butter prices, Utumyan said “It seems there may be other, subjective reasons causing this increase.” She assured that they are studying whether there is exploitation in regard to these unknown, subjective causes. As to the rise in price of oil, she said that is also being studied.
Utumyan also assures that the studies will be completed within two weeks, and only then would it be clear as to why these price increases have taken place.