Իրավունք 18:11 11/09/2007
«Ռոյալ Արմենիա» ընկերության ղեկավարների վերաքննիչ դատավարությունն այսօր շարունակվեց: Դատարանը լսեց պաշտպանական կողմի առարկությունները`  կապված տուժող կողմ հանդիսացող Վաչե Պետրոսյանի ներկայացուցչի վերաքննիչ բողոքի հետ: «Ռոյալ Արմենիա» ընկերության ղեկավարների փաստաբան Աշոտ Սարգսյանը, մասնավորապես ասաց, որ անհրաժեշտ է համարում տուժողի ներկայացուցչի բողոքը մերժել ամբողջությամբ, քանի որ. «բողոքում նշված հանգամանքները չեն համապատասխանում ոչ քրեական գործի, ոչ էլ դատավարության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցներին»:
Մանրամասնորեն փաստաբանի ներկայացրած առարկությունները լսելուց հետո, դատարանը որոշեց լսել «Ռոյալ Արմենիա» ընկերության փոխնախագահ Արամ Ղազարյանի ցուցմունքները: Վերջինս, սակայն ժամանակ խնդրեց դատարանից` պատրաստվելու համար, նշելով նաև, որ առողջական խնդիրներ ունի: Դատական նիստն, այսպիսով, հետաձգվեց մինչև սեպտեմբերի 19-ը ժամը 15-ը:
Հիշեցնենք, որ նախորդ դատական նիստում Վերաքննիչ դատարանը, դատավոր Սուրիկ Ղազարյանի նախագահությամբ որոշել էր «Ռոյալ Արմենիա» ընկերության նախագահ Գագիկ Հակոբյանի նկատմամբ խափանման միջոց կիրառել: Քանի, որ ընկերության ղեկավարը առողջական վիճակը բարելավելու նպատակով գտնվում է Իսպանիայում: Թեև վերջինը դատարան էր ներկայացրել իր գտնվելու վայրի հասցեն, հեռախոսահամարը և բժշկական փաստաթղթեր, ավելին` դատարանին ուղարկած դիմումում հստակ նշել էր, որ անհրաժեշտության դեպքում կվերադառնա և կմասնակցի դատավարությանը: Դատարանն այս ամենն արժանահավատ չհամարելով որոշել էր խափանման միջոց կիրառել նրա նկատմամբ: Իսկ փոխտնօրեն Արամ Ղազարյանի գործն անջատել ու դատաքննություն իրականացնել:
Հիշեցնենք նաև, որ մաքսանենգության, մաքսային և հարկային պարտավորությունները չկատարելու համար մեղադրվող Գագիկ Հակոբյանին ու Արամ Ղազարյանին այս տարվա հուլիսի 16-ին Կենտրոն և Նորք, Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանն արդարացրեց` ազատ արձակելով դատարանի դահլիճից:

Law 20:31 11/09/2007
The court case of the leaders of Royal Armenia continued today. The court heard arguments by the defense, concerning the complaint filed against Vache Petrosyan. Ashot Sargsyan, representing the Royal Armenia leaders, basically said the protest should be turned down in its entirety, since “what is said in the complaint doesn’t correspond to criminal activity, as is the case with other evidence presented.”
After listening to the details presented by the attorney, the court decided to hear testimony from Royal Armenia’s vice-president, Aram Ghazaryan. This is even though the latter requested more time to prepare his testimony, due to health reasons. The court decided to postpone the hearing until September 19 at 3 PM.
We remind that at the last court session, Judge Surik Ghazaryan decided that Royal Armenia president Gagik Hakopyan was guilty of deception, but the defendant happened to be in Spain recovering from surgery. Even though Hakopyan had told the court the address and telephone number at which he could be found, and had presented documents from his doctor, the court demanded he return and take part in court proceedings, and accused him of deception. Assistant director Aram Ghazaryan’s case was separated and a judgment rendered.
We remind at the Nork-Marash first instance court found the defendants not guilty on July 16 of this year and set them free.