Սպորտ 11:09 06/09/2007
Հայաստանի ըմբշամարտի հավաքականի ազատ և հունահռոմեական ոճի թիմերը մինչև սեպտեմբերի 17-ը մեկնելու է Բաքու մասնակցելու Բաքվում տեղի ունենալիք աշխարհի լիցենզավորված առաջնությանը: Այդ մասին Panorama. am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի մամուլի քարտուղար Յուրա ԱԼԵՔՍԱՆՅԱՆԸ:
Մինչդեռ այսօր ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկատվություն էին տարածել, թե «հնարավոր է, որ Հայաստանի ըմբշամարտի հավաքականը չմասնակցի առաջնությանը, քանի որ մինչ այժմ մասնակցության հայտ չի ներկայացրել»:Ադրբեջանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի փոխնախագահ Խազար Իսաևի խոսքերով. «Հայ սպորտսմենների ազգանունները բացակայում են նախնական հայտ ուղարկած 99 երկրների ցուցակից»:
Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայից Panorama.am-ին տեղեկացրեցին սակայն, որ համապատասխան հայտն ուղարկվել է FILA` ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիա, որն իր հերթին այն պետք է փոխանցեր մրցույթի կազմկոմիտեին: «Մենք ուղարկել ենք, այսօր կզանգենք ՖԻԼԱ, կպարզենք ինչու չի հասել»,- հայտնեցին ֆեդերացիայից:
Ամեն դեպքում նկատենք, որ նախնական հայտի ներկայացումը պարտադիր չէ մրցույթին մասնակցելու համար: Հայ մարզիկները առաջնությանը մասնակցելու իրավունքից կարող են զրկվել միայն եթե չմասնակցեն սեպտեմբերի 16-ին կայանալիք` մրցույթի մեկնարկին նախորդող մարզիկների կշռմանը:
Յ. Ալեքսանյանի խոսքերով, առաջնությանը մասնակցելու համար Բաքու են մեկնող պատվիրակության կազմում են լինելու բժիշկները, մերսողները և որպես մրցավար մեկնելու է նաև Սամվել Հարությունյանը:

WRESTLING CHAMPIONSHIP IN BAKU: YEREVAN SENDS REQUEST, BAKU DOES NOT RECEIVE IT
The Armenian combined team of free-style and Greco-Roman style wrestling will leave for Baku on September 17 to take part in world accredited championship in the Azerbaijani capital, Armenian Wrestling Federation Press Secretary Yura Alexanyan told Panorama.am.
Concurrently, Azerbaijani media outlets have spread information today saying “Armenian combined wrestling team will possible not take part in the championship since Armenia has submitted no request for participation.”
Armenian Wrestling Federation told Panorama.am that a respective request has been sent to FILA and the latter was supposed to forward it to the organizational committee of the contest. “We have sent the request. We will call FILA today to find out why it did not reach its destination,” the federation stated.